EUR 23.790

USD 21.961

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.790

USD 21.961

Přehledný návod, jak si odečíst hypotéku z daní

 

Splácet hypotéku není žádný med a každý měsíc ukrojí část z rodinného rozpočtu. Hypotéku si ale můžete odečíst z daní. Kdo si ze základu daně může odečíst zaplacené úroky a jaký je správný postup, jsme se zeptali Josefa Pomrhonce, daňového poradce ze společnosti KODAP. 

Kdo si může odečíst hypotéku z daní?

Fyzická osoba – zaměstnanec i osoba samostatně výdělečně činná, která je účastníkem hypoteční smlouvy, si od základu daně může odečíst úroky z hypotéky zaplacené v daném zdaňovacím období. Úvěrem musí plátce hypotéky řešit bytovou potřebu svou, příp. svých blízkých. Osobu blízkou definuje občanský zákoník a je jí zejména příbuzný v přímé řadě, sourozenec a manžel (nebo registrovaný partner). Za osoby blízké se považují také osoby, které spolu trvale žijí.

Co přesně znamená bytová potřeba?

Bytovou potřebou je podle zákona o z daních příjmů např. výstavba rodinného dobu či bytové jednotky; koupě rodinného domu, bytu, rozestavěné stavby rodinného domu, ale např. také vypořádání společného jmění manželů v případě, že předmětem vypořádání je úhrada podílu spojeného se získáním jednotky, rodinného nebo bytového domu.

Takže se to týká i hypoték například na celkovou rekonstrukci?
Ano, týká. Za bytové potřeby je považována také údržba a změna stavby bytového nebo rodinného domu, bytu v nájmu nebo v užívání.

Jak vysoký odpočet je možný a kolik si lze takto z daní odečíst?

Odečíst je možné úroky ve výši maximálně 300 000 Kč za rok. Úroky se odečítají ze základu daně jako tzv. nezdanitelná část daně. Skutečná úspora na dani pak představuje 15 % z částky zaplacených úroků. Maximální úspora na dani je 45 000 Kč (300 000 Kč x 0,15).

Jak by měli lidé při tomto daňovém odpočtu postupovat?
Odpočet úroků je možné uplatnit jednou za rok buď v daňovém přiznání, nebo v rámci ročního zúčtování daně, které za zaměstnance provede mzdová účetní zaměstnavatele.

Na co si dát pozor?
Zákonné podmínky nejsou splněny v případě výstavby či koupě rodinného domu nebo jednotky, pokud zahrnuje nebytový prostor jiný, než je garáž, komora a sklep.  Podmínka řešení bytové potřeby tak není splněna např. při koupi chalupy nebo rekreační chaty. V případě, že je byt či dům používán z části k zajištění bytové potřeby poplatníka nebo jeho blízkých a zároveň k podnikání, příp. k nájmu, lze úroky uplatnit pouze v poměrné výši.

Co je potřeba za dokumenty na odpočet hypotéky z daní?

Pro uznání odpočtu úroků je potřeba doložit výši zaplacených úroků (v originále). Toto potvrzení zasílají banky a stavební spořitelny svým klientům vždy po skončení roku, eventuelně je možné banku či stavební spořitelnu o potvrzení požádat.

Pokud jsou úroky uplatňovány poprvé, je potřeba doložit smlouvu o poskytnutém úvěru a také výpis z katastru nemovitostí. Výpis je možné získat buď přímo na katastrálním úřadě, nebo na kontaktním místě Czechpoint. Požádat o něj lze např. i pomocí online formuláře Czechpoint – výpis je pak zaslán do 30 dnů poštou. Nestačí doložit výpis získaný přes nahlížení do katastru nemovitostí online, je potřeba doložit originální výpis z katastru nemovitostí.

Podle povahy konkrétního případu je třeba doložit další dokumenty – např. doklad o vypořádání společného jmění manželů, nájemní smlouvu či kolaudační rozhodnutí.

Kdo si naopak hypotéku z daní odečíst nemůže?

Díky odečtu úroků lze dosáhnout daňové vratky, ale není možné dosáhnout daňového bonusu. Tzn., že úroky z hypotéky si může odečíst pouze ten, kdo na daních z příjmů zaplatí za rok více, než činí roční sleva na poplatníka – tj. 24 840 Kč. Zaměstnanci zpravidla odvádějí v průběhu roku na dani z příjmů více, než je sleva na poplatníka 2 070 Kč, tedy odečet úroků v tom případě bude mít smysl.

Pokud ale poplatník pracuje za menší než minimální mzdu, odpočet úroků již možný není. Stejně je tomu v případě, pokud poplatník pracuje pouze na dohody o provedení práce s odměnou méně než 10 000 Kč měsíčně, kdy z příjmu zaplatí srážkovou daň. Úroky z hypotéky si nebude moci uplatnit ani OSVČ s nízkým ziskem, pokud jeho daňová povinnost bude do 24 840 Kč (což odpovídá zisku 165 600 Kč). Pracovník s minimální mzdou může odpočet uplatnit až do výše své roční daně, což dělá při výši minimální mzdy 14 600 Kč daňový odpočet ve výši 10 440 Kč.

Děkuji za rozhovor.

Příklad: Daňová vratka při hrubé měsíční mzdě 30 000 Kč.

Položka Částka
Úhrn ročních příjmů 360 000 Kč (30 000 Kč x 12)
Úhrn zdravotního a sociálního pojištění 122 400 Kč (360 000 Kč x 0,34 Kč)
Základ daně ze závislé činnosti 482 400 Kč (360 000 Kč + 122 400 Kč)
Odpočet úroků (nezdanitelná část daně) 80 000 Kč
Základ daně 402 400 Kč
Daň z příjmů fyzických osob 60 360 Kč (402 400 Kč x 0,15)
Sleva na poplatníka 24 840 Kč
Daň po slevě 35 520 Kč
Úhrn záloh během zdaňovacího období 47 520 Kč (superhrubá mzda 40 200 Kč x 0,15 – sleva na poplatníka 2 070 Kč)
Přeplatek na dani 12 000 Kč (35 520 Kč – 47 520 Kč)

Zdroj: KODAP, s.r.o.

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Marcela

  10 února, 2020

  Když zaplacené úroky jsou 10 tis. A uplatňují oba manželé, co napsat do přiznání? 10 000 nebo 5 tis.
  A jak to udělat , když žádáte originál? A máme jen jeden? Odpověď prosím na mail. Díky. Marcela

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  10 února, 2020

  dobrý den, manželé můžou odpis použít oba, každý polovinu, pokud jsou oba uvedeni jako osoby čerpající daný úvěr. musí také oba doložit nutné dokumenty.

  Odpovědět

 • Beata

  12 února, 2020

  Dobrý den,
  v případě, že jsem zaměstnavateli před lety dodala všechny potřebné dokumenty pro odpočet hypotéky z daně (kopie smlouvy o hypotečním úvěru). Je možné, aby po mě momentálně požadovali i list vlastnictví? Pokud jsem doložila originál výpis o zaplacených úrocích za loňský rok? Odesílají daňová přiznání ke zpracování třetí straně a tvrdí, že bez doložení listu vlastnictví nemám nárok odpočet uplatnit… Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • avokysrub

  7 února, 2021

  ano, u nás to běžně chtějí. Hlavně k tomu dochází tehdy, když se změní mzdová účetní. Zákon o daních z příjmů, §38l – co máme za povinnost předkládat.

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  12 února, 2020

  dobrý den, vlastnictví by mělo být dokazováno při prvním použití odpočtu.

  Odpovědět

 • Markéta

  3 února, 2021

  Dobrý den, prosím jak mám chápat termín – při prvním použití odpočtu? Uplatňují odpočet již několik let, ale letos jsem u jiného zaměstnavatele musím tedy doložit znovu výpis z katastru? Děkuji za odpověď M.

  Odpovědět

 • Tomáš

  12 února, 2020

  Dobrý den,
  potřeboval bych vědět kolik let zpětně mohu žádat o odpočet úroků z hypotéky. V minulém roce sem byl konečně zapsán na katastr nemovitostí jako spolumajitel.
  Mám ještě předešlé potvrzení od banky, ale nevím jestli u zaměstnavatelé mohu žádat za všechny předešlé období, to jest 8/2017/2018.
  Děkuji

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  12 února, 2020

  dobrý den, pro zpětné uplatnění odpočtu platí dvouletá lhůta od termínu zúčtování daně. žádost o uplatnění řešte v mzdové účtárně zaměstnavatele.

  Odpovědět

 • Odečtení úroků z hypotéky z daní

  3 března, 2020

  Dobrý den,
  pokud jsem uveden ve smlouvě jako „dlužník“ ale nejsem zapsán v listu vlastnictví jako vlastník, mohu si odečíst doložené úroky z daní nebo musím být i vlastníkem (tím je můj bratr)?
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Daňové přiznání

  21 března, 2020

  Hezký den, chtěla bych se zeptat na odpočet úroků z hypotečního úvěru. Muž platí hypotéku na bydlení, ale loni jsme se stěhovali a účetní v práci mu řekla, že jakmile neplatil hypoteční úvěr celý rok (jeden ukončil a druhý si nasledne hned vzal), tak něm nárok na vratku úroků z hypo. Je to pravda? Děkuji, Anna Růžičková

  Odpovědět

 • hypotéka odpočet z daní

  2 dubna, 2020

  může uplatnit odpočet z daní manžel, když je na hypoteční smlouvě on jako hlavní dlužník já jako druhá, ale vlastníkem domu jsem jen já jeho manželka a navíc zde nemá hlášený trvalý pobyt ? Díky.

  Odpovědět

 • odpočet daní - trvalý pobyt?

  12 srpna, 2020

  Dobrý den, prosím jak se prokazuje bytová potřeba, vyjma převodem vlastnického práva? Je nutné mít ve financované nemvoitosti trvalý pobyt? Jde mi to, že v nemovitosti kterou jsem si koupila na úvěr skutečně bydlím ale trvalý pobyt chci mít na jiné adrese. Je možné i takto si odčítat úroky nebo tam je podmínka trvalého pobytu? Děkuji

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  13 srpna, 2020

  dobrý den, podmínka trvalého pobytu není. bude pak ale nutné dokázat, že nemovitost užíváte k vlastnímu bydlení.

  Odpovědět

 • Bytová potřeba

  25 srpna, 2020

  Dobrý den,
  pokud jsem letos koupil dům, který budu rekonstruovat a financuji prostřednictvím hypotéky.
  Je možné uplatnit odečet za rok 2020, pokud se nastěhuji až příští rok (2021) po rekonstrukci a trvalý pobyt nahlásím také až v roce 2021?
  Děkuji

  Odpovědět

 • Tereza D

  12 ledna, 2021

  Dobrý den. Vlastníme nebytový prostor, ke kterému máme potvrzení ze stavebního úřadu, že splňuje podmínky k bydlení. Máme také vyřízené povolení k zapsání změny v užívání na katastrálním úřade. V tomto bytě žijeme od roku 2017 a byl financován hypotečním úvěrem na bydlení od Hypoteční banky. Ráda bych se zeptala, zda můžeme požádat o odpočet daně z úroků. Velice děkuji za Vaší reakci. D

  Odpovědět

 • Bořivoj

  15 ledna, 2021

  Dobrý den,
  je možné uplatnit odpočet úroků za hypo v případě, že jsem OSVČ, hypo je na družstevní byt a já ho mám jako trvalý pobyt a zároveň sídlo OSVČ? Popřípadě co je nutné doložit k daňovému přiznání?
  Druhá varianta – může toto uplatnit manželka, která je zaměstnanec a nemá zde trvalé bydliště? (je to družstevní byt a ona je člen družstva i účastník hypotéky)
  Moc děkuji za odpověď
  B.J.

  Odpovědět

 • Luboš

  13 února, 2021

  Dobrý den, jak je to s odpočtem úroků, když jsem byl skoro celý minulý rok v pracovní neschopnosti a pracoval jsem pouze listopad, prosinec a příjmy ze zaměstnáni byly nižší než zaplacené úroky?
  Děkuji

  Odpovědět

 • Petr

  18 března, 2021

  Dobrý den, v listopadu 2020 jsme se nastěhovali do novostavby, kterou financujeme hypotékou. Tato ještě nebyla zkolaudována. Můžu si i tak uplatnit slevu za rok 2020?

  Odpovědět

 • Petra

  24 ledna, 2023

  Dobrý den, mám dotaz, zda si lze odečíst úroky z hypo, když byt je ve výstavbě od developera, není zatím převeden na kupující, ta má jen SoSBK a většinu z KC zaplatila.

  Odpovědět