EUR 25.015

USD 22.963

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.015

USD 22.963

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2025

Krizi dostupného bydlení by mohla odvrátit družstva

 

Zhruba 1800 nových bytů o výměře 70 m2nebo dvojnásobek 35 m2 garsoniér by bylo možné postavit za uvažovaných 8 miliard korun, které jsou jako státní subvence určené na podporu dostupného bydlení. Propočet vychází z koncové ceny 62 000 Kč/m2, za kterou se podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) v roce 2025 dá vyprojektovat, realizovat a prodat či pronajmout standardní bytový dům, a to včetně 15% zisku pro všechny účastníky výstavby. Pro kalkulaci není rozhodující, zda půjde o obecní byty k prodeji či pronájmu, anebo družstevní výstavbu. Náklady jsou konstantní.

Loading



 

Rozhodující je vlastnictví rozvojového pozemku a dostupnost potřebné infrastruktury. Klíčem k dostupnému bydlení je spíše finanční model měst a obcí, správa budoucích nemovitostí a zapojení autorizovaných osob schopných ověřené rozpočty i kvalitu garantovat.

Dostupné bydlení není synonymem pro sociální bydlení ani pro komerční trh s byty na luxusních adresách. Proto nejsou pro jeho zajištění největším problémem peníze, ale chybějící systém. Je třeba vytvořit legislativní podmínky, najít vhodné pozemky a vytvořit vhodné postupy. Dotační tituly by proto měly být určené hlavně na přípravu projektů dostupného bydlení nebo na sociální bydlení, které může být jeho dílčí součástí. Další formy s osobním vlastnictvím nebo družstevním podílem se obracejí ke střední třídě. Ta je schopná kvalitní bydlení v námi doložené nákladové rovině ufinancovat sama,“ je přesvědčený Robert Špalek, předseda ČKAIT.

Samospráva může z tržeb bytů určených k prodeji, a to včetně průběžného splácení družstevní výstavby, refinancovat další rozvoj dostupného bydlení.

Komora přitom upozorňuje, že vhodnou formou by mohla být družstevní výstavba, kdy města a obce by měly být součástí těchto právnických osob – ideálně jako zakladatelé družstva a vlastníci pozemků. Podle jejich vkladu by obcím připadla odpovídající část takto vzniklých družstevních bytů, které by pronajímaly podle svých aktuálních potřeb a nebyly by zatěžovány správou a provozem těchto nemovitostí.

REKLAMA

Jak ale upozorňuje ČKAIT v souladu se Svazem českých a moravských bytových družstev (SČMBD), je nezbytné legislativně narovnat pro družstva podmínky na úroveň nájemního nebo vlastnického bydlení. Jde především o posílení postavení družstva vůči dlužníkům v rámci insolvenčního zákona, umožnění profesionální správy bytového fondu, odstranění byrokracie a obecně narovnání podmínek se společenstvími vlastníků jednotek či jinými formami vlastnictví.

Inženýrská komora pro obce a města připravila základní manuál, jak při přípravě a realizaci dostupného bydlení postupovat. Identifikuje základní rizika a hrozby, které však samosprávám pomohou překlenout autorizované osoby – díky své kvalifikaci, zkušenostem a mimo jiné i pojištění profesní odpovědnosti. Zároveň ČKAIT ukazuje posloupnost záměru, ukazuje příklady dobré praxe a pomáhá při tvorbě finančního plánu tím, že rozkrývá nákladovou část ovlivněnou především konstrukčním řešením, objemem či umístěním stavby.

Klíčovým krokem je vyhledat pozemky vhodné pro bytovou výstavbu z hlediska kapacity a napojení na veřejnou infrastrukturu. Doprava, sítě, ale i občanské vybavení jsou nezbytné pro fungování obytného prostředí. Může jít i o starší budovy nebo brownfieldy. Takové nemovitosti a parcely by si obce měly podržet ve vlastnictví a využít. Jde o zásadní aktivum, které je pro realizaci dostupného bydlení rozhodující. A jedině obce či družstva je dokážou za udržitelné ceny nebo nájemné zpřístupnit mladým rodinám, seniorům nebo zástupcům potřebných profesí,“ doplňuje Renata Zdařilová, autorizovaná inženýrka v oborech pozemní stavby a městské inženýrství a členka představenstva ČKAIT.

Aby se bytová družstva stala klíčovou součástí řešení krize dostupného bydlení, je nutné zákonně vyřešit také samotné postavení měst a obcí při zakládaní družstev. Zástupci Svazu českých a moravských bytových družstev často narážejí na to, že stimuly v podobě poskytnutí pozemků, finanční nebo úvěrové podpory ze strany státu, jeho organizací nebo samospráv je nepřípustná veřejná podpora. „

ČKAIT pro města, obce, družstva a další zájemce připravila samostatné webové stránky, kde bude zveřejňovat potřebné informace či příklady dobré praxe a které nabídnou i propojení s autorizovanými osobami: zprávy.ckait.cz rubrika Dostupné bydlení

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Jak prodat byt zatížený hypotékou?

Splácíte byt s hypotékou, ale potřebujete ho prodat? Máte několik možností, jak to provést. V dnešní době si bydlení na hypotéku pořizuje skoro každý, přitom nikdo neočekává, že zůstane v jednom bytě po celý život. Prodeje bytů s hypotékou jsou dnes naprosto běžné a z pohledu bank jde v zásadě o standardizovaný proces.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 03. 2025