EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

0 komentářů

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

 

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a splátkami se dokážou vypořádat. 

Mladí lidé mají zájem bydlet ve vlastním stejně jako předchozí generace. Ve střední a východní Evropě je hodnota vlastnictví výrazně silnější než ve zbytku Evropy. 79 % českých domácností bydlí ve vlastním. Nízké popularitě nájemního bydlení nenahrává ani skutečnost, že většina majitelů nabízí nájemníkům smlouvu pouze na rok, což může pro některé lidi znamenat nejistotu a silnější touhu bydlet ve svém. Zájem o hypotéky proto přetrvává. Nejčastěji si mladí lidé pořizují hypotéku na první bydlení v průměru ve 28 letech.

Největší zájem o vlastní bydlení projevují obyvatelé Jihočeského a Zlínského kraje, naproti tomu pro 23 % Pražanů a 27 % Středočechů je představa celoživotního bydlení v nájmu přijatelná.

Na první bydlení si raději mladí počkají

Češky o něco více než jejich mužské protějšky touží po vlastním bydlení. A to i přesto, že kvůli vlastnímu bydlení se řada lidí bude muset výrazně uskromnit. Jsou to ale Češky, které výrazně častěji, než Češi nedosáhnou kvůli výši svých příjmů na hypotéku. Důvodem může být odchod na mateřskou a později rodičovskou dovolenou, ale také stále existující platové rozdíly mezi muži a ženami.

Vzhledem k situaci na trhu je ale pro mnoho zájemců vysněné bydlení nedostupné. 30 % obyvatel České republiky je podle průzkumu ochotných slevit ze svých původních požadavků a vzít si hypotéku na menší nemovitost, než původně zamýšleli, případně změnit lokalitu. Data ukazují, že zájemci o hypotéku plánují také našetřit větší částku, než si hypotéku vezmou.

„Pořídit menší a levnější startovací bydlení může být cestou pro mladé lidi, jak si zajistit vysněné vlastní bydlení. Druhou možností, jak se vypořádat s rostoucími cenami může být pomoc rodičů, kteří mohou poskytnout vlastní bydlení jako zástavu nebo pomoct s úsporami,“ dodává Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

REKLAMA

Naopak 27 % dotazovaných plánuje počkat, zda se situace na trhu nezmění a byty nezlevní. O „bublině“ na realitním trhu se sice hovoří již delší dobu, nicméně nelze predikovat, zda a kdy se tato situace změní. Více než pětina mladých lidí na hypotéku za stávajících podmínek vůbec nedosáhne, a to ani v případě, že by si pořídili malý byt do 45 metrů čtverečních.

Mladí lidé věří, že splácet zvládnou

Mladí Češi do 36 let, kteří už hypoteční úvěr mají, se nalézají v odlišné situaci. Většina z nich je zatím optimistická ohledně splácení hypotečního úvěru v budoucnosti. 34 % lidí si je jistých, že hypotéku zvládne splácet i při zvýšení úrokové sazby poté, co jim skončí fixace. Nejoblíbenější je fixace úroku na 3 až 5 let. Optimismus ohledně schopnosti splácet může vyplývat z aktivního životního stylu mladých lidí, ale také ze správného nastavení hypotéky.

39 % mladých lidí situaci s rostoucími úrokovými sazbami na hypotékách zatím nijak neřeší. Naproti tomu pětina lidí plánuje, že přistoupí k fixaci úroku na delší dobu. Pouze minimum dotazovaných chce úvěr splatit dříve.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.