EUR 25.005

USD 21.916

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.005

USD 21.916

Text: Monika Lukešová

21. 06. 2013

Kvůli krizi se jedni stěhují do chat, druzí je prodávají

 


 

Češi jako národ chalupářů začínají v důsledku vleklé krize přehodnocovat vlastnictví svých víkendových nemovitostí, ale také majetku v podobě pozemků, což není dobrá zpráva o majetkových poměrech a úsporách českých domácností. Na druhou stranu zvýšená nabídka nemovitostí, jejich nízká cena a historicky nejnižší úrokové sazby hypoték jsou příležitostí pro investice, která se nemusí opakovat. Pozemky jsou dobrou investicí téměř vždy, protože jejich cena zpravidla ani v dobách největší krize výrazně neklesá, někdy právě naopak,“ komentuje realitní analytik ANNONCE Petr Langer.

Další skupina těch, kteří vlastní chatu, se naopak zbavuje svých městských bytů a natrvalo se stěhuje na venkov nebo dokonce do lesů. Mnozí své nemovitosti ve městech přenechávají svým potomkům a vzhledem k tomu, že už nepotřebují pořádnou dopravní dostupnost, vezmou za vděk chatu v klidné lokalitě dál od města.  Nejčastějším důvodem takového stěhování je nízká pořizovací cena chaty a znatelně nižší náklady na bydlení. Lidé ale musí počítat s tím, že bydlení bude méně komfortní než ve městě. Ale samozřejmě záleží na individuálních prioritách.

Trend využívání chat a chalup k trvalému bydlení je výrazný. Stálý je u majitelů rekreačních nemovitostí, kteří jsou v důchodovém věku. A mírně přibývá i zájemců z řad ostatních, ale tam je situace komplikovanější tím, že trvalé obývání rekreačních nemovitostí nese s sebou komplikace týkající se většinou dalekého dojezdu za prací, omezené občanské vybavenosti, horší existence inženýrských sítí či špatná dostupnost v zimě,“ řekl obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting Michal Kresta.

Mnozí zájemci o bydlení na chalupě si také kupují starší objekt vhodný k rekonstrukci. Tam ale mohou nastat velké problémy. Rekonstruovat chatu nebo chalupu, která byla postavena před mnoha lety svépomoci, je ekonomicky nevýhodné a může se pěkně prodražit. I když člověk počítá s nějakými finančními náklady, je lepší raději rozpočet na rekonstrukci navýšit zhruba o třetinu.

Prodávají se chaty a menší byty

Podle společnosti ANNONCE se v květnu zvýšila nabídka nemovitostí o 75 procent. Nejvíce se prodávají právě chaty a chalupy do půlmilionu korun. Druhými nejvíce nabízenými nemovitostmi jsou byty do jednoho milionu korun a třetí rodinné domy maximálně za dva miliony korun. Z toho vyplývá, že lidé se zbavují rekreačních objektů nebo nemovitostí, které původně chtěli jen pronajímat.

REKLAMA

Realitní trh v poslední době oživuje. „Realitní trh jako celek podle našich údajů ve srovnání s loňskem oživl. Je tažen nejvíce zvýšenou nabídkou a také nárůstem zájmu o koupi levnějších nemovitostí – domů, bytů i pozemků. Celková poptávka po realitách ve všech kategoriích však v květnu v meziročním srovnání spíše stagnovala. Zájem o dražší nemovitosti pak dokonce poklesl, v průměru o pětinu,“ dodává Petr Langer.

 

 

 

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nových bytů se v Praze v prvním čtvrtletí prodalo i přes rostoucí ceny nejvíc v historii

Poptávka po novém bydlení v Praze je stále velmi vysoká, na začátku letošního roku dokonce rekordně. Developeři během prvních třech měsíců letošního roku prodali celkem 1980 nových bytů, což je o třetinu (30 procent) více než o rok dříve. Zároveň jde o nejsilnější první čtvrtletí v historii. Zájem kupujících nesnížila ani neustále rostoucí cena nových bytů, která […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 04. 2025

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025