EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Jak uplatnit odpočet úroků z hypotéky na dani z příjmu

 

Daňový odpočet z hypotéky je zajímavým nástrojem pro snížení daně z příjmu. Díky tomu, že si pořídíte vlastní bydlení, můžete za rok uplatnit až 300 tisíc jako nezdanitelnou část základu daně, což znamená úsporu až 45 tisíc korun za rok na dani z příjmu. 

Podmínky pro daňový odpočet úroků z hypotéky

  • Tento odpočet může uplatnit poplatník, který má hypotéku na nemovitost, kterou řeší svou vlastní bytovou potřebu.
  • Odpočet není možné uplatnit u nemovitostí k pronájmu nebo k podnikání.
  • Daňový odpočet dělá až 300 000 Kč za rok jako nezdanitelná část daně. To je až 45 000 Kč slevy na dani z příjmu.
  • Z daní je možné si odečíst pouze úroky, splátku jistiny není možné použít jako daňový odpočet.
  • Je možné uplatnit úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření, důležité je to, že úvěrem řešíte svou bytovou potřebu.
  • Sumu ročních zaplacených úroků dokazujete potvrzením od své hypoteční banky nebo od stavební spořitelny. Toto potvrzení získáte za celý rok vždy na začátku dalšího roku.
  • Úroky z hypotéky jako daňový odpočet uplatňují zaměstnanci v ročním zúčtování daně do 15. února 2020, OSVČ pak v daňovém přiznání do 1. dubna 2020.
  • Potvrzení od banky či stavební spořitelny musí být přiloženo jako důkaz o zaplacených úrocích.

Z daní si odečítáte pouze zaplacené úroky

Tento daňový odpočet se nejvíc vyplatí během počátečních let splácení úvěru na bydlení. V první polovině splácení totiž platíte ve splátce více úroků. S tím, jak postupně splácíte jistinu úvěru, částka celkových zaplacených úroků klesá, a klesá tak i výhodnost tohoto daňového odpočtu.
Během prvních let ale může splátka úroků na úvěr přesahovat i polovinu splátky. Celkový roční odpočet je tak opravdu významný, stejně tak dosahuje i zajímavé hodnoty celková úspora na dani z příjmu. Oproti tomu ke konci splácení úvěru většinou splácíte už jen jistinu a k tomu minimální úroky, takže daňová úspora postupně klesá s tím, jak je splácen úvěr.

Menší daň a na zaměstnance čeká daňová vratka.

Pro OSVČ použití úroků z hypotéky jako daňového odpočtu znamená nižší daň z příjmu. Je ovšem nutno říct, že daňový odpočet nezakládá nárok na výplatu daňového bonusu, na ten máte nárok pouze při daňovém zvýhodnění na děti. Daňový odpočet úroků pouze snižuje daň z příjmu. Pro uplatnění odpočtu je tak nutné mít dostatečně velký příjem, na který odpočet aplikujete.
U zaměstnanců úroky z hypotéky také snižují daň z příjmu. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci platí zálohy na daň vždy každý měsíc dle své superhrubé mzdy a to po celý rok, tak daňový odpočet se promítne do ročního zúčtování daně tak, že vznikne nárok na výplatu daňové vratky. Tu zaměstnavatel vyplatí po provedení ročního zúčtování a na účet by ji zaměstnanec měl dostat spolu se mzdou za březen, tedy v průběhu dubna.

Důležitá je bytová potřeba

Pro uplatnění hypotéky jako daňového odpočtu je nutné, aby úvěr na bydlení byl použitý pro vaši osobní bytovou potřebu. Bytovou potřebu definuje § 15 zákona o dani z příjmu odstavec (3). Jde například o koupi nového bytu, koupi pozemku pro stavbu domu, vypořádání dědictví nebo společného jmění manželů. Pro daně není nutné, abyste měli v dané nemovitosti trvalé bydliště, ale budete muset nějak prokázat, že v bytě či domě opravdu bydlíte.
Další podmínkou je to, že úvěr (hypotéka nebo ze stavebního spoření) musí být na vaše jméno. Pokud máte hypotéku společně s manželkou, tak daňový odpočet může uplatnit pouze jeden z manželů, výhodnější je, aby odpočet uplatnil ten, který má větší příjmy. A odpočet tak může uplatnit celý.
Daňový odpočet můžete využít i u úvěrů, které jste použili na bytovou potřebu svých blízkých, manžela, manželky, dětí nebo rodičů či prarodičů. Není možné tento odpočet použít při nákupu nemovitosti, kterou pronajímáte nebo kterou máte jako investici. Při pronájmu nemovitosti je ale možné úroky z hypotéky použít jako náklad, pokud účtujete reálné náklady (ne 30% paušál).
Nezdanitelnou část daně u zaplacených úroků můžete použít u jakéhokoliv úvěru pro bydlení: hypotéky nebo ze stavebního spoření. Nezáleží na tom, jestli úvěr máte na pořízení nového bydlení nebo na rekonstrukci. Odpočet můžete použít i při refinancované hypotéce.
Také si přečtěte: Přehledný návod, jak odpočet uplatnit

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu a daň z příjmu: kdy použít reálné a kdy paušální výdaje

Příjem z pronájmu je příjem, který jako poplatník musíte uvést do daňového přiznání. V zaměstnání vám ve mzdové účtárně nemůžou nechat podepsat roční zúčtování daně. A máte povinnost podat daňové přiznání do řádného termínu. A také je nutno zaplatit daň z příjmu, pokud vám nějaká daň z příjmu vyšla. Přičemž je možné, že vypočtená daň […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Odměny SVJ a daně

Jak uvést příjmy z odměny za výkon funkce v SVJ do daňového přiznání

Odměny za výkon funkce v předsednictvu SVJ jsou v případě, kdy správu nevykonává profesionální správce, spíše symbolické. I tak je ale nutno tyto příjmy uvést v daňovém přiznání a řádně zdanit. Kdo tedy musí při příjmu odměn podat daňové přiznání a jaké zaplatí daně?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *