Sobota 18. listopadu. Svátek má Romana.

Praha má zásobu nových bytů na 6 let dopředu. Kdo je ale koupí?

Monika Lukešová

Developerům nic nebrání v plánování nových a nových projektů. V plánu už je výstavba 30 tisíc nových bytů. Nejvíce bytových domů vyroste v Praze 4 a v Praze 9. Údaje zveřejnila developerská společnost Ekospol.

Před šesti měsíci vzrostl počet pražských bytů na papíře o 5 272 bytů. Přepočteno na procenta jde o jedena procentní nárůst. Před čtyřmi lety byl ale nárůst ještě větší, a to dokonce o 124 procent.

„Zarážející je především stále rostoucí tempo, jakým nové plánované byty přibývají. V situaci, kdy se v Praze ročně prodá okolo 5 tisíc nových bytů, to představuje zásobu nejméně na 6 let dopředu,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Otázkou je, kdo bude nové byty kupovat. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou sice stále na rekordní úrovni (v červenci 2,95 %), ale zas tolik lidí, co by toužilo pořídit si novostavbu v Praze, určitě není. Zájem o hypotéky ale roste. V červnu bylo sjednáno10 613 hypoték v celkovém objemu 17,266 mld. korun. Developeři se také snaží nalákat klienty na superlevné projekty, které mají ve svých nabídkách. A projekty developerů budou nadále přibývat.

Ležáky jsou problém

O některé byty lidé prostě nejeví zájem. „Jedná se o projekty ve vlastnictví spekulantů nebo developerů, kteří je v současné době nemohou realizovat. Takové projekty kolují po developerském trhu a jsou stále dokola nabízeny silným hráčům k prodeji. Bohužel cenové představy prodávajících jsou stále nadsazené a navíc většina těchto projektů vyžaduje zásadní přepracování. Proto velcí a silní developeři dále nakupují volné pozemky a připravují vlastní projekty,“ říká Korec. Některé byty jsou odsouzeny k tomu být ležáky, i když jsou zatím jen na papíře. Důvodem jsou nereálné cenové představy prodávajících a jejich požadavky na vlastní zisk

Nejvíce bytů je v plánu pro Prahu 4 a 9

Největší rozvoj, co se týče výstavby, čeká městské obvody Praha 4 a Praha 9, které se dají označit za hlavní rozvojové lokality metropole.

„O tom, kolik se kde postaví bytů, rozhoduje především dostatek velkých a cenově dostupných pozemků. I když v lokalitách širšího centra jsou např. často skloňované brownfieldy, jejich kapacita není v součtu tak vysoká a jejich ceny pro developery nejsou tak výhodné. Gró trhu se dnes odehrává v okrajových částech Prahy, kde lze nabídnout tisíce bytů za příznivé ceny pro kupující,“ uzavírá Evžen Korec.

 

Anketa: Ceny bytů v novostavbách do roka...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Praha má zásobu nových bytů na 6 let dopředu. Kdo je ale koupí?”

  1. Roman napsal:

    Příčiny růst sazeb ?

    Tento článek detailně popisuje pravděpodobnou příčinu růstu sazeb v budoucnosti – „defaultnost“ úvěrů. Proti může působit rostoucí zásoba volných peněz v bankách a kokurence. Uvidíme…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *