EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024

1 komentář

Nový stavební zákon: Žádost o povolení a předběžná informace

 

Nový stavební zákon v konečné podobě pro jiné než vyhrazené stavby nabývá účinnosti od 1. července 2024. Přináší změny v povolovacím procesu a institut tzv. předběžné informace, která stavebníkovi usnadní orientaci v řízení.

Loading



 

Účinnost zákona pro běžné stavebníky: 1. července 2024

Nový stavební zákon je od 1. ledna 2024 účinný pro vyhrazené stavby. Jedná se o projekty infrastruktury jako jsou například dálnice. Původně byla předpokládána účinnost pro tyto stavby již od 1. července 2023, ale věcná novela stavebního zákona tento termín posunula o dalšího půl roku. Pro ostatní stavby nabývá zákon účinnosti od 1. července 2024. To je tedy termín od kterého začne platit pro běžné stavebníky, kteří se chystají ke stavbě nebo stavební úpravě rodinného domu.

„Zahájená řízení se dokončí podle stávajících právních předpisů. Probíhající řízení se nebudou zdržovat ani pozastavovat. Do 30. června 2027 bude možné k novým žádostem o povolení záměru předkládat projektovou dokumentaci zpracovanou podle dosavadních právních předpisů,“ uvádí Ministerstvo pro místní rozvoj.

Jednotné řízení o povolení záměru

Pro realizaci některých stavebních záměrů doposud postačovalo ohlášení stavby, u jiných jste museli získat stavebního povolení. Ve většině případů (kromě staveb, u nichž výjimky stanoví zákon), musel stavební úřad nejprve rozhodnout o umístění stavby v územním řízení. To se s účinností nového stavebního zákona mění.

„Nově se bude celý povolovací režim odehrávat v rámci jednoho řízení o povolení záměru. Nově tak již nebude samostatné územní řízení a na ně navazující řízení o vydání stavebního povolení,“ vysvětluje advokát Jan Tomíšek z advokátní kanceláře Rowan Legal.

REKLAMA

Žádost o povolení záměru bude podávána online prostřednictvím portálu stavebníka a ostatní informační systémy státní správy. „Konečná podoba těchto systémů však zatím není známa,“ doplňuje Tomíšek. Přesto bude možné podat žádost a některé dokumenty i v listinné podobě.

„To však nic nemění na tom, že všechny stavby, včetně staveb nevyžadujících povolení, musí být vždy provedeny v souladu s územně plánovací dokumentací a platnou právní úpravou, včetně technických požadavků na výstavbu či místních předpisů“ připomíná právnička Hana Uřičařová z Real Estate oddělení advokátní kanceláře Dentons.

K povolení záměru bude nadále nutné obstarat závazná stanoviska a vyjádření dotčených orgánů. Pokud tak neučiní stavebník při podáí žádosti o povolení záměru, musí si stavební úřad stanoviska vyžádat sám (s výjimkou EIA).

Stavební úřad tedy nově potřebná závazná stanoviska obstará sám bez toho, aby vyzýval k doložení stavebníka nebo kvůli tomu zastavoval stavební řízení,“ uvádí advokát Tomíšek.

Nový stavební zákon počítá s tím, že u jednoduchých staveb bude povolení vydáno do 30 dnů od podání žádosti. U ostatních je lhůta 60 dnů od podání. Tuto lhůtu lze prodloužit, ale maximálně o 60 dnů.  „Při splnění podmínek a včasném dodání všech podkladů bude nově na žádost stavebníka možné vydat povolení záměru již do 10 dní v režimu tzv. zrychleného řízení,“ dodává Uřičařová.

Novinka: Předběžná informace

Novinkou je institut tzv. předběžné informace zakotvený v § 174 nového stavebního zákona. Její vyžádání není v rámci stavebního řízení povinné, je tak na stavebního, zda této možnosti využije. Na žádost poskytne stavební úřad předběžnou informaci do 30 dnů od podání žádosti. Žádost musí obsahovat obecné náležitosti podle správního řádu a kromě toho též konkrétní požadavky na předběžnou informaci a údaje o záměru (umístnění, účel a technické provedení). Na základě předběžné informace se tak může stavebník rozhodnout, zda podá žádost o povolení záměru a jak bude postupovat.

„Tento institut umožňuje na žádost získat od stavebního úřadu informace o podmínkách využívání a změnách území, nezbytnosti povolení, způsobu posuzování případných žádostí o povolení nebo dotčených orgánech,“ připomíná Hana Uřičařová.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo, doslova

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý. O to smutnější je sledovat stav, do kterého se české stavebnictví dostalo.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Helena

    12 srpna, 2024

    Může soused požadovat odstranění stavby-přístresku pro auto, který sousedi s jeho hranicí a který byl postaven už před 14 lety a on vůbec žádnou námitku neměl, až to stojí 14 let tak požaduje odstranění, stavba byla povolena obecním úřadem, a my jsme v dobře víře přístřesek postavili a vložili do toho peníze. Existuje nějaká lhůta do kdy by měl soused podat námitku? Nebo někdo může požadovat odstranění i po 50 letech?

    Odpovědět