EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Monika Lukešová

15. 08. 2013

1 komentář

Praha má zásobu nových bytů na 6 let dopředu. Kdo je ale koupí?

 


 

Před šesti měsíci vzrostl počet pražských bytů na papíře o 5 272 bytů. Přepočteno na procenta jde o jedena procentní nárůst. Před čtyřmi lety byl ale nárůst ještě větší, a to dokonce o 124 procent.

„Zarážející je především stále rostoucí tempo, jakým nové plánované byty přibývají. V situaci, kdy se v Praze ročně prodá okolo 5 tisíc nových bytů, to představuje zásobu nejméně na 6 let dopředu,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Otázkou je, kdo bude nové byty kupovat. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou sice stále na rekordní úrovni (v červenci 2,95 %), ale zas tolik lidí, co by toužilo pořídit si novostavbu v Praze, určitě není. Zájem o hypotéky ale roste. V červnu bylo sjednáno10 613 hypoték v celkovém objemu 17,266 mld. korun. Developeři se také snaží nalákat klienty na superlevné projekty, které mají ve svých nabídkách. A projekty developerů budou nadále přibývat.

Ležáky jsou problém

O některé byty lidé prostě nejeví zájem. „Jedná se o projekty ve vlastnictví spekulantů nebo developerů, kteří je v současné době nemohou realizovat. Takové projekty kolují po developerském trhu a jsou stále dokola nabízeny silným hráčům k prodeji. Bohužel cenové představy prodávajících jsou stále nadsazené a navíc většina těchto projektů vyžaduje zásadní přepracování. Proto velcí a silní developeři dále nakupují volné pozemky a připravují vlastní projekty,“ říká Korec. Některé byty jsou odsouzeny k tomu být ležáky, i když jsou zatím jen na papíře. Důvodem jsou nereálné cenové představy prodávajících a jejich požadavky na vlastní zisk

Nejvíce bytů je v plánu pro Prahu 4 a 9

Největší rozvoj, co se týče výstavby, čeká městské obvody Praha 4 a Praha 9, které se dají označit za hlavní rozvojové lokality metropole.

REKLAMA

„O tom, kolik se kde postaví bytů, rozhoduje především dostatek velkých a cenově dostupných pozemků. I když v lokalitách širšího centra jsou např. často skloňované brownfieldy, jejich kapacita není v součtu tak vysoká a jejich ceny pro developery nejsou tak výhodné. Gró trhu se dnes odehrává v okrajových částech Prahy, kde lze nabídnout tisíce bytů za příznivé ceny pro kupující,“ uzavírá Evžen Korec.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Roman

    13 září, 2013

    Tento článek detailně popisuje pravděpodobnou příčinu růstu sazeb v budoucnosti – „defaultnost“ úvěrů. Proti může působit rostoucí zásoba volných peněz v bankách a kokurence. Uvidíme…

    Odpovědět