EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: František Veselý

07. 12. 2015

1 komentář

Máte strach ze zdražování hypoték? Nechte si garantovat sazbu až rok dopředu

 


 

Banky v poslední době své sazby nijak zvlášť nemění, ale tento stav nejspíš nevydrží dlouho. Kdo se bojí, že by za pár měsíců nedosáhl na stávající výhodné nabídky, může si pro jistotu sazbu u banky nechat garantovat. To znamená, že banka klientovi přislíbí aktuální sazbu, i kdyby se třeba za půl roku zvedla o procentní bod. Jenže většinou je nutné u banky uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru.

Někde na rok, jinde na měsíc

Co banka, to jiná nabídka a podmínky. Rozdíl v možné garanci je hlavně před a po podpisu smlouvy o hypotečním úvěru.

„V současné chvíli garantujeme klientům sazbu 45 dnů od podpisu žádosti o hypoteční úvěr. A v případě podpisu úvěrové smlouvy musí do 6 měsíců začít úvěr čerpat. Sazba je tak garantovaná téměř 8 měsíců,“ uvedla Alena Nováková, tisková mluvčí Expobank.

Například Wüstenrot hypoteční banka garantuje úrokovou sazbu platnou k datu podání žádosti o nový úvěr po dobu 30 kalendářních dnů od data přijetí žádosti. Po podpisu úvěrové smlouvy může klient zahájit čerpání úvěru až za 9 měsíců s výhodnou úrokovou sazbou, a to bez poplatku za rezervaci úvěrových zdrojů.  „Novým klientům banka dále nabízí možnost odložit si počátek čerpání úvěru až na 18 měsíců za navýšení úrokové sazby o 0,10 % p. a. a až na 24 měsíců za navýšení úrokové sazby o 0,20 % p.a. Tuto službu lze využít u tříleté a pětileté úrokové sazby jak u hypotéky na refinancování, tak u nové hypotéky na pořízení vlastního bydlení,“ doplnila Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot hypoteční banky.

Záleží také na tom, jestli je klient nový, nebo stávající klient. Hypoteční banka a ČSOB standardní nabídku nové úrokové sazby sdělí klientovi jeden měsíc před koncem fixace. Pokud chce klient s bankou jednat v předstihu, banka mu sazbu sdělí až rok dopředu a tuto sazbu mu zafixuje. Klient tak může eliminovat riziko případného vzrůstu úrokových sazeb.

Kupříkladu u Raiffeisenbank lze podepsat smlouvu a pak začít čerpat do jednoho roku od podpisu, podle banky se ale v tomto případě nejedná o garanci sazby. Před samotným podpisem smlouvy, v rámci obchodního jednání, garantuje klientovi úrokovou sazbu po dobu jednoho měsíce. Tedy do jednoho měsíce od té doby, kdy klientovi banka připraví propočet hypotéky, je nutné podepsat smlouvu.

Nejdelší garanci nabízí Komerční banka. „Pro refinancování platí termíny jako pro standardní hypoteční úvěry, tzn. garance úrokové sazby 30 dnů před podpisem smlouvy a další 2 roky pro čerpání úvěru po podpisu úvěrové smlouvy. Pokud by tedy klient chtěl refinancovat svůj hypoteční úvěr v KB, může tak učinit až 25 měsíců před datem konce platnosti úrokové sazby v jeho bance,“ řekl Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky, a dodal, že u stávajících klientů umožňuje Komerční banka refixaci úrokové sazby až 12 měsíců před koncem aktuálně platné úrokové sazby.

Garance na 30 dnů je podmíněna poskytnutím základních údajů o klientovi, hypotečním úvěru a zajištění. Po podpisu již k datu refinancování nepožaduje nové podklady, pouze již smluvně sjednané (např. vyčíslení úvěru z jiného peněžního ústavu).

Tabulka: Garance úrokových sazeb u jednotlivých bank

Banka Garance úrokové sazby
Air Bank 6 měsíců
Česká spořitelna 12 měsíců
ČSOB 1 měsíc/12 měs.
Equa bank 12 měs.
Hypoteční banka 1 měsíc/12 měs.
Komerční banka 1 měsíc/až 25 měs.*
Expobank 45 dnů
mBank až 7 měsíců
Raiffeisenbank 1 měs.
UniCredit Bank 12 měs.
Sberbank 12 měs.
Wüstenrot 9 měs.
Zdroj: banky; * rozdíl pro nové a stávající klienty

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vladimír Švorba

    7 prosince, 2015

    Autor nesprávně pojmenoval termín garance úrokové sazby. Garance úrokové sazby je doba od podpisu žádosti o úvěr, obvykle je tato garance 30 až 45 dnů. Pak je třeba podepsat úvěrovou smlouvu a normálně běží doba fixace, jen je pak určitá doba na vyčerpání úvěru. Rozhodně se to však nedá nazvat garancí, neboť úroková sazba je stejná po celou dobu fixace úrokové sazby.

    Odpovědět