EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 04. 2023

0 komentářů

Příjem z pronájmu 20 tisíc měsíčně v daňovém přiznání

 

Příjem z pronájmu se nutné zdanit a je to důvodem pro podání daňového přiznání. Daňové přiznání přitom musí při příjmech z pronájmu podat i zaměstnanci nebo třeba starobní důchodci, kteří jinak povinnost daňového přiznání nemají. Jak se takové daňové přiznání podává?

Loading 

Daňové přiznání máte povinnost podat vždy po konci třetího měsíce po uplynutí daňového období. To připadá tradičně na 1. dubna. Vzhledem k tomu, že v letošním roce byl první duben v sobotu, tak se řádné odevzdání posunulo na pondělí 3. dubna. Přičemž pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, tak máte čas až do 1. května, tedy spíše do druhého května, protože prvního je svátek. Pokud jste tedy zapomněli odevzdat daňové přiznání v řádném termínu papírově, stále máte možnost toto odevzdat řádně v elektronické verzi.

Co znamená elektronické podání daňového přiznání?

Pro elektronické podání potřebujete buďto datovou schránku, bankovní identitu nebo elektronický popis. Přiznání poté podáváte přes portál mojedane.cz, kde se přihlásíte dostupnou elektronickou identitou. Daňovou schránku mají od začátku letošního roku povinně státem zřízené všechny podnikající osoby. A jako takové mají povinnost podat daňové přiznání právě přes datovou schránku.

Bankovní identitu mají osoby, které mají zřízený běžný osobní účet u zapojené banky. Přičemž většina bank v ČR je do tohoto systému zapojena. Pokud chcete podat daňové přiznání přes bankovní identitu, tak je nutné tuto bankovní identitu aktivovat u své banky. To uděláte buďto v elektronickém bankovnictví nebo na pobočce. V mnoha případech to bude otázka několika minut, pokud nemáte u banky ověřený aktuální doklad totožnosti, tak tento budete muset dodat.

Elektronický podpis si můžete zřídit u několika subjektů, které mají státní oprávnění vydávat elektronické certifikáty. Nejjednodušší a nepřístupnější je to asi přes Českou poštu. Elektronický podpis je určitá alternativa datové schránky, slouží pro komunikaci s úřady. Pokud jako právnická osoba nebo jako OSVČ už vlastníte datovou schránku, tak elektronický podpis není nutný pro podání daňového přiznání, popis provedete skrze datovou schránku.

Příjem z pronájmu v daňovém přiznání

Pokud máte příjem z pronájmu jako zaměstnanec, tak daňové přiznání musíte podat při příjmu vyšším než 20 tisíc korun. Daň z příjmu z pronájmu se pak počítá jako rozdíl mezi příjmem a nákladem a následně 15% podíl. Při výpočtu daně z příjmu z pronájmu se postupuje následovně.

  • Nejdříve je nutno zjistit roční příjem. Tedy pokud pronajímáte byt za 20 000 měsíčně, tak roční příjem činí 240 000 Kč.
  • Na tento příjem můžete uplatnit náklady, které jste vynaložili pro jeho získání. Nejjednodušší je použít 30% paušální náklady. V takovém případě pak náklady tvoří 72 000 Kč.
  • Pokud ale využijete reálné náklady a to především odpisy a paušál na auto, tak můžou být náklady o dost vyšší a často zaplatíte i nulovou daň. Příklad najdete ve starším článku.
  • Při paušálních nákladech pak platíte daň z částky 168 000 Kč. 15% daň z příjmu je ve výší 25 200 Kč. To je daň, kterou zaplatíte, pokud neuplatníte žádnou slevu na dani nebo nezdanitelný odpočet.
  • Přičemž u zaměstnanců často platí, že slevy na dani využili už během roku při výplatě čisté mzdy každý měsíc.
  • Pokud ale v zaměstnání nemáte podepsané daňové prohlášení, tak slevy uplatníte až při podání daňového přiznání.
  • Stejně tak při podání daňového přiznání můžete uplatnit roční slevy (slevu na manželku a školkovné) a daňové odpočty. Ty můžou vypočtenou daň ještě snížit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

příjem z pronájmu

Jak realizovat příjem z pronájmu

Máte prázdnou nemovitosti a jejím pronájmem si chcete přivydělat. V základě máte dvě možnosti, jak si zajistit pravidelný příjem z pronájmu této nemovitosti. Můžete ji pronajmout dlouhodobě. Nebo krátkodobě v rámci ubytovacích služeb.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 04. 2024

příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu: kdy musíte podat přehled?

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. Při tomto příjmu musíte podat daňové přiznání vždy, když příjem převýší 20 000 Kč za rok. A to i v případě, že jinak pracujete na HPP a jiné zdanitelné příjmy nemáte. Musíte ale podat i přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a na OSSZ?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

paušální výdaje

Paušální výdaje: 30 % pro příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu je nutné uvést do daňového přiznání a zaplatit z něj daň z příjmu. Tento příjem musíte zdanit, pokud překročí 20 000 Kč za rok. A musíte proto podat daňové přiznání. I když jste zaměstnaní a běžně vám mzdová účtárna dělá roční zúčtování daně.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *