EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

Text: Veronika Hejná

13. 09. 2021

8 komentářů

Nový stavební zákon – 3. díl: Musíte mít povolení na rekonstrukci střechy, výměnu oken nebo stavbu garáže?

 

Foto: Shutterstock

Potřebujete stavební povolení na rekonstrukci střechy, výměnu oken a stavbu garáže? Můžete si zpevnit příjezdovou cestu k domu? Co se změní s novým stavebním zákonem?

Loading 

Vliv na povolovací režim stavby podle nového stavebního zákona má především to, o jaký typ stavby se jedná. Nový stavební zákon rozlišuje stavby na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní.

Rekonstrukce střechy

Do 30. června 2023:

Při rekonstrukci střechy, jde-li o pouhou výměnu střešní krytiny, není v dnešní době nutné stavební povolení ani ohlášení. Kdyby však výměna ovlivnila vzhled stavby (postačuje třeba i jiná barva krytiny), anebo životní prostředí, požární bezpečnost nebo zdraví osob, je již situace jiná.

„V případě, že výměna střešní krytiny ovlivní některý z parametrů, anebo je stavba kulturní památkou, bude nutné provést ohlášení stavebního záměru na příslušném stavebním úřadě,“ vysvětluje advokát Jan Tomíšek z advokátní kanceláře Rowan Legal. Pokud by v rámci rekonstrukce bylo nutné vyměnit i krov (nosnou konstrukci střechy), bude třeba získat také stavební povolení. Výměna krovu, například z důvodu přestavby na obytné podkroví, je zásahem do nosných struktur stavby

Od 1. července 2023:

S účinností nového stavebního zákona bude nutné rozlišovat, zda se jedná či nejedná o tzv. udržovací práce pro drobnou stavbu či nikoliv. Drobné stavby jsou vymezeny v Příloze č. 1 nového stavebního zákona. U udržovacích prací na drobné stavbě nebude nutné žádat o povolení záměru.

REKLAMA

„V případech, kdy nebude výměna střechy spadat do uvedené kategorie drobných staveb, bude taková výměna bude stavbou z kategorie jednoduchých staveb, anebo stavbou v přílohách neuvedenou. V obou případech bude zapotřebí podat žádost o povolení záměru podle § 171 a následujících, případně využít institutu zrychleného řízení podle § 212 nového stavebního zákona,“ uvádí Tomíšek.

Výměna oken

Do 30. června 2023:

Obdobné jako pro střechu platí také pro výměnu oken. Pokud jde o výměnu oken stejného vzhledu a velikosti, nebude nutné povolení ani ohlášení.

Při osazování větších oken se může jednat o stavební úpravu v režimu § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona. „Stavebního povolení ani ohlášení stavby nebude zapotřebí v případech, kdy se výměnou nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání, výměna nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí, osazení větších oken nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy na stavbě, která je kulturní památkou,“ upřesňuje Tomíšek. Není-li některá z podmínek splněna, je pro výměnu oken potřeba stavební povolení.

Od 1. července 2023:

Jde-li o výměnu oken stejného rozměru a vzhledu, výměna nemůže negativně ovlivnit zdraví, požární bezpečnost, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a stavba není kulturní památkou, pro udržovací práce u drobných staveb není potřeba žádat o povolení záměru. Pokud by však došlo k osazení větších nebo jinak odlišných oken, bude již stavebník muset podat žádost o povolení záměru. 

REKLAMA

Stavba garáže a zpevnění cesty

Do 30. června 2023:

Podle současné právní úpravy tehdy, kdy se garážové stání nachází na pozemku rodinného domu nebo chaty a stavba nepřesáhne plochu 25 metrů čtverečních, není nutné ani stavební povolení, ani ohlášení. Výstavba garáže na jiném pozemku však již vyžaduje územní souhlas.

Zpevnění cesty mimo vlastní pozemek (totéž bude platit pro vybudování zcela nové cesty), podléhá schválení dopravního úřadu a povolení. „Podkladem k žádosti o povolení je projektová dokumentace sjezdu vypracovaná oprávněnou osobou a odsouhlasená dopravním inspektorátem Policie ČR a vlastníkem komunikace,“ připomíná Tomíšek. „Chodníček od hranice pozemku ke vstupním dveřím ale žádná povolení nepotřebuje,“ dodává advokát.

Od 1. července 2023:

S účinností nového stavebního zákona přichází změna. „Nově jsou dle odst. 1 písmeno c) Přílohy č. 2 k novému stavebnímu zákonu garáže do 5 metrů výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů považovány za jednoduché stavby, pro něž bude zapotřebí podat žádost o povolení záměru podle § 171 a následujících nového stavebního zákona,“ upozorňuje Jan Tomíšek. Případně lze opět využít institutu zrychleného řízení.

Ohledně vybudování nebo zpevnění cesty se s novým stavebním zákonem nic zásadního nemění.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Šulc

  27 května, 2022

  Je nutnost stavebního povolení k výměně rozvodů teplé a studené vody. Odpadů

  Odpovědět

 • Miroslav Šulc

  27 května, 2022

  Je povinnost k výměně rozvodů teplé a studené vody a odpadů, souhlas stavebního úřadu ?

  Odpovědět

 • Jiří

  20 června, 2022

  Dobrý den .
  Postavil jsem si na svém pozemku u rekreační chaty lehký malý montovaný zahradní domek od firmy Avenberg. Rozměr 2,5m x 1,9m, výška 1,8m. Od hranic jiných pozemků je vzdálen 2m. Používám ho na uskladnění včelařských potřeb mých 3 úlů. Od stavebního úřadu jsem dostal upozornění na zahájení řízení, neboť obec nemá zpracovaný územní plán…
  Je možné, aby mi nařídili odstranění stavby?
  Děkuji za odpověď…

  Odpovědět

 • Václav

  1 října, 2022

  Dobrý den ,potřebuji poradit .Koupil jsem si od opce část bytovky-byt,k bytu náleží venku na dvorku jsou kůlny a nad kůlnami byla střecha,ještě když to vlastnila obec tak střechu odstranila z důvodu vadné střechy a nabídla mi tuto plochu využít pro své účeli.Po vzájemné dohodě jsem si tam udělal pergolu.Při odkoupení mi to bylo odprodáno jako terasa k bytu, z hruba po 8 letech to chce soused po mně přes stavební úřad zbourat .jelikož střecha je z eternytu a zdůvodu škodlivosti teto střechy jsem se rozhodl vymenit za tašky coš kůli sklonu potřebuji na jedné straně zvednout střechu zhruba o 25-30cm .a je stoho velký problém.Najde se někdo kdo mi stouto situací poradí. Díky

  Odpovědět

 • Petra

  5 srpna, 2022

  Je nutné mít štítek stavba povolena když si sousedka chce z garáže udělat kadeřnictví manikúru pedikúru děkuji

  Odpovědět

 • andělová bohumila

  12 listopadu, 2022

  Stavba 5m vysoká před okny souseda, se vám zdá normální? taková výška není garáž,ale stodola. Bude se snižovat výška? kdo navrhl tento nesmysl?

  Odpovědět

 • Vlasta Matičková

  4 září, 2023

  Panelový dům 4podlazi,majitel bytové družstvo,jaká povolení a či potřebují souhlas s montáží predokennich rolet,na plastová okna ,která jsou majetkem bytového družstva ve 3patre,strana situována na komunikaci

  Odpovědět

 • Vítězslav Crla

  29 ledna, 2024

  Dobrý den v místě kde máme postavenou chatu skolaudovanou k rodinné rekreaci je dlouhodobě vydána stavební uzávěra.Chata je do 40 m2 obytné plochy
  2a do 5 m výšky . Nyní po zimě je praská zdivo a je potřeba udělat nový věnec s výměnou několika krovů a střešní krytiny plechovou za plechovou.Nijak se nebude měnit vzhled ani žádné rozšíření.Múžeme tuto drobnou opravu provézt pouze o nahlášení na stavebním úřadě že se bude provádět oprava z důvodu bezpečnosti a zdraví.Dekuji moc za nějakou informaci s pozdravem Crla Uherské Hradiště.

  Odpovědět