EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2023

1 komentář

Poptávka po nájemním bydlení roste, cena už pomaleji

 

Nájemné ve většině lokalit v rámci Prahy v posledních šesti měsících nadále rostlo. Průměrně o pět procent, nejvýznamnější nárůsty byly na Praze 8, Praze 6 ale také Praze 7. Vyplývá z aktuální analýzy společnosti Knight Frank.

Loading 

Tempo růstu se v posledním roce zpomaluje. Nicméně nadále lze očekávat výrazný nárůst poptávky po nájemním bydlení s ohledem na nízkou dostupnost vlastnického bydlení. Institucionální nájmy budou příčinou rostoucího rozdílu v cenách pronájmu starších bytů oproti novým, často plně vybaveným nájemním projektům s nízkou energetickou náročností, které navíc poskytují různé druhy služeb.

Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

Nájemní bydlení si drží stále velmi atraktivní pozici v rámci residenčního trhu. Očekávaná míra výnosnosti BTR (bulit to rent) projektů ze strany investorů zůstává relativně stabilní. Nárůst počtu projektů je pozvolný, neboť se stále jedná o poměrně nový specifický investiční produkt, ke kterému je nutné přistupovat obezřetně s ohledem na dlouhodobý investiční horizont a související udržitelnost poptávky.

„Aktuálně trh zaznamenal mírné snížení obsazenosti u BTR projektů, které je způsobeno dokončením doposud největšího nájemního projektu v Praze, a to AFI Home Kolbenova s 313 bytovými jednotkami a zahájení předpronájmu u projektu Mozaika Holešovice se 178 bytovými jednotkami. Toto snížení však vzhledem k přetrvávající značné poptávce považujeme za dočasné,“ uvedla Kateřina Poláková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí v Knight Frank.

Také průměrné nájemné u BTR projektů nepatrně kleslo, neboť se jedná o poptávkové nájemné vycházející z aktuální nabídky na trhu, která je v současné době tvořena převážně novými jednotkami mimo centrální lokality. Nicméně u stávajících BTR projektů v zavedených lokalitách lze evidovat stabilní někdy dokonce i rostoucí výši nájemného.

REKLAMA

V nadcházejícím období budou dokončeny projekty Vysočanský mlýn na Praze 9 a Lihovar Střížkov na Praze 5.

Institucionální nájmy budou příčinou rostoucího rozdílu v cenách pronájmu starších bytů oproti novým, často plně vybaveným nájemním projektům s nízkou energetickou náročností, které navíc poskytují různé druhy služeb. Jednotlivé nájemní projekty se liší svým zaměřením na různé cílové skupiny, kdy na jedné straně je poskytování cenově dostupného bydlení pro potřebné profese a na straně druhé nabídka luxusního bydlení spojeného s extra službami.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Lutak

    13 listopadu, 2023

    Rast miezd len za posledný rok pomaly 10%, nezamestnanosť na historickom minime a neviete na nájomnom s určitosťou povedať ani či rastie? ROFL. Ako reklamný text úsmevné, ale inak nerozumiem pointe. Pochváliť sa že ste vyrobili stratovú investíciu?

    Odpovědět