EUR 25.345

USD 22.982

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.345

USD 22.982

Text: Petr Zámečník

25. 03. 2013

6 komentářů

Modrá pyramida se zbavuje starých smluv

 


 

Modrá pyramida šla na zbavování se starých a nákladných smluv chytře. V prvé řadě se týká pouze klientů, kteří přespořili cílovou částku. Poslala jim následující nabídku: Zdarma si navyšte cílovou částku až o 300 tis. Kč, připíšeme vám dosavadní úrokové zvýhodnění a dál se vám bude vše úročit původní úrokovou sazbou 3 % ročně. Na rozdíl od Raiffeisen stavební spořitelny, která začala rovnou rozesílat nepohodlným střadatelům výpovědi, učinila vůči klientům vstřícný krok.

Nabídka Modré pyramidy je časově omezená. Kdo ji nevyužije do 5. 4. 2013, má smůlu. V dopisech rozeslaných klientům, kterých se přespoření cílové částky a úročení 4,5 % ročně týká, vyhrožuje výpovědí: „Po uplynutí uvedeného termínu přistoupíme z naší strany k ukončení smlouvy o stavebním spoření dle příslušných podmínek ustanovení Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření.“ A v tom je zakopané jádro pudla.

Řadě klientů, kterým stavební spořitelna nabídku zaslala, se možnost navýšení smlouvy a připravení se o další úrokové zvýhodnění nelíbí. Upozorňují, že případná výpověď ze strany stavební spořitelny by byla v rozporu s Všeobecnými obchodními podmínkami, které byly platné v době podpisu smlouvy o stavebním spoření.

Modrá pyramida má podle Všeobecných obchodních podmínek v případě přespoření cílové částky postupovat tak, že automaticky navýší na nezbytnou výši cílovou částku a strhne příslušní poplatek (1 %) z navýšené cílové částky. K výpovědi dochází pouze v případě, že klient s navýšením cílové částky nesouhlasí.

„Přespořování cílové částky není přípustné, v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku a rozdíl úhrady (1 % z částky, o kterou byla cílová částka navýšena) vzniklý navýšením cílové částky stavební spořitelna zúčtuje k tíži účtu účastníka,“ uvádějí VOP stavební spořitelny a především doplňují: „Pokud účastník dodatečně vyjádří nesouhlas s tímto postupem, má stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět.“

REKLAMA

Ani v jiných částech Všeobecných obchodních podmínek není žádné ustanovení, podle kterého by mohla mít stavební spořitelna možnost hrozbu výpovědi naplnit. Na náš dotaz, na základě jakého ustanovení chce smlouvy vypovídat, stavební spořitelna bohužel neodpověděla.

Klientů s přespořenými cílovými částkami a úrokovým zvýhodněním stavební spořitelna zas tak málo nemá. Problém se dotýká přibližně 1 % klientů spořitelny, přibližně 7 tisíc smluv.

Je nabídka stavební spořitelny nevýhodná?

Někteří klienti jsou postupem stavební spořitelny rozzlobeni. Je nabídka opravdu tak nevýhodná?  Sice klienti přijdou o úrokové zvýhodnění 1,5 %, ale na druhé straně ušetří poplatek za navýšení cílové částky.

Při navýšení cílové částky o 300 tis. Kč klient ušetří 3 tis. Kč a bude mít dostatek prostoru pro spoření. Ovšem přijde o 1,5 % ročně na úrokovém zvýhodnění. Při přespořené cílové částce řekněme 300 tis. Kč, která se běžně uzavírala, se tak po zdanění jedná ročně o 3 825 Kč.

REKLAMA

Podle smluvních podmínek se automaticky navyšuje cílová částka a hradí poplatek za toto navýšení. Ovšem cílová částka roste po jednotkách tisíc. Při úložce 300 tis. Kč činí úroky po zdanění (bez úrokového zvýhodnění) 7 650 Kč, což po zaplacení poplatku za vedení účtu znamená přespoření cílové částky o dalších 7 350 Kč. Dojde tedy k automatickému navýšení cílové částky o 8 tis. Kč a stržení poplatku ve výši 80 Kč. Pokud by došlo i k přiznání státního příspěvku 2 000 Kč, zaplatil by za zvýšení cílové částky o 10 tis. Kč rovných 100 Kč. A pokud by optimalizoval vklady na maximalizaci státního příspěvku, znamenalo by to každoroční překročení cílové částky a její navýšení o 22 tis. Kč – tedy na poplatku za 220 Kč.

Shrnuto a podtrženo: Klient, který na vstřícnou nabídku stavební spořitelny přistoupí, ušetří 3 000 Kč na poplatku za navýšení cílové částky o 300 tis. Kč, kterou možná ani nevyužije. Naopak přijde o roční úrokové zvýhodnění 3 825 Kč, které ovšem musíme ponížit o 80 až 220 Kč ročně za navyšování cílové částky. Klient tak přijde minimálně o 3 605 Kč ročně (poplatek za vedení účtu ve výši 300 Kč bude platit v každém případě).

Přistoupit na nabídku stavební spořitelny se tedy klientům z finančního pohledu nevyplatí. Otázkou ale zůstává, zda se stavební spořitelně podaří smlouvy efektivně vypovědět a zda nebudou muset klienti v případě výpovědi smlouvy ze strany stavební spořitelny hledat zastání u soudu

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *