EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Monika Lukešová

30. 01. 2018

4 komentáře

Nemovitost nad zlato. Do čeho se vyplatí investovat?

 

Ceny nemovitostí stále rostou a ekonomice se daří. Mnoho lidí řeší, kam uložit své úspory, případně kam investovat. Ti, kdo před pěti lety zvažovali podobnou myšlenku a investovali do nemovitostí, si teď mohou mnout ruce. Podle dat společnosti Central Group měl podobné zhodnocení jen bitcoin nebo průmyslový index americké burzy.

Loading 


Jestliže někdo investoval na začátku roku 2012 do bydlení v Praze, během pěti let si vydělal 680 tisíc korun. Určitě se to vyplatilo mnohem více než investice do zlata. Zlato během pěti let ztratilo 12 procent. Dobré investiční výsledky jako investice do nemovitostí, měla i pražská burza. Za pět let Index PX50 přidal 17 procent a po započtení dividend mohl investorům vydělat dokonce přes 50 procent. Nejvýhodnější investicí ale byly pražské byty, které se i bez započtení případných výnosů z pronájmu zhodnotily během pěti let o 68 procent.
Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádný závažný výkyv, který by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Z krátkodobého hlediska se investice do nemovitostí nemusí vyplatit, ale to není důležité, protože nemovitosti se kupují na delší dobu. „Nemovitosti se kupují z dlouhodobých důvodů, a proto je třeba se na ně tak dívat. Hodnota v dlouhém časovém horizontu stále roste. Korekce trhu a různé výkyvy jsou běžné, protože v kratším období je trh cyklický a prochází změnami,“ vysvětluje Jan Zachystal, RE/MAX Alfa.

Vyplatí se stále investovat do nemovitostí?

Ceny nemovitostí stále rostou, ale investovat do bydlení, které chce investor nadále pronajímat, je tedy stále populární. I když se zpřísnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů a úrokové sazby rostou, investice do nemovitostí se stále může vyplatit. Jenže okruh investorů už bude menší, protože je potřeba více vlastního kapitálu.
 „Vedle rostoucích úrokových sazeb je nutné brát v potaz i to, že ČNB loni omezila i prodej hypotečních úvěrů s více než osmdesátiprocentním LTV, což je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Tím ztížila dostupnost vlastního bydlení zejména pro střední třídu, protože například v případě třímilionového bytu je nyní nutná vlastní investice ve výši šest set tisíc korun. A to je již částka, kterou ne každý, kdo vlastní bydlení zvažuje, na účtu má,“ vysvětluje Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin.
Koupit byt za účelem výdělku z pronájmu má smysl podle odborníků ve dvou případech. V prvním případě je to dobrá volba, pokud má investor dostatek volných financí, aby mohl takovou nemovitost pořídit bez hypotečního úvěru. „V tomto ohledu je pak investice do bydlení dlouhodobě výhodná. Lze dosáhnout zhodnocení vložených peněz o tři až pět procent ročně. Nemovitosti, zvláště v dobré lokalitě, jsou navíc velmi dobrým uchovatelem hodnoty,“ tvrdí Miloslav Kufa.
Druhá varianta připouští možnost financování hypotékou, ale taková nemovitost musí být v dobré lokalitě, za příznivou cenu a bez nutnosti další rekonstrukce. Nájemné by totiž mělo pokrýt jak měsíční splátky hypotéky, tak i další náklady. Důležité je také připočítat například pojištění bytu a příspěvek do fondu opravu.
Koupě bytu na investici se i teď vyplatí, když člověk má volné finanční prostředky a nebere si vše čistě na hypoteční úvěr. V dobré lokalitě, menší byt na pronájem má smysl, ale ne až tolik kvůli výnosu jako kvůli uložení peněz a zhodnocení do budoucna,“ dodává Zachystal.

Pronajímat byt není nic jednoduchého

Každopádně pravdou zůstává, že pronajmout byt není nic jednoduchého. Sehnat včas platící nájemníky, kteří byt nevybydlí a neponičí, je leckdy složité. Příběhů, kdy pronajímatelé měli s byty jen trable je přehršle. Nehledě na to, že potřebujete leckdy i čas navíc, abyste se správě nemovitosti mohli věnovat.
Jednodušší je, pronajmout menší byt, než se pustit do pronájmu bytu o velikosti 4+1.„U nich je adekvátní nájem pro část cílové skupiny již příliš vysoký, nehledě na to, že například rodiny s dětmi, kterým by tato velikost vyhovovala, často raději dají přednost vlastnímu bydlení. Vyplatit se to ale může v případě, že je byt nabízen kupříkladu studentům, jimž jsou pokoje pronajímány jednotlivě. Je však nutné počítat s většími starostmi o byt samotný i s vyšší fluktuací nájemníků,“ dodává Miloslav Kufa.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Lenka

  28 února, 2018

  Zdravím, děkuji za článek. Co se týče investičního zlata, podívejte se na tyto stránky: http://www.top-gold.cz/. Co na investiční zlato říkáte?

  Odpovědět

 • Lojzík

  31 ledna, 2019

  Dobrý den, zdědil jsem poměrně vysokou částku, kterou bych rád nějak rozumně investoval, dost o tom jsem se už dozvěděl z http://ideaclub.cz/media/investovani-do-nemovitosti-jak-na-to , ale trošku mě tíží možnost, že bych třeba neměl štěstí na nájemníky, kteří by byt mohli například nějak znehodnotit. Jde se proti tomu nějak bránit?

  Odpovědět

 • Patrik

  4 února, 2019

  Jednoduše bych ve smlouvě uvedl, že případně budu chtít uhradit částku vynaloženou na nápravu jejich škod. Ale zeptal bych se ještě raději odborníka, toto je odpověď od naprostého lajka. Smlouvu bych potom pro jistotu projednal s několika právníky.

  Odpovědět

 • KamSsa1s

  24 března, 2020

  Také teď přemýšlím kam investovat svoje peníze a myslím, že zrovna nemovitost v současné době nebude zrovna ta správná volba, když bude ta recese. Na https://investitura.cz/blog/kam-investovat-penize/ jsem četl, že za takovéto situace je nejlepší investice do akcií, a tak zvolím spíše tuto cestu…

  Odpovědět