Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Příjem z pronájmu: kdy můžete použít paušál na dopravu?

Paušál na dopravu a příjem z pronájmu

Hana Bartušková

Pokud vlastníte nemovitost a pronajímáte ji, tak příjmy z pronájmu je možné danit dvěma způsoby. Můžete využít 30% paušální náklady, nebo uplatnit reálné náklady. Při uplatnění reálných nákladů lze pak mimo jiné využít paušální náklady na dopravu, které můžou činit až 48 000 Kč za rok.

Jak se daní příjmy z pronájmu?

Příjmu z pronájmu se uvádí do daňového přiznání dle §9 zákona o daních z příjmu. Pokud nemovitost pronajímáte jako fyzická osoba, není nutné mít speciální povolení nebo živnostenský list, stačí příjmy uvést do daňového přiznání do přílohy č.2.

Příjmy z pronájmu se poté daní jako 15% daň z hrubého zisku, tedy z příjmů z pronájmu po odečtení nákladů na získání těchto příjmů. Náklady můžete počítat buďto paušálně, jako 30% paušál, nebo uplatňovat reálné náklady. Do reálných nákladů patří například: odpisy nemovitosti, úroky z úvěru (hypotéky nebo ze stavebního spoření), náklady na vybavení, poplatky realitní kanceláři, daň z nemovitosti a jiné. Mezi reálné náklady také patří tzv. paušál na dopravu.

Také si přečtěte: Jak se daní příjmy z pronájmu?

Co jsou paušální výdaje na dopravu?

Paušál na náklady na cesty automobilem je až 5 000 Kč měsíčně, tedy 60 000 Kč ročně. Tyto paušální výdaje může použít:

 • fyzická osoba, která auto využívá pro získání příjmů z podnikání nebo příjmů z pronájmu,
 • právnická osoba, která používá auto ke služebním účelům.

Pro paušální výdaje při příjmu z pronájmu platí, že pokud používáte auto pouze k záležitostem kolem pronájmu, můžete využít celý paušální výdaj. Pokud používáte auto i k soukromým účelům, výdajový paušál se krátí na 80 %, měsíčně tak můžete uplatnit 4 000 Kč, za rok to dělá 48 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že výjezdů v souvislosti s pronájmem nemovitostí se nekoná až tolik, tak jako fyzická osoba nejspíš nebudete mít vozidlo určené speciálně jen k obstarání pronájmu, v takovém případě můžete využít pouze zkrácený paušál 4 000 Kč.

Jaké podmínky je nutno splnit pro uplatnění paušálu na dopravu při danění příjmu z pronájmu nemovitosti?

Jako fyzická osoba musíte být vlastníkem automobilu, tento automobil nesmí být součástí obchodního majetku. U vozidla není nutné platit silniční daň, pokud je paušál na dopravu uplatňován pouze u příjmů z pronájmu. Pro příjmy z podnikání a uplatnění paušálu na dopravu je nutné platit silniční daň.

Jako vozidlo se počítá osobní automobil, motocykl, tříkolka, čtyřkolka, autobus, nákladní automobil a další. Paušál na dopravu ovšem není možné použít, pokud máte vozidlo půjčené bezplatně (například od někoho z rodiny), stejně tak nemůžete vozidlo přenechávat i jen na část měsíce jiné osobě k užívání. Paušální výdaj můžete klidně použít i u vozidla na leasing nebo v úplatném nájmu.

Paušál na dopravu se uplatňuje zásadně za celé měsíce a celý měsíc je nutné mít vlastní vozidlo k vlastnímu užívání. Pokud dojde k pořízení nového vozidla, je možné paušál uplatnit jen za část měsíce poměrným výpočtem podle počtu dnů používání vozidla. Paušál se uplatňuje na vozidlo. Pokud tak pronajímáte více nemovitostí, tak paušál je možné uplatnit pouze jednou.

Příjem z pronájmu: platí se silniční daň na auto?

Pronájem bytu jako takový není dle §9 zákona o daních z příjmu podnikáním. Není nutno na něj mít živnostenské povolení. Dle definice podnikání v obchodním zákoníku nebo živnostenském zákoně se nejedná o podnikatelskou činnost a vozidlo využívané pro získání příjmů z pronájmu nesplňuje definici pro auto k podnikání. A za takové vozidlo není nutné platit silniční daň, ani podávat daňové přiznání k silniční dani.

Reálné výdaje na provoz auta a paušál na dopravu

Pokud uplatňujete paušál na dopravu, není už možné využít žádné další výdaje při provozu auta. Jako například výdaje na pohonné hmoty nebo poplatky zaplacené za parkování. Má se za to, že tyto výdaje jsou už zahrnuty do paušálu.

Při příjmech pouze z pronájmu není v autě nutné vést deník jízd.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

12 komentářů k článku “Příjem z pronájmu: kdy můžete použít paušál na dopravu?”

 1. Alena napsal:

  Dobry den, zajimalo by me, zda u dopravniho pausalu, pokud ho uplatnuje fyzicka osoba, musi byt dana osoba schopna prokazat, ze v danem mesici jizdu opravdu uskutecnila?
  Alena

  1. dobrý den, fyzická osoba může paušální výdaj použít při dosažení, zajištění nebo udržení příjmu z pronájmu. při případné kontrole by toto měla i doložit.

 2. Pavel Horák napsal:

  Příjem z pronájmu: kdy můžete použít paušál na dopravu?
  Domnívám se, že odpověď není správná, neboť „Při příjmech pouze z pronájmu není v autě nutné vést deník jízd.“ Takže nemusím prokázat, že v daném měsíci jsem jízdu opravdu uskutečnil.

  1. dobrý den, dokládat konkrétní jízdu není třeba, ale měl byste být schopen vysvětlit, že auto potřebujete pro získání či udržení onoho příjmu z pronájmu.

  2. Zdeněk napsal:

   Dobrý den ,mohu uplatnit paušál na dopravu 4 tisíce měsíčně když pronajímány být je ve stejném městě kde teď bydlím
   Dobrý den,mmohu úplatu paušál na dopravu 4 tisíce měsíčně když pronajímány být je ve stejném městě kde bydlím děkuji

 3. Pavel Horák napsal:

  Příjem z pronájmu: kdy můžete použít paušál na dopravu?
  Mám dotaz – při příjmu za pronájem pozemku ve výši 100 000 Kč mohu uplatnit paušální výdaje ve výši 30 %, tedy 30 tisíc.
  Pokud uplatním skutečné výdaje, daň z nemovitostí 10 000 Kč a v nich paušál na dopravu 48 000 Kč, mělo by to být pro mě vždy výhodnější. Je tomu tak…?

  1. při ročním příjmu za pronájem 100 000 Kč to tak opravdu vychází.

  2. pronájem paušál doprava napsal:

   dobrý den, pronajímám byt za 60 000 ročně. Je výhodnější odečíst 48 000 paušál na dopravu, než 30%? zbylo by mi ke zdanění tedy 12 000 Kč

 4. Jirka napsal:

  Liší se výdajový paušál podle počtu využívaných vozidel?
  Rad bych využil výdajové paušál na dopravu v ročním vyúčtování spojené s pronájmem bytu. V rodině máme však 2 soukromé automobily (já a manželka) Lze tento výdajový paušál použit právě jednou nebo oba dva automobily, tj 2×48000?

  Oba dva vozy jsou registrovaný na mne, ale daňové přiznání související s pronájmem bude podávat nejspíš manželka. Máme SJM.

  1. při paušálu na dopravu lze použít až tři auta. druhé a třetí použité auto se považuje za auto použité k podnikání. u takovým vozidel je nutno platit silniční daň.

 5. Marcela napsal:

  dań z pronájmu
  V nájemní smlouvě nemám přesně určenou částku za čistý nájem a za poplatky za služby, pouze je v ní uvedeno nájemné včetně poskytovaných služeb = 9.500,-kč.
  Podle SIPO, v kterém mě měsíčně odcházejí platby: TV+rozhlas, kabelová TV, internet, elektřina a služby byt, je ale jasně prokazatelné, že můj čistý nájem je 4.500,-kč
  Můžu v daňovém přiznání udávat právě tuto částku 4.500 a z ní pak paušálně odečíst 30% náklady? Nebo musím díky nevhodně sepsané smlouvě uvádět celkovou sumu 9.500,-kč? A z ní pak tedy buď odečíst 30% nákladů a nebo tedy podle dokladů SIPO a vyúčtování si toto odečíst a zbytek zdanit?

  Můžu i jako nepodnikatel (zaměstnanec ) i já uplanit paušál na dopravu za účelem získání příjmu z pronájmu?

  1. dobrý den, daněný příjem je v tomto případě nejspíš nájemné uvedené ve smlouvě. přičemž platí, že SIPO není možné použít jako reálný náklad. pokud jde o paušál na dopravu, můžete ho použít i jako nepodnikatel. ovšem platí, že paušál na dopravu nemůže použít při využití 30% paušálních nákladů, musíte účtovat reálné náklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *