EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Monika Lukešová

30. 01. 2018

4 komentáře

Nemovitost nad zlato. Do čeho se vyplatí investovat?

 

Ceny nemovitostí stále rostou a ekonomice se daří. Mnoho lidí řeší, kam uložit své úspory, případně kam investovat. Ti, kdo před pěti lety zvažovali podobnou myšlenku a investovali do nemovitostí, si teď mohou mnout ruce. Podle dat společnosti Central Group měl podobné zhodnocení jen bitcoin nebo průmyslový index americké burzy. 


Jestliže někdo investoval na začátku roku 2012 do bydlení v Praze, během pěti let si vydělal 680 tisíc korun. Určitě se to vyplatilo mnohem více než investice do zlata. Zlato během pěti let ztratilo 12 procent. Dobré investiční výsledky jako investice do nemovitostí, měla i pražská burza. Za pět let Index PX50 přidal 17 procent a po započtení dividend mohl investorům vydělat dokonce přes 50 procent. Nejvýhodnější investicí ale byly pražské byty, které se i bez započtení případných výnosů z pronájmu zhodnotily během pěti let o 68 procent.
Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádný závažný výkyv, který by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Z krátkodobého hlediska se investice do nemovitostí nemusí vyplatit, ale to není důležité, protože nemovitosti se kupují na delší dobu. „Nemovitosti se kupují z dlouhodobých důvodů, a proto je třeba se na ně tak dívat. Hodnota v dlouhém časovém horizontu stále roste. Korekce trhu a různé výkyvy jsou běžné, protože v kratším období je trh cyklický a prochází změnami,“ vysvětluje Jan Zachystal, RE/MAX Alfa.

Vyplatí se stále investovat do nemovitostí?

Ceny nemovitostí stále rostou, ale investovat do bydlení, které chce investor nadále pronajímat, je tedy stále populární. I když se zpřísnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů a úrokové sazby rostou, investice do nemovitostí se stále může vyplatit. Jenže okruh investorů už bude menší, protože je potřeba více vlastního kapitálu.
 „Vedle rostoucích úrokových sazeb je nutné brát v potaz i to, že ČNB loni omezila i prodej hypotečních úvěrů s více než osmdesátiprocentním LTV, což je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Tím ztížila dostupnost vlastního bydlení zejména pro střední třídu, protože například v případě třímilionového bytu je nyní nutná vlastní investice ve výši šest set tisíc korun. A to je již částka, kterou ne každý, kdo vlastní bydlení zvažuje, na účtu má,“ vysvětluje Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin.
Koupit byt za účelem výdělku z pronájmu má smysl podle odborníků ve dvou případech. V prvním případě je to dobrá volba, pokud má investor dostatek volných financí, aby mohl takovou nemovitost pořídit bez hypotečního úvěru. „V tomto ohledu je pak investice do bydlení dlouhodobě výhodná. Lze dosáhnout zhodnocení vložených peněz o tři až pět procent ročně. Nemovitosti, zvláště v dobré lokalitě, jsou navíc velmi dobrým uchovatelem hodnoty,“ tvrdí Miloslav Kufa.
Druhá varianta připouští možnost financování hypotékou, ale taková nemovitost musí být v dobré lokalitě, za příznivou cenu a bez nutnosti další rekonstrukce. Nájemné by totiž mělo pokrýt jak měsíční splátky hypotéky, tak i další náklady. Důležité je také připočítat například pojištění bytu a příspěvek do fondu opravu.
Koupě bytu na investici se i teď vyplatí, když člověk má volné finanční prostředky a nebere si vše čistě na hypoteční úvěr. V dobré lokalitě, menší byt na pronájem má smysl, ale ne až tolik kvůli výnosu jako kvůli uložení peněz a zhodnocení do budoucna,“ dodává Zachystal.

Pronajímat byt není nic jednoduchého

Každopádně pravdou zůstává, že pronajmout byt není nic jednoduchého. Sehnat včas platící nájemníky, kteří byt nevybydlí a neponičí, je leckdy složité. Příběhů, kdy pronajímatelé měli s byty jen trable je přehršle. Nehledě na to, že potřebujete leckdy i čas navíc, abyste se správě nemovitosti mohli věnovat.
Jednodušší je, pronajmout menší byt, než se pustit do pronájmu bytu o velikosti 4+1.„U nich je adekvátní nájem pro část cílové skupiny již příliš vysoký, nehledě na to, že například rodiny s dětmi, kterým by tato velikost vyhovovala, často raději dají přednost vlastnímu bydlení. Vyplatit se to ale může v případě, že je byt nabízen kupříkladu studentům, jimž jsou pokoje pronajímány jednotlivě. Je však nutné počítat s většími starostmi o byt samotný i s vyšší fluktuací nájemníků,“ dodává Miloslav Kufa.
 

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Časovaná bomba: nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

13. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Lenka

  28 února, 2018

  Zdravím, děkuji za článek. Co se týče investičního zlata, podívejte se na tyto stránky: http://www.top-gold.cz/. Co na investiční zlato říkáte?

  Odpovědět

 • Lojzík

  31 ledna, 2019

  Dobrý den, zdědil jsem poměrně vysokou částku, kterou bych rád nějak rozumně investoval, dost o tom jsem se už dozvěděl z http://ideaclub.cz/media/investovani-do-nemovitosti-jak-na-to , ale trošku mě tíží možnost, že bych třeba neměl štěstí na nájemníky, kteří by byt mohli například nějak znehodnotit. Jde se proti tomu nějak bránit?

  Odpovědět

 • Patrik

  4 února, 2019

  Jednoduše bych ve smlouvě uvedl, že případně budu chtít uhradit částku vynaloženou na nápravu jejich škod. Ale zeptal bych se ještě raději odborníka, toto je odpověď od naprostého lajka. Smlouvu bych potom pro jistotu projednal s několika právníky.

 • KamSsa1s

  24 března, 2020

  Také teď přemýšlím kam investovat svoje peníze a myslím, že zrovna nemovitost v současné době nebude zrovna ta správná volba, když bude ta recese. Na https://investitura.cz/blog/kam-investovat-penize/ jsem četl, že za takovéto situace je nejlepší investice do akcií, a tak zvolím spíše tuto cestu…

  Odpovědět