Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Liška přitvrzuje. Dál zpřísňuje podmínky předčasného splacení

Petr Zámečník

ČMSS před rokem zpřísnila podmínky pro předčasné splacení překlenovacích úvěrů a zavedla vysoké poplatky. Od včerejšího dne platí podmínky ještě tvrdší. Překlenovací úvěr od Lišky tak nebude moci splatit dříve téměř nikdo.

Na poli stavebního spoření panují tvrdé boje. Stavební spořitelny válčí proti státu a pod špatnými vyhlídkami otevřeli i frontu proti klientům. Dávno pryč jsou časy, kdy lákaly na možnost splacení úvěru bez sankcí kdykoli. Nyní tato možnost platí bezpečně jen u řádného (přiděleného) úvěru – a to nejspíš jen proto, že tak hovoří zákon.

Českomoravská stavební spořitelna byla téměř před rokem první stavební spořitelnou, která klientům nedovolila překlenovací úvěry (meziúvěry) předčasně splácet. Využila tak ustanovení Všeobecných obchodních podmínek, podle něhož klient může předčasně splatit pouze se souhlasem spořitelny. A souhlas spořitelna přestala dávat.

V průběhu uplynulého roku ovšem část klientů, kteří chtěli od Lišky odejít, předčasně splatit mohli. Spořitelna neměla zcela jednoznačně ustanovené podmínky, za nichž souhlas přeci jen dá – a tak se občas některému z klientů podařilo odejít. S tím je ale pravděpodobně od včerejšího dne konec.

Od 15. 5. 2013 ČMSS interním pokynem sjednotila výjimky, za nichž bude ochotna souhlas vydat. A výjimek je skutečně jen poskrovnu.

S platností od 15. května 2013 ČMSS udělí souhlas s předčasným splacením meziúvěru se zajištěním nemovitostí pouze v níže uvedených případech:

 • Řešení výjimečné životní situace (rozvod, rozchod, úmrtí atd.)
 • Prodej nemovitosti
 • Vlastní refinancování
  • Výše původního úvěru je vyšší než výše původního meziúvěru
  • Přeúvěrování s navýšením (min. o 500 tis. Kč)
  • Řešení výjimečné životní situace (rozvod, rozchod, úmrtí atd.)

Zdroj: Informace 36/2013, ČMSS

Nařízení o souhlasu bylo možné obejít i výpovědí smlouvy o stavebním spoření. To sice mělo v šestileté vázací době za následek i vrácení státního příspěvku a jeho zhodnocení, ale přeci jen to představovalo určitou možnost. I tato cesta je ale nyní uzavřena:

Souhlas ČMSS s předčasným splacením meziúvěru je tedy třeba získat i v případě, kdy klient zamýšlí splatit meziúvěr v návaznosti na ukončení smlouvy o stavebním spoření, vč. výpovědi,“ píše se v Informacích 36/2013.

Přitom ještě nedávno podle ohlasů čtenářů odborného serveru Hypoindex.cz docházelo ke zklidnění situace a na dobré cestě se zdálo být dokonce i vrácení vysokého poplatku za předčasné splacení, který ČMSS sjednotila již dříve na hodnotě 5 % z cílové částky.

ČMSS ovšem nabízí „vstřícný“ krok klientům, kteří si předjednali možnost předčasného splacení úvěru do 14. 4. 2013. Těmto klientům je ČMSS připravena nabídnout snížení úrokové sazby meziúvěru,“ uvádí ČMSS. Klient ovšem v takovém případě musel získat závazný příslib hypotéky za účelem refinancování překlenovacího úvěru.

„Českomoravská stavební spořitelna přistoupila ke sjednocení některých pravidel týkajících se žádostí klientů o předčasné splacení meziúvěrů zajištěných nemovitostí. Předčasné splacení meziúvěru podléhá dle smluvních podmínek schválení ČMSS. Souhlas s předčasným splacením meziúvěru bude ČMSS udělovat primárně v případech, kdy se klient dostal do obtížné životní situace, jako je například rozvod, anebo v případech, kdy se klient s ČMSS dohodl na interním refinancování či restrukturalizaci meziúvěru, přičemž tyto situace budou posuzovány případ od případu,“ sdělil k našemu dotazu Rostislav Trávníček, tiskový mluvčí ČMSS.

Stavební spoření dostává rány od ministerstva financí v čele s ministrem Miroslavem Kalouskem. Podobnými kroky ale největší rány důvěře klientů zasazují samy stavební spořitelny.

Anketa: Má ČMSS umožnit předčasné splacení meziúvěru?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

4 komentářů k článku “Liška přitvrzuje. Dál zpřísňuje podmínky předčasného splacení”

 1. Karel napsal:

  Jak se zničit

  Celkem se divím, že se takto ČMSS sama žene ke konci. Co jiného je může potkat. Nejdřív jedno omezení, pak druhé, a to je už všeobecně známo že nepůjčí defakto klientům pod 25 let věku. Stavebko kromě nízkých úvěrů bez zástav ztratilo smysl.

 2. Roman napsal:

  Vědět či nevědět

  Otázka je, co je správné. Zda mít „nejistotu“, zda dostanu povolení předčasně splatit, nebo konkrétně definovanou „jistotu“ za jakých podmínek lze splatit.
  Nicméně problém vnímám v tom, že podmínky nebyly striktně nasataveny na začátku a připomíná mi to diskuze kolem zavedení školného. Tam se také uvažovalo, že platba by se týkala až nových studentů, nikoliv těch, kteří by v době zavedení studovali vyšší ročníky.
  Jedna nejmenovaná banka se před lety také rozhodla zvednout poplatek za vedení hypotečního účtu ze 150,– Kč na 200,– Kč a nedalo se s tím nic dělat, protože to bylo na začátku splácení a do fixace daleko.

 3. Vláďa napsal:

  Refinancování Lišky

  Dobrý den, pokud by někdo potřeboval pomoct s Liškou, tak sem s tím. Snad můžu nechat mejlík Lot@centrum.cz

 4. Vláďa napsal:

  Úvěry

  Pánové do záhuby? Díky masáži médií, co my Lišce vezmeme za měsíc, tak ona má za den na úvěrech zpět. a když si beret úvěr u nějaké banky,hledáte snad na webu, jak to s tou bankou je? A jaká je šance, že se někde dozvíte relevantní informace? To zjistíte až ve chvíli, kdy podepíšete úvěr..k čemu jste se zavázali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *