EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Kupujete starší byt? Financovat rekonstrukci můžete i hypotékou

 

Kupujete starší byt na hypotéku a bez rekonstrukce je byt neobyvatelný? Vlastních prostředků nemáte dostatek, a tak hledáte další možnosti financování? Jde to s hypotékou i bez ní.

Loading 


Češi jsou národem, který dává přednost vlastnickému bydlení. Ve vlastním domě či bytě bydlí téměř 80 procent z nich. Vlastní bydlení je pro Čechy jistota a nezáleží na tom, zda jde o nový či starší byt. Novostavby se ale pomalu stávají nedostatkovým zbožím, a tak lidé stále častěji kupují byty starší. Takový byt však často potřebuje rekonstrukci, na kterou vlastní prostředky nemusí stačit.

Banky problém nemají

Pokud se rozhodnete financovat koupi staršího bytu hypotékou a rovnou víte, že budete potřebovat dodatečné prostředky na jeho rekonstrukci, banky vám to umožní. „Banka udělá odhad na budoucí hodnotu nemovitosti po rekonstrukci a vše ostatní je stejné jako u normální hypotéky,“ vysvětluje Pavla Kozáková z České spořitelny.
Jde o standardní odhad nemovitosti prováděný znalcem. „Podkladem jsou údaje k nemovitosti, projekt rekonstrukce, její rozpočet a podobně. Na jejich základě znalec stanoví odhad pomocí standardních metod,“ dodává Pavla Kozáková.

Rozhoduje i stav nemovitosti

Záleží přitom i na stavu dané nemovitosti. „Je-li nemovitost v takovém stavu, že bez rekonstrukce není vhodná jako zástava, budeme vyžadovat, aby bylo účelem úvěru financování koupě i rekonstrukce nemovitosti. Odhad pak bude vypracován také na budoucí hodnotu nemovitosti po rekonstrukci a pro výpočet LTV bude použita právě tato budoucí hodnota,“ uvedl Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
Nemovitost ale může být vhodná jako zástava i v současném stavu. Koupě se pak může financovat hypotékou na základě její stávající hodnoty bez nutnosti rekonstrukce, kterou je možné financovat dalším úvěrem. „Postup bude obdobný jako v prvním případě. Odhadce na základě podkladů od klienta k rekonstrukci stanoví budoucí hodnotu nemovitosti,“ dodává Petr Plocek.

Není odhad jako odhad

Znalecké odhady jednotlivých bank se mohou lišit. „Je nutné pečlivě vybrat banku, protože některé banky mají odhady velmi nízké a nemuselo by se vám to vyplatit,“ vysvětluje David Bureš, exkluzivní poradce společnosti Fincentrum.
S hypotékou na rekonstrukci jsou spojena i další úskalí. „U hypotéky je potíž v tom, že cena dané nemovitosti by nikdy během rekonstrukce neměla klesnout pod stanovenou odhadní cenu, na základě, které banka úvěr poskytla. Což jak víme, u starších baráků, kde se často bourá dál a dál, je docela zásadní podmínka,“ uvedl Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

Existují i další možnosti financování

V případě, že hypotéka nepokryje všechny náklady na rekonstrukci, existují i další možnosti. „Řešením může být případný potřebný rozdíl dofinancovat bez zástavy úvěrem od stavební spořitelny, kde se dá získat až 700 tisíc korun,“ dodává David Bureš. Další možností jsou i spotřebitelské úvěry. Nevýhodou ostatních úvěrů jsou ale jejich úrokové sazby.
Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla v květnu na 2,03 procenta. Přesto stále většina bank nabízí hypotéky se sazbou pod dvěma procenty.
Podle statistik ČNB průměrná úroková sazba nezajištěných úvěrů stavebních spořitelen byla v dubnu 3,69 procent a zajištěných 2,08 procenta. Průměrná sazba nezajištěných úvěrů ostatních bank dosáhla v dubnu podle ČNB 3,13 procenta a zajištěných 2,1 procenta. Úroky spotřebitelských úvěrů však v praxi překračují mnohdy i 15 procent a úvěry od stavebních spořitelen se pohybují kolem čtyř procent.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *