EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2023

1 komentář

Poptávka po nájemním bydlení roste, cena už pomaleji

 

Nájemné ve většině lokalit v rámci Prahy v posledních šesti měsících nadále rostlo. Průměrně o pět procent, nejvýznamnější nárůsty byly na Praze 8, Praze 6 ale také Praze 7. Vyplývá z aktuální analýzy společnosti Knight Frank.

Loading 

Tempo růstu se v posledním roce zpomaluje. Nicméně nadále lze očekávat výrazný nárůst poptávky po nájemním bydlení s ohledem na nízkou dostupnost vlastnického bydlení. Institucionální nájmy budou příčinou rostoucího rozdílu v cenách pronájmu starších bytů oproti novým, často plně vybaveným nájemním projektům s nízkou energetickou náročností, které navíc poskytují různé druhy služeb.

Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

Nájemní bydlení si drží stále velmi atraktivní pozici v rámci residenčního trhu. Očekávaná míra výnosnosti BTR (bulit to rent) projektů ze strany investorů zůstává relativně stabilní. Nárůst počtu projektů je pozvolný, neboť se stále jedná o poměrně nový specifický investiční produkt, ke kterému je nutné přistupovat obezřetně s ohledem na dlouhodobý investiční horizont a související udržitelnost poptávky.

„Aktuálně trh zaznamenal mírné snížení obsazenosti u BTR projektů, které je způsobeno dokončením doposud největšího nájemního projektu v Praze, a to AFI Home Kolbenova s 313 bytovými jednotkami a zahájení předpronájmu u projektu Mozaika Holešovice se 178 bytovými jednotkami. Toto snížení však vzhledem k přetrvávající značné poptávce považujeme za dočasné,“ uvedla Kateřina Poláková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí v Knight Frank.

Také průměrné nájemné u BTR projektů nepatrně kleslo, neboť se jedná o poptávkové nájemné vycházející z aktuální nabídky na trhu, která je v současné době tvořena převážně novými jednotkami mimo centrální lokality. Nicméně u stávajících BTR projektů v zavedených lokalitách lze evidovat stabilní někdy dokonce i rostoucí výši nájemného.

V nadcházejícím období budou dokončeny projekty Vysočanský mlýn na Praze 9 a Lihovar Střížkov na Praze 5.

REKLAMA

Institucionální nájmy budou příčinou rostoucího rozdílu v cenách pronájmu starších bytů oproti novým, často plně vybaveným nájemním projektům s nízkou energetickou náročností, které navíc poskytují různé druhy služeb. Jednotlivé nájemní projekty se liší svým zaměřením na různé cílové skupiny, kdy na jedné straně je poskytování cenově dostupného bydlení pro potřebné profese a na straně druhé nabídka luxusního bydlení spojeného s extra službami.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Lutak

    13 listopadu, 2023

    Rast miezd len za posledný rok pomaly 10%, nezamestnanosť na historickom minime a neviete na nájomnom s určitosťou povedať ani či rastie? ROFL. Ako reklamný text úsmevné, ale inak nerozumiem pointe. Pochváliť sa že ste vyrobili stratovú investíciu?

    Odpovědět