EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Pronájem nemovitosti se vyplatí, pokud je roční výnos alespoň 5 procent

 


 

Pokud plánujete koupit nemovitost pro investici, měli byste vědět, že následný pronájem se vyplatí v případě, že je roční výnos alespoň pět procent. Než ale takovou nemovitosti koupíte, měli byste si to pečlivě rozmyslet a správně vybírat.

Nejprve si ujasněte, komu chcete nemovitost pronajímat. Jestli máte v hledáčku studenty, měla by být v blízkosti univerzita, nebo aspoň dobrá dopravní dostupnost k přednáškovým sálům. Pokud chcete koupit spíše větší byt a pronajímat ho rodinám s dětmi, měly by být v okolí školy, školky, lékař atd.

Mladí lidé hledající spíše menší, startovací byt, nebudou mít například takové nároky jako lidé, kteří hledají dlouhodobé bydlení určitého standardu. Někdy je lepší využít služeb zkušeného makléře, který proces povede a pomůže jak s výběrem nemovitosti, tak s případným dalším pronájmem. Ale pokud si s tím dáte trochu práce, tak vhodný byt pro investici jistě dokážete najít i sami. Je dobré mít také na paměti, že menší byt pronajmete i prodáte rychleji, než větší byt.

Pronajímáte? Obrňte se trpělivostí

Pronajímaný byt sice může být dobrým zdrojem vedlejšího příjmu, ale také vás může stát dost nervů. Sehnat v dnešní době slušného nájemníka bývá problém. Leckdy vám spíše byt znehodnotí, než aby vám nájem vydělal na přilepšení k důchodu.

Současná doba koupi na investici velmi přeje. Byt se dá koupit za dobrou cenu. A když chybí finance na účtu, investor může využít hypotéku. Díky její nízké sazbě vydělá na pronájmu víc peněz a investice se mu rychleji vrátí,“ říká Martin Němeček předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

REKLAMA

HB Index: Ceny rezidenčních nemovitostí meziročně rostly rychleji než inflace

Nejvíce za poslední čtvrtletí rostly ceny rodinných domů, a to o 6,6 procentního bodu na hodnotu HB Indexu 105,8, zdražily rodinné domy. Na konci roku pak nejrychleji rostly ceny pozemků. Průměrná míra inflace za celý rok 2014 dosáhla 0,4 procenta, ceny nemovitostí tedy meziročně rostly rychleji než inflace.

Stabilní růst cen loni vykazovaly hlavně byty. HB Index, který kvartálně zveřejňuje Hypoteční banka, vzrostl u bytů o 4,2 procentního bodu na 97,4. „Motorem zvyšování cen bytů byl vývoj v Praze a středních Čechách. Vývoj cen u starších zděných i panelových bytů byl prakticky shodný. K největšímu růstu došlo v kategorii malometrážních bytů. V Praze se dobře prodávaly i byty v nových developerských projektech, zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili vyšší ceny,“ uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *