EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Předvolební ČSSD a nové daně spojené s nemovitostmi

 

foto: Shutterstock
Za pár měsíců jsou tady volby do Poslanecké sněmovny, a tak české politické strany finišují s představením svých volebních programů. I Česká strana sociálně demokratická představila v druhé půlce července své nové cíle. Kromě prosazení progresivní daně chtějí navíc zdanit velké majetky nebo dědictví.

Loading



 

Jaký je volební program ČSSD ve zkratce

 • Daň z majetku nad 100 milionů Kč ve výši 1 %.
 • Prosazení progresivního zdanění.
 • Snížení DPH u potravin.
 • Zvyšování minimální mzdy na alespoň 20 000 Kč od roku 2023.
 • Zkrácení pracovní doby na 35 hodin týdně a pět týdnů dovolené.
 • Zavedení dědické daně u majetku nad 50 milionů Kč.
 • Daň z vlastnictví čtvrté a každé další nemovitosti.
 • Celý volební program můžete najít na stránkách ČSSD.

Volební program ČSSD vypadá klasicky levicově. Zaměřují se na zvyšování minimální mzdy, platů státních pracovníků (například v sociálních službách), na zvyšování důchodů. Toto vše pak chtějí investovat progresivním zdaněním, majetkovým zdaněním a zdaněním velkých korporací. A přináší některé nové daně, které by mohly takový státní rozpočet financovat.

Zdanění velkých majetků

Před dvěmi lety se část amerických miliardářů vyjádřila v otevřeném dopise tak, že by americká vláda měla zásadním způsobem zdanit jejich majetek. A získat tak peníze potřebné na vyřešení důležitých globálních problémů, jako jsou například změny klimatu nebo výrazné společenské nerovnosti. Tento návrh byl vyjádřen v otevřeném dopise, ostatně není to poprvé, co se taková myšlenka objevuje, takže se není co divit, že po ní sáhla i česká ČSSD.
Sama ČSSD přiznává inspiraci v Německu, je ale nutno říct, že podobné úvahy je možné najít celosvětově. A to v poslední době především s rostoucím zadlužením veřejných financí v důsledku koronavirové krize. Jednoduše by se daly totiž vyřešit vzniklé koronavirové dluhy tak, že by je splatily nikoliv budoucí generace daňových poplatníků, ale ti nejbohatší z nás. ČSSD ve svém programu chce zdanit konkrétně jakýkoliv majetek nad 100 milionů českých korun a to 1% daní z bohatství.

Zdanění velkého dědictví

Další daní pro bohaté je pak docela určitě daň z dědictví. Ta byla v minulosti v České republice zrušena. V dnešní době, pokud daníte v přímé linii, tak daň neplatíte. Pokud něco zdědíte, například od nepříbuzného, a musíte to danit, tak platíte daň z příjmu z tohoto dědictví. Daň z dědictví jako taková neexistuje.
ČSSD by ovšem ráda zavedla znovu dědickou daň u příjmů vyšších 50 milionů Kč. V podstatě tak navazuje na nastavení daně z bohatství, ale snižuje limit pro výběr této daně. Celkově tak chce ČSSD napřímit velikosti příjmů a snížit odstup těch opravdu bohatých od chudší části obyvatelstva. Přičemž dědická daň by se vybírala i u dědiců v přímé linii.

Opět daně pro nemovitosti

Největší soubor opatření a nových daní navrhuje ČSSD v souvislosti s nemovitostním trhem. Ve zkratce chce navrhované daně spojené s nemovitostmi namířit proti spekulantům, proti bohatým, kteří vlastní více nemovitostí, a proti nadměrnému příjmu z prodeje nemovitosti. Jaké daně ČSSD ve svém předvolením programu zatím navrhuje?

REKLAMA

 • Prosazuje ponechání daně z prodeje nemovitosti.
 • Chce zvýšit daně z nemovitosti pro ty, kdo vlastní příliš mnoho nemovitostí. Přičemž jako příliš mnoho ČSSD vnímá čtvrtou a každou další nemovitost.
 • Chce pokutovat neobsazené byty.

Je celkem jasné, že situace na českém realitním trhu bude jedním z hlavních témat, především pro mladší voliče. Volné a dostupné byty totiž na trhu nejsou a v dohledné době ani nebudou. Komu se podaří vyřešit rébus rostoucích cen, ten má potenciál vyhrát volby. Možná ne ještě ty v roce 2021, ale v roce 2025 by určitě už šanci měl. Hlavně pokud porostou ceny nemovitostí podobným tempem jako několik posledních let.

Zvýší ČSSD daně?

Jedna věc je mít zvýšení v programu, druhou je reálná šance, že ke zvyšování daní opravdu dojde. Jak jsou na tom nápady sociální demokracie? Je nutno říct, že daně z bohatství vůbec nejsou jen českým výmyslem a pravidelně samotní nejbohatší lidé planety přichází s nabídkou svých peněz. V Česku máme momentálně jen milionářskou daň, neboli tzv. solidární daň, která je ve výši 7 % z příjmu, pokud váš příjem převýší jeden milion Kč za rok.
Tato milionářská daň byla přijata jako provizorní řešení pro naplnění státního rozpočtu, ale zůstala s námi trochu déle. Není úplně průchodné, že by navíc byla přijata i navrhovaná daň z bohatství, která navíc není navázána na příjmy, ale plošně daní majetek ve vlastnictví poplatníka. K tomu navíc ČSSD počítá s další daní a to dědickou u vyšších částek dědictví. A celkově pak prosazuje progresivnější zdanění. Pro takovou úpravu sociální demokraté ale jen velmi obtížně najdou v Poslanecké sněmovně spojence.

Zdanění nemovitostí

Mnohem větší šanci je ale možné vnímat u daní týkajících se českých nemovitostí. Nápad zdanit vyšší daní každou druhou a další vlastněnou nemovitost se tady ostatně už několikrát objevil a pokuty za nepoužívané byty taky občas nějaká ta levicová strana navrhne. Navíc je nutné říct, že situace na nemovitostním trhu nejspíš opravdu potřebuje alespoň menší korekci. Volná ruka trhu totiž v tomto případě vede jen k nafukování té naší malé české nemovitostní bubliny.
Pokud by tak ČSSD měla po volbách nějakou daň přece jenom šanci prosadit, pokud se tedy vůbec vejde do 5% limitu a dostane se do Sněmovny, tak čekejme nejspíše některou daň či pokuty spojenou s nemovitostmi. Tam může najít silné spojence u Pirátů či STANu. Je také možné čekat, že daně spojené s nemovitostmi přijmou dobře i voliči, kde toto téma rezonuje především u mladší generace.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Jak na daně při pronájmu vašeho bytu či domu?

Je důležité si uvědomit, že ať už pronajímáte byt, nebytový prostor nebo jen pozemek, vaše příjmy z těchto nájmů se bohužel nevyhnou zdanění. Podávání daňového přiznání může být poměrně matoucí. Především, pokud je to pro vás nová záležitost. Jaké máte možnosti a na co máte nárok?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 03. 2023

Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Kdo musí uvést příjem z prodeje nemovitosti do daňového přiznání? Proč je nutné vyplnit čtyřstránkové daňové přiznání?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *