Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Odborníci: Stavebnictví je zpátky v sedle, ale chystá se na zimní spánek

Monika Lukešová

Aktuálně vydané statistiky Českého statistického úřadu ukazují, že stavebnictví se pomalu ale jistě snaží zmátořit. Prozatím se mu to daří, ale momentálně začíná sezóna, která novým výstavbám zrovna nepřeje. A jak to vidí odborníci? To se dozvíte v našem článku.

Stavební produkce po dvou hubených měsících dosáhla v září na více než 9 % růst (s pomocí jednoho pracovního dne). Klíčovou roli sehrálo opět inženýrské stavitelství, kde veřejné investice nabírají na obrátkách (stav veřejných zakázek se ke konci třetího čtvrtletí zvýšil meziročně o více než pětinu),“ uvedl Filip Fyrbach, analytik GE Money Bank.

Září podle něj ale nebylo příznivé jen pro výstavbu železničních tratí, silnic atp. ale i pro výstavbu budov. Pozemní stavitelství, kterému podle všeho pomohla jak výstavba rodinných a bytových domů, tak průmyslových budov, se meziročně zlepšilo o 5,3 %.

Zima stavebnictví nepřeje

Nejvíce se letos proti loňsku staví rodinné domy v Praze, Středočeském, Karlovarském a Pardubickém kraji. V ostatních regionech se naopak od začátku roku proti roku 2013 výstavba snížila. Září je každopádně potvrzením, že se letos stavebnictví poprvé po pěti letech podívá do černých čísel a zaznamená meziroční růst. Pokud tedy nepřijde velmi tuhá zima,“ dodal Fyrbach.

Nárůst ve stavebnictví je podle Českého statistického úřadu reálně o 9,5 procenta vyšší než loni. Meziročně vydaly stavební úřady o 4,5 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 27,6 procenta.

Zahájeno bylo meziročně o 7,2 procenta bytů více a dokončeno o 6,7 procenta bytů méně. Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v září 2014 meziročně snížil o 3,3 procent. Stavební produkce od počátku roku do konce září 2014 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 24,0 procent.

Téměř desetiprocentní růst odvětví vypadá impozantně, ale vše je jen statistická hra s čísly. Celkový obraz už tak zářný není. Před rokem v září odvětví kleslo o 6,5 procenta, meziroční srovnávací základna je tak velmi nízká. Na začátku letošního roku velmi zafungoval efekt teplé zimy, kdy stavebníci ani nemuseli přerušovat práce, což by také zanedbatelný bonus. Přesto během letošních prvních devíti měsíců letošního roku stavebnictví spadlo do minusu hned ve třech měsících a dokonce třetí letošní čtvrtletí zaostává za předchozím kvartálem, což o pevných základech pro budoucí robustní růst příliš nehovoří. Vše spíš nasvědčuje tomu, že se stavebnictví už pomalu, ale velmi „aktivně“ chystá na zimní spánek,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL. „Samozřejmě jsme rádi, za každé číslo se znaménkem plus, ale celkový letošní růst bude opravdu jen mírný. Navíc mějme stále na paměti, že odvětví stále ztrácí na předkrizovou úroveň téměř čtvrtinu a to je stále hodně,“ dodává Korec.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Odborníci: Stavebnictví je zpátky v sedle, ale chystá se na zimní spánek”

  1. ivoš napsal:

    Není to tak slavné. Skutečný stav českého stavebnictvfí a vč. makroekonomických vlivů je k nalezení např. na http://www.In­vestomanie.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *