EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: Hana Bartušková

26. 11. 2019

Příjem z pronájmu: kdy můžete použít paušál na dopravu?

 

Pokud vlastníte nemovitost a pronajímáte ji, tak příjmy z pronájmu je možné danit dvěma způsoby. Můžete využít 30% paušální náklady, nebo uplatnit reálné náklady. Při uplatnění reálných nákladů lze pak mimo jiné využít paušální náklady na dopravu, které můžou činit až 48 000 Kč za rok.

Loading



 

Jak se daní příjmy z pronájmu?

Příjmu z pronájmu se uvádí do daňového přiznání dle §9 zákona o daních z příjmu. Pokud nemovitost pronajímáte jako fyzická osoba, není nutné mít speciální povolení nebo živnostenský list, stačí příjmy uvést do daňového přiznání do přílohy č.2.

Příjmy z pronájmu se poté daní jako 15% daň z hrubého zisku, tedy z příjmů z pronájmu po odečtení nákladů na získání těchto příjmů. Náklady můžete počítat buďto paušálně, jako 30% paušál, nebo uplatňovat reálné náklady. Do reálných nákladů patří například: odpisy nemovitosti, úroky z úvěru (hypotéky nebo ze stavebního spoření), náklady na vybavení, poplatky realitní kanceláři, daň z nemovitosti a jiné. Mezi reálné náklady také patří tzv. paušál na dopravu.

Také si přečtěte: Jak se daní příjmy z pronájmu?

Co jsou paušální výdaje na dopravu?

Paušál na náklady na cesty automobilem je až 5 000 Kč měsíčně, tedy 60 000 Kč ročně. Tyto paušální výdaje může použít:

REKLAMA

  • fyzická osoba, která auto využívá pro získání příjmů z podnikání nebo příjmů z pronájmu,
  • právnická osoba, která používá auto ke služebním účelům.

Pro paušální výdaje při příjmu z pronájmu platí, že pokud používáte auto pouze k záležitostem kolem pronájmu, můžete využít celý paušální výdaj. Pokud používáte auto i k soukromým účelům, výdajový paušál se krátí na 80 %, měsíčně tak můžete uplatnit 4 000 Kč, za rok to dělá 48 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že výjezdů v souvislosti s pronájmem nemovitostí se nekoná až tolik, tak jako fyzická osoba nejspíš nebudete mít vozidlo určené speciálně jen k obstarání pronájmu, v takovém případě můžete využít pouze zkrácený paušál 4 000 Kč.

Jaké podmínky je nutno splnit pro uplatnění paušálu na dopravu při danění příjmu z pronájmu nemovitosti?

Jako fyzická osoba musíte být vlastníkem automobilu, tento automobil nesmí být součástí obchodního majetku. U vozidla není nutné platit silniční daň, pokud je paušál na dopravu uplatňován pouze u příjmů z pronájmu. Pro příjmy z podnikání a uplatnění paušálu na dopravu je nutné platit silniční daň.

Jako vozidlo se počítá osobní automobil, motocykl, tříkolka, čtyřkolka, autobus, nákladní automobil a další. Paušál na dopravu ovšem není možné použít, pokud máte vozidlo půjčené bezplatně (například od někoho z rodiny), stejně tak nemůžete vozidlo přenechávat i jen na část měsíce jiné osobě k užívání. Paušální výdaj můžete klidně použít i u vozidla na leasing nebo v úplatném nájmu.

REKLAMA

Paušál na dopravu se uplatňuje zásadně za celé měsíce a celý měsíc je nutné mít vlastní vozidlo k vlastnímu užívání. Pokud dojde k pořízení nového vozidla, je možné paušál uplatnit jen za část měsíce poměrným výpočtem podle počtu dnů používání vozidla. Paušál se uplatňuje na vozidlo. Pokud tak pronajímáte více nemovitostí, tak paušál je možné uplatnit pouze jednou.

Příjem z pronájmu: platí se silniční daň na auto?

Pronájem bytu jako takový není dle §9 zákona o daních z příjmu podnikáním. Není nutno na něj mít živnostenské povolení. Dle definice podnikání v obchodním zákoníku nebo živnostenském zákoně se nejedná o podnikatelskou činnost a vozidlo využívané pro získání příjmů z pronájmu nesplňuje definici pro auto k podnikání. A za takové vozidlo není nutné platit silniční daň, ani podávat daňové přiznání k silniční dani.

Reálné výdaje na provoz auta a paušál na dopravu

Pokud uplatňujete paušál na dopravu, není už možné využít žádné další výdaje při provozu auta. Jako například výdaje na pohonné hmoty nebo poplatky zaplacené za parkování. Má se za to, že tyto výdaje jsou už zahrnuty do paušálu.

Při příjmech pouze z pronájmu není v autě nutné vést deník jízd.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení, naději vidí v nových technologiích a možnostech financování

Osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát. Na bydlení si proto poctivě spoří a zbytek financí plánují získat pomocí úvěrů a hypoték. Tři čtvrtiny těch, kteří plánují koupi nebo rekonstrukci, zvažují udržitelnou nemovitost. 48 % Čechů je ochotno si […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025

Kvůli vysokým nájmům se lide sestěhovávají spíše z nutnosti než z lásky

Mnoho párů zvažuje společné bydlení nikoli z romantických pohnutek, ale kvůli ekonomickému tlaku. Nájmy jsou po celém Česku na nových rekordech a páry hledají cestu, jak snížit podíl nákladů na bydlení v rámci celkového rozpočtu domácnosti. Více se tak prosazuje také spolubydlení nebo skupinový pronájem rodinných domů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 02. 2025