EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 01. 2023

0 komentářů

Kdo musí podat do 31. ledna daňové přiznání k dani z nemovitosti

 

Daňové přiznání k nemovitosti je formulář, který musí vlastníci nemovitostí vyplnit a odeslat finančnímu úřadu do konce ledna, aby oznámili své daňové povinnosti v souvislosti s touto nemovitostí. Formulář obsahuje informace o nemovitosti, jako je její poloha a velikost, stejně jako informace o vlastníkovi, jako jsou jeho jméno a adresa. Daňové přiznání k nemovitosti se obvykle podává jednou až dvakrát během vlastnění nemovitosti. Kdo a kdy má povinnost toto daňové přiznání podat? 

Kdo podává daňové přiznání k nemovitosti

Daňové přiznání k nemovitosti podává majitel nemovitosti, fyzická osoba, pokud je nemovitost v osobním vlastnictví, a právnická osoba, pokud je nemovitost v obchodním majetku právnické osoby. Daňové přiznání k nemovitosti není nutné podávat každý rok podobně jako daňové přiznání k dani z příjmu. Mnozí majitelé nemovitosti podávají daňové přiznání pouze jednou a to při nákupu nové nemovitosti.

Kdy se podává daňové přiznání k nemovitosti

Daňové přiznání k nemovitosti se podává do 31. ledna, následujícího roku poté, co vám vznikla povinnost pro podání daňového přiznání. Daň z nemovitosti je poté splatná do 31. května, případně do 30. listopadu, pokud je daň splatná ve dvou splátkách. Daňové přiznání se podává na finanční úřad místně příslušný nemovitosti.

Kdo má povinnost podat daňové přiznání k nemovitosti

Ve zkratce má tuto povinnost každý, kdo v předcházejícím roce koupil, zdědil či jinak nabyl nemovitost či více nemovitostí. Rozhodné přitom je to, že je nový vlastník zapsaný k 1. 1. v katastru nemovitostí. Pokud jste nabyli nemovitost až koncem roku 2022 a k prvnímu lednu se zápis ještě nestihl, tak také máte povinnost podat daňové přiznání. Jen je termín posunut, k zápisu do katastru dojde až v lednu, daňové přiznání jste povinni podat do konce třetího měsíce následujícího po zápisu. Tedy do konce dubna.

Povinnost podat daňové přiznání k nemovitosti tedy má ten, kdo:

  • koupit, zdědil či jinak nabyl v roce 2022 nemovitost,
  • změnil obytnou plochu vlastní nemovitosti, například přístavbou,
  • začali jste stavět,
  • dostavěli jste a začali jste v nemovitosti bydlet,
  • změnil se účel, druh nemovitosti,
  • nemovitost jste prodali nebo darovali a máte ještě jiné nemovitosti.

Pokud máte povinnost podat daňové přiznání, tak termínem je 31. leden a máte na to ještě zhruba týden.

REKLAMA

Kdy daňové přiznání k nemovitosti podávat nemusíte

U daně z nemovitosti platí, že daňové přiznání podáváte pouze jednou. A to ve výše zmíněných případech. Ale daň z nemovitosti máte povinnost platit každý rok. A daň z nemovitosti se platí na základě dříve podaného daňového přiznání a místní úpravy daně. Přiznání tak nemusíte podávat znovu, pokud se například mění výše daně z nemovitosti pro vaši nemovitost. Pouze vám přijde výměr daně v nové výši, daňové přiznání podávat nemusíte. Stejně tak není nutné podávat daňové přiznání, pokud jste rekonstruovali, ale touto rekonstrukcí se nezměnila výměra nebo účel či druh nemovitosti.

Kdy není třeba podávat daňové přiznání k dani z nemovitosti? Když

  • se mění výše daně,
  • daň z nemovitosti vám byla odpuštěna, nebo ji naopak znovu začínáte platit,
  • při běžné rekonstrukci, která nezměnila velikost, účel a druh nemovitosti.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Výše daně z nemovitosti 2023

Kde se v roce 2023 změní výše daně z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je místní daní a je v pravomoci místních úřadů měnit koeficienty pro výpočet výše této daně. Daň z nemovitosti je tak různě vysoká v různých místech České republiky. A různě se také mění její výše. Protože zvýšení či snížení daně z nemovitosti je v kompetenci místních úřadů.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 12. 2022

Daň z nemovitosti splátka v listopadu

Nezapomeňte na druhou splátku: do konce listopadu je splatná daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daní, kterou daňový poplatník platí vždy každý rok vlastnění nemovitosti. V Česku se daňové přiznání k dani z nemovitosti podává pouze při pořízení nemovitosti a to do konce ledna následujícího roku. Poté finanční úřad rozesílá složenky pro platbu daně, ta je splatná do konce května, případně do konce listopadu, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2022

příjmy při žádosti o hypotéku

Kde se zvýšila v roce 2022 daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daň. Je to příjem do rozpočtu samosprávné obce. A je to právě obec, která si stanovuje výši této daně. Obec je při zvyšování daně z nemovitosti samozřejmě omezena zákonem a zákonnou výměrou této daně. Může ale tuto daň snížit či zvýšit dle úpravy místního koeficientu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *