EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023

0 komentářů

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

 

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje vyplývají z aktuálního průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny.

Loading 

Rekonstrukce, které povedou k úspoře energií, stále více podporuje stát. Nyní také ve spolupráci se stavebními spořitelnami. Ty kromě financování budou od nového roku nabízet také asistenci při vyřízení dotací. Majitelé rodinných domů se mohou chopit příležitosti, jak se s předstihem a v klidu připravit na celoevropskou energetickou transformaci.

V České republice jsou dle údajů Českého statistického úřadu téměř 2 miliony rodinných domů a jejich průměrné stáří je přes 50 let. Současný stav není ideální jak z hlediska možných energetických úspor, tak v otázce ekologického zatížení, a je potřeba jej řešit.

Okna, zateplení a střecha – český trojlístek rekonstrukcí

Přestože je výměna oken nejčastější rekonstrukcí, kterou majitelé rodinných domů realizovali, je v této oblasti stále co zlepšovat. Podle průzkumu okna vyměnila více než polovina respondentů. Každý 10. rodinný dům má však stále jednoduché zasklení. Moderní trojskla, jimiž uniká 6x méně tepla oproti jednoduchému zasklení, má v tuto chvílí pouze necelá čtvrtina lidí. Okna starší deseti let má necelá polovina rodinných domů. Téměř 40 % respondentů, kteří uvedli, že okna již rekonstruovali, tuto úpravu realizovalo před více než deseti lety.

REKLAMA

Více než třetina domů prošla výměnou či opravou střechy nebo je zateplená. Ovšem i v případě zateplení není stav ideální. Více než 16 cm izolace má na obvodových stěnách pouze 5 % majitelů rodinných domů. Nejčastěji dotazovaní zateplovali polystyrenem, což uvedlo 38 % z nich. Devět procent respondentů má izolaci o tloušťce do 5 cm, což je z hlediska energetických úspor nedostačující.

„Tloušťka zateplení, která splňuje požadavky na dotaci Nová zelená úsporám, je v případě šedého polystyrenu obvykle 16 cm. V případě minerální vaty, která se používá především v místech, kde to vyžadují požární předpisy (např. u bytových domů), je to minimálně 20 cm,“ vysvětluje David Tesař ze společnosti Dekprojekt.

Pouze 15 % respondentů uvedlo, že má na svém domě instalovány technologie využívající obnovitelné zdroje energie (např. FVE a tepelné čerpadlo). Jejich využívání roste s dosaženým vzděláním.

Zelená zeleným rekonstrukcím

Dobrá zpráva pro majitele rodinných domů je, že aktuální legislativní změny, jimiž právě prochází stavební spoření, jdou naproti těm, kteří se na rekonstrukci chystají. Stavební spořitelny budou totiž nově poskytovat například poradenství pro efektivní financování energetických rekonstrukcí domova s využitím státních dotací, asistenci při podávání žádosti o dotace a výhodnější úvěry na udržitelné rekonstrukce.

To vše je součástí Memoranda podepsaného Asociací českých stavebních spořitelen, Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem financí. Změny budou v české legislativě platné od ledna 2024. Lidé je mohou vnímat i jako příležitost k tomu, aby se s v klidu a s předstihem připravili na novou směrnici EU, která bude řešit problematiku energetické náročnosti budov komplexně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *