EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Text: Veronika Hejná

19. 02. 2021

0 komentářů

Prodáváte či pronajímáte byt? Nezapomeňte obstarat PENB

 

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB, nebo také energetický štítek) by vás měl začít zajímat v okamžiku, kdy se chystáte prodat nebo pronajmout nemovitost. K čemu energetický štítek slouží a kde ho získat?

Loading



 


Energetický štítek vyhodnocuje, jak je provoz nemovitosti energeticky náročný. Podle místních podmínek a technologie stavby potom zařazuje nemovitost do jedné ze sedmi kategorií.
Mimořádně úsporné (A), velmi úsporná (B), úsporná (C), méně úsporná (D), nehospodárná (E), velmi nehospodárná (F) a mimořádně nehospodárná (G).

Zdroj: sanceprobudovy.cz

Povinnost opatřit průkaz energetické náročnosti budovy

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií stanoví, kdo a v jakých situacích musí energetický štítek budovy zajistit.
Jsou to především:

  • vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek při prodeji a pronájmu budovy
  • vlastník bytové jednotky při prodeji nebo pronájmu této bytové jednotky
  • vlastník, společenství vlastníků či stavebník při výstavbě nových budov nebo při rozsáhlejších změnách již existujících budov

Povinnost překládat energetický štítek při prodeji bytu platí od roku 2013, při nájmu bytu poté od roku 2016. Za porušení povinnosti hrozí povinné osobě pokuta od Státní energetické inspekce.
V bytových domech musí energetické štítek vlastníkovi jednotky na jeho žádost předložit společenství vlastníků. Zpracovává se vždy pro celou budovu, tedy také pro bytový dům jako celek a tento průkaz pak využívají jednotliví vlastníci bytových jednotek.
Společenství na to má ze zákona 30 dnů ode dne podání žádosti vlastníka jednotky v případě, že již byl energetický štítek budovy obstarán. Pokud budova průkaz doposud zpracovaný nemá, lhůta se prodlužuje na 60 dnů.

Kdo průkaz vydává a jak dlouho platí

Průkaz energetické náročnosti budovy mohou vyhotovovat pouze autorizovaní energetičtí specialisté, jejichž evidenci vede Ministerstvo průmyslu a obchodu. Cena za vyhotovení průkazu se různí, pohybuje se přibližně od 2500 korun do 7000 korun u rodinného domu a od 4000 korun do 15000 korun u bytového domu.
Průkaz má dobu platnosti omezenu na 10 let ode dne vyhotovení. Pozbývá platnosti ale i v případě provedení větší změny budovy nebo změny způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody.
Zákon obsahuje i výjimky, kdy nemusí být průkaz vydáván. Výjimky se vztahují na stavby pro rodinnou rekreaci (za předpokladu, že jsou užívány jen část roku a odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie při celoročním užívání), památkově chráněné objekty, budovy pro náboženské účely, a také budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *