EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Text: Milan Vodička

12. 01. 2022

0 komentářů

Pozor na splatnost provize realitní kanceláři, o peníze je možné přijít

 

Realitní kancelář by správně měla mít nárok na provizi až ve chvíli, kdy je celá nemovitostní transakce zdárně dokončena. Tedy když je kupující zapsán v katastru nemovitostí a prodávající obdrží peníze. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, často je ale provize vázána na podpis kupní smlouvy.

Loading



 

Takový termín je opravdu předčasný a prodávající – který provizi obvykle platí – by mohl o své peníze přijít. Podpis kupní smlouvy totiž ještě neznamená, že se prodej nemovitosti vždy úspěšně dokončí.

 „I v současné době, kdy je poptávka po nemovitostech skutečně obrovská a jejich prodej je tak relativně snadný, stojí za to pečlivě studovat podmínky realitní kanceláře, která prodej zprostředkovává,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

„Velmi často se setkáváme s tím, že realitní kancelář má nárok na provizi navázaný k podpisu kupní smlouvy. Transakce se ale může později zkomplikovat a prodávající tak sice realitce zaplatí, ale k prodeji nemovitosti přitom nedojde. Doporučuji proto se o termínu nároku na provizi zajímat již ve fázi výběru realitní kanceláře a chránit tak svůj majetek,“ doplnil Pavel Strnad .

Důvodů, proč nemusí realitní obchod dopadnout i přes podepsanou kupní smlouvu, je celá řada. Majoritu tvoří problémy se zapsáním změny vlastnického práva v katastru nemovitostí – od formálních důvodů až pro skutečně zásadní záležitosti, které nelze snadno vyřešit a dokončení prodeje zabrání.

REKLAMA

Častým je např. rozpor vkladové listiny a návrhu na vklad ohledně spoluvlastnických podílů na souvisejících pozemcích či chybné vymezení bytové jednotky. Prodej rovněž neproběhne, pokud jedna ze stran od kupní smlouvy odstoupí.

Dokončení obchodu ale může zabránit například i smrt některého z účastníků. „Nárok na provizi by realitní kancelář měla mít navázaný až k uskutečnění vkladu na katastr a zaplacení kupní ceny,“ zdůrazňuje Pavel Strnad.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *