EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Text: Jana Poncarová

07. 12. 2020

1 komentář

Méně je více! Jak ušetřit na platbách za dodávky plynu?

 

Kdo vytápí plynem, ví, že se topná sezóna může prodražit, pokud je tuhá zima a ceny plynu jdou nahoru. Odběratelé nemohou ani jedno ovlivnit, můžou si ale najít levnějšího dodavatele zemního plynu.

Loading 


Zemní plyn podléhá výkyvům na trhu podobně jako elektřina. Dodavatelé nakupují komoditu na energetických burzách a přidávají si k ní svoji marži. To ale není vše. Do ceny plynu jsou zahrnuty i náklady na distribuci a další regulované poplatky. Větší část ceny zemního plynu – kolem 70 procent – je ovšem tvořena obchodní složkou. A právě o ní při změně dodavatele jde.

O tisícovky nižší faktura za plyn

Čím vyšší spotřebu domácnosti mají, tím více mohou změnou dodavatele ušetřit. „Domácnost, která plynem vytápí a ohřívá vodu, může změnou dodavatele ušetřit průměrně 4 000 až 6 000 korun ročně. Je to z důvodu, že se nabídky dodavatelů nejen výrazně liší, ale samotná složka ceny plynu, kterou může dodavatel ovlivnit, tvoří větší část celkové ceny,“ říká Markéta Witoszová.
Cena zemního plynu záleží i na tom, do jaké kategorie domácnost spadá. Energetické firmy rozlišují nejčastěji tři pásma: vaření, ohřev vody a vytápění. Čím vyšší spotřebu odběratel má, tím méně za megawatthodinu platí.

„Domácnost, která plynem topí, má většinou lepší ceny než domácnost, která ho používá například jen na vaření. To zohledňují i srovnávače. Ušetřit se dají až tisíce korun za rok,“ dodává Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Pozor na pokuty za smlouvu

O změně dodavatele rozhodne většinou cenová nabídka. Cenu zemního plynu si lze snadno porovnat na on-line kalkulátorech. Pozor ovšem na promo nabídky, které se zpravidla objevují na prvních místech nebo jsou různě zvýrazněné. Nemusí být nejvýhodnější nebo vyžadují splnění některých dalších kritérií, například určitého množství odebrané energie.
Před výběrem dodavatele by si každá domácnost měla prohlédnout smlouvu se stávající energetickou firmou a nejprve zjistit, za jakých podmínek lze smlouvu ukončit. „U smluv na dobu určitou totiž hrozí vysoká smluvní pokuta za předčasné ukončení. Pokud ale odběrateli taková pokuta nehrozí, případně se s ní smířil, může změnu dodavatele realizovat,“ konstatuje Eduarda Hekšová.
Vedle ceny by vás u každého odběratele měla zajímat i kvalita zákaznického servisu nebo celková pověst dodavatele. Tyto informace si lze ověřit prostřednictvím internetových recenzí. Užitečné je podívat se také na takzvané indikativní ceny plynu, které čtvrtletně zveřejňuje Energetický regulační úřad. Jedná se o doporučení Energetického úřadu ohledně výše ceny plynu vycházející z aktuální situace na trhu. Indikativní ceny nejsou pro dodavatele závazné, ovšem mohou pomoci pro vyjednávání lepší ceny s dodavatelem.

Ošemetné návrhy po telefonu

Ve chvíli, kdy domácnost o změně dodavatele uvažuje, může „jako na zavolanou“ zazvonit telefon se skvělou nabídkou dodávek (není nic výjimečného, že dodavatelé oslovují své zákazníky právě v zimním období). Většinou ale bývá rizikové na návrh po telefonu hned kývnout. Nemusí totiž ani přicházet od dodavatele, ale třeba od zprostředkovatele.

REKLAMA

„Smlouva nemusí být tak výhodná, jak je prezentovaná. Někdy se zprostředkovatelé navíc vydávají za zástupce Energetického regulačního úřadu, distributora či stávajícího dodavatele. Smlouvu o dodávkách lze můžete uzavřít i po telefonu. V souvislosti s tím jsme zaznamenali i případy, kdy byly hovory účelově sestříhány tak, aby došlo k uzavření smlouvy,“ varuje Eduarda Hekšová s tím, že není od věci si telefonát nahrát.

Kromě ceny a očekávané úspory by si měl každý odběratel detailně přečíst smlouvu na dodávky energií a porozumět především tomu, na jak dlouhou dobu je podepisována a jak je možné ji případně ukončit.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny energií 2023

Jak moc nízko můžou ještě klesnout ceny energií?

Cena elektřiny a s ní také cena plynu a ropy jsou hodně žhavým tématem už déle než rok. Jak to ale vypadá, tak situace se začíná obracet a energie v současné době výrazně zlevňují. Už před pár měsíci začali dodavatelé elektřiny zlevňovat a cenou se dostali dokonce pod vládní zastropování. Bude to takto vypadat celý […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Pokojová teplota

Jaká je běžná pokojová teplota v zemích EU

V souvislosti s nastávající zimou a energetickou krizí se objevila řada tipů, jak ušetřit na topení. Každé snížení topení o 1 °C může totiž ušetřit až 7 % účtu za vytápění v domácnosti. Průměrná teplota v domácnostech v EU je podle statistik 22 °C, ale platí, že je možné bez problémů fungovat jen při 19 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel

    7 prosince, 2020

    Bohužel, po telefonu volají v podstatě jen podvodníci. Jednomu seniorovi volají tak dvakrát týdně, pokaždé z jiného čísla, jestli prý dostal dopis. Senior řekne, že ne, načež podvodníci se chtějí zastavit na osobní návštěvu. Taky se stalo, že se vydávali za pracovníka firmy Innogy s tím, že na přípojce vidí změnu a jestli to tak je. Chtěli jsme znát detaily, nicméně to neřekli, opět ale, se chtěli zastavit na schůzku. Jednoduše, jakmile někdo volá po telefonu ohledně energií = podvodník a šmejd. Co bych doporučil, ať si každý najde rozumného dodavatele sám. Za mě na příští roky určitě Skautská energie, plyn mají nejlevnější na trhu a bez šméček, pokut a podobně.

    Odpovědět