EUR 24.365

USD 23.487

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.365

USD 23.487

Text: Hana Bartušková

13. 12. 2019

2 komentáře

Jak platit co nejméně na dani při prodeji nemovitosti?

 

Při prodeji nemovitosti je prodávající povinen zaplatit daň z příjmu z tohoto prodeje. Daň činí 15 %. Platí se vždy po podání daňového přiznání k dani z příjmu v březnu v roce následujícím po prodeji nemovitosti. Velikost této daně si můžete snížit. V několika případech jste od daně dokonce osvobozeni.



 

Kdy je prodej nemovitosti osvobozen od daně z příjmu?

Daň z příjmu nebudete muset vůbec platit v několika případech. Stačí jen splnit časový test, nebo peníze z prodeje použít na nákup nemovitosti k vlastnímu bydlení.

5 let vlastnit nemovitosti, nebo v ní mít 2 roky stálé bydliště

Pětileté období se počítá od data nabytí nemovitosti až k datu prodeje (vždy je platný den převodu práv v katastru nemovitostí). Dvouleté období bydliště se počítá dle doby, kdy se v nemovitosti opravdu zdržujete za účelem stálého bydliště. Nejsnáze se to dokazuje jako trvalý pobyt. Pětileté pravidlo vlastnictví platí i při převodu družstevního podílu. Pokud je nemovitost vlastněna podnikatelem, tak do ani jednoho období se nepočítá čas, kdy byla nemovitost vedena jako obchodní majetek.

Dědictví nemovitosti v řadě přímé

Při prodeji nemovitosti v rámci dědictví, jako přímý dědic, nebo jako manžel či manželka, jste od daně z příjmu osvobozeni, pokud danou podmínku pětiletého vlastnictví, nebo dvouletého bydliště plnil zesnulý. Pokud například zdědíte nemovitosti po rodičích, kteří v domě před smrtí bydleli déle než dva roky, tak jste od daně také osvobozeni.

Uspokojení bytové potřeby

Posledním případem, kdy budete od daně z příjmu osvobozeni, je situace, kdy prodáváte byt a zároveň peníze získané tímto prodejem použijete pro uspokojení vlastní bytové potřeby. Tedy pro koupi bytu, ve kterém budete v budoucnu bydlet. V takovém případě platí, že částku, za kterou jste si koupili novou nemovitost k bydlení, uplatníte jako náklad oproti příjmům z prodeje nemovitosti. Pokud vám vznikne kladný příjem, tedy nakoupíte novou za méně, než prodáte starou, tak z rozdílu jste povinni zaplatit daň z příjmu.

REKLAMA

Jak platit nižší daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

V případech, kdy jste osvobozeni od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, není nutné podávat daňové přiznání. Pokud ale jste povinni daň z příjmu platit, tak musíte nejpozději do 1. dubna následujícího roku podat přiznání k dani z příjmu. Příjmy z prodeje nemovitosti uvedete do §10 ostatní příjem.
Daňové přiznání k dani z příjmu musíte podat i jako zaměstnanec, kterému běžně dělá roční zúčtování daně z příjmu zaměstnavatel. Pokud jste prodali nemovitost, tak roční zúčtování zaměstnavatel provést nemůže a musíte podat daňové přiznání. Termín podání daňového přiznání je 31. březen vždy následujícím po roce, kdy jste nemovitost prodali. Do tohoto termínu je také nutné zaplatit daň z příjmu.

Jak platit co nejnižší daň z příjmu?

Pro co nejnižší daň z příjmu při prodeji nemovitosti je dobré započítat co největší náklady. Daň z příjmu se totiž daní z rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou nemovitosti. Přitom ale do nákladů můžete započítat i další uplatněné náklady, a snížit si tak zdanitelné příjmy z prodeje.
Mezi náklady při prodeji nemovitosti uplatníte: kupní cenu nemovitosti, poplatky realitní kanceláři, která nemovitost prodávala, poplatky notáři, poplatky, které jste zaplatili při přípravě nemovitosti k prodeji, jako například za vyklizení, nebo úklid, za fotografie. Stejně tak můžete jako náklady uplatnit drobné opravy, které byly provedeny za účelem přípravy nemovitosti k prodeji.
Pokud nemáte znalecký posudek k ceně nemovitosti v okamžiku nabytí, tedy k okamžiku, kdy jste nemovitost kupovali, tak tento je možné vyhotovit zpětně.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Odměny SVJ a daně

Jak uvést příjmy z odměny za výkon funkce v SVJ do daňového přiznání

Odměny za výkon funkce v předsednictvu SVJ jsou v případě, kdy správu nevykonává profesionální správce, spíše symbolické. I tak je ale nutno tyto příjmy uvést v daňovém přiznání a řádně zdanit. Kdo tedy musí při příjmu odměn podat daňové přiznání a jaké zaplatí daně?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 03. 2022

Daňový odpočet úroků na bydlení

Jak vysoký je daňový odpočet úroků na bydlení?

Daňový odpočet úroků na bydlení je část daňového základu, ze kterého neplatíte daň z příjmu a který můžou využít všichni, kdo financovali nákup vlastního bydlení buďto hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Na začátku loňského roku došlo ke snížení limitu, tedy k částce, kterou můžete maximálně uplatnit. Maximální částka se snížila v souvislosti se zrušením […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • RJ

    24 března, 2020

    Lze do „uspokojení bytové potřeby“ započítat např. i rekonstrukci schodiště v RD, ve kterém jsem již žil při prodeji bytu (který jsem nevlastnil ještě ani 5 let ani jsem v něm 2 roky nežil)?

    Odpovědět

  • Libuše Březinová

    22 června, 2022

    jde o dotaz : jaký bude daňový základ pro daň z příjmu z prodeje nemovitosti v případě, že nemovitost si prodávající vybudoval svépomocí, všechny náklady nejsou dokladovány. Bude místo pořizovací ceny použit odhad ke dni nabytí nemovitosti ( datum kolaudace??) a daňový základ pak bude rozdíl mezi odhadem a prodejní cenou? Lze k odhadní ceně připočíst poplatek za odhad, případně provize realitní kanceláře za zorganizování prodeje. Děkuji za odpověď na email: libuse.brezinová@seznam.cz

    Odpovědět