EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Půjčky jsou stále v kurzu. Muži si půjčují od kamarádů, ženy od partnerů

 


 

Opakované půjčování je u Čechů běžné, zvlášť když splácení mělo bezproblémový průběh. V posledních deseti letech si půjčilo dokonce již pětkrát 13 procent lidí. Běžné jsou také půjčky mezi přáteli a v rodině. S tím ale mnozí nemají zrovna dobré zkušenosti. Nejčastěji si lidé půjčují od rodičů. Jenže dobrý skutek v tomto případě může být potrestán. Rodiče ani přátelé často neznají finanční situaci svých potomků, proto také o všechny peníze můžou přijít. Takto získat půjčku je jistě jednodušší než si vzít úvěr u banky.

Podle průzkumu však druhá půjčka obvykle nepřevyšuje první. Lidé, kteří po vyčerpání půjčky potřebovali dopůjčit už jen menší finanční obnos, většinou třeba rekonstruují nemovitost a reálné náklady nakonec převýšily ty původní. V případě rekonstrukcí nebo zařizování nového bytu ve 40 procentech případů druhá půjčka dosáhla maximálně jedné čtvrtiny té původní.

Nejčastěji si půjčují Pražané

Podle jiného průzkumu, který mezi svými klienty udělala ČSOB a Era, si nejvyšší půjčky berou obyvatelé Prahy a Středních Čech. Přičemž průměrná výše půjčky je 136 tisíc korun, délka splácení pět let a průměrná měsíční splátka činí více jak tři tisíce korun.

Půjčku si podle údajů ČSOB berou častěji muži než ženy, a to v poměru 54:46 procent. „V Praze a ve Středních Čechách najdeme osoby s vyššími průměrnými příjmy, proto i půjčky jsou zde řádově o několik tisíc korun vyšší a měsíční splátky až o šest set korun vyšší. Doba splácení zůstává napříč celou Českou republikou podobná,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Ery. V posledních letech se hodně žádaným produktem stává refinancování neboli konsolidace. „V ČSOB i Eře během posledního roku zájem o tento typ půjček vzrostl o 30 procent. Díky tomuto produktu si klienti mohou převést své stávající úvěry do ČSOB, získat aktuální výhody a ve finále splácet menší splátku než měli doposud,“ dodává Richard Kotrlík.

 

Region

Průměrná půjčka

(v Kč)

Prům. měsíční splátka (v Kč)

Praha

147 449

3 355

Střední Čechy

139 162

3 158

Severní Čechy

136 350

2 968

Severní Morava

129 079

2 925

Jižní Čechy
a Vysočina

139 579

3 024

Jižní Morava

131 336

2 951

Východní Čechy

132 578

2 898

Západní Čechy

135 952

3 036

Průměr za ČR

136 436

3 039

Zdroj: Výpočet ČSOB a Era

Sice dlužíme, ale úspory jsou stabilní

I když si někteří lidé rádi půjčují, úspory Čechů jsou dlouhodobě stabilní. Leckdo má jak půjčku, tak i úspory. Podle ING Bank by v případě výpadku příjmů dokázali Češi vyžít z úspor o 15 dní méně, než tomu bylo v předchozím čtvrtletí. Bez příjmů, tedy jen z úspor, by lidé vyžili v průměru tři měsíce a osmnáct dní. V meziročním srovnání však jde o třídenní nárůst.

„I když v průběhu času dochází ve vývoji úspor domácností k určitým výkyvům, z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat, že Češi se chovají zodpovědně a své úspory drží na relativně stabilní úrovni,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Za poslední dva roky například námi sledovaný Index úspor nikdy neklesl pod hranici tří bodů, což znamená, že české domácnosti jsou v případě výpadku příjmů v průměru schopny pokrýt z úspor minimálně tři měsíce. To sice není špatný základ, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o průměr a některé domácnosti by se při nenadálém výpadku příjmů dostali do nesnází už během několika málo týdnů. Finanční odborníci přitom doporučují mít pro tyto případy disponibilní úspory alespoň ve výši 4 až 6ti měsíčního příjmu domácnosti.“

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023

Hrozí Česku konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Upozorňuje na to ve své analýze Česká bankovní asociace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Dana solcova

  10 října, 2022

  Svědectví o mé úspěšné půjčce
  Jmenuji se Dana Solcová z Praha Česká republika, na této stránce jsem narazil na tohoto poskytovatele půjčky a rozhodl jsem se kontaktovat jeho e-mail, byl jsem překvapen, když jsem mu dal dokument, o který požádal, najednou mi byla schválena půjčka ve výši 350 000 Kč, takže jsem nikdy nevěřil, že to všechno může fungovat. Byla mi připsána půjčka ve výši 350 000 Kč, poraďte prosím každému, kdo potřebuje půjčku, aby se obrátil na tohoto soukromého věřitele s žádostí o půjčku prostřednictvím e-mailu:
  galapavol547@gmail.com

  Odpovědět

 • Anna Jana

  18 října, 2022

  Získejte od nás dobrou pujcku, jsme rychlý a spolehlivý veritel, naše úverové služby jsou, projektová pujcka, pujcka na auto, osobní pujcka, podnikatelská pujcka, konsolidace pujcek a spolecná pujcka ETC. nabízíme pujcku jak spolecnostem, tak jednotlivcum, požádejte ješte dnes a získejte schválení. kontaktujte nás na našem e-mailu: kdfin11@gmail.com, WhatsApp +420608758113

  Odpovědět

 • Danny Petra

  20 října, 2022

  Na této stránce jsem narazil na tohoto poskytovatele půjčky a rozhodl jsem se kontaktovat jeho e-mail, byl jsem překvapen, když jsem mu dal dokument,Získejte od nás dobrou pujcku, jsme rychlý a spolehlivý veritel, naše úverové služby jsou, projektová pujcka, pujcka na auto, osobní pujcka, podnikatelská pujcka, konsolidace pujcek a spolecná pujcka ETC. nabízíme pujcku jak spolecnostem, tak jednotlivcum, požádejte ješte dnes a získejte schválení. kontaktujte nás na našem e-mailu: kdfin11@gmail.com, WhatsApp +420608758113

  Odpovědět

 • Dana

  23 prosince, 2022

  nebankovní půjčka
  Dobrý den, potřebujete hypoteční úvěr? půjčka na auto? Mohu Vás odkázat na spolehlivou věřitelku paní Dragounovou Jaroslavu, je to spolehlivá věřitelka, můžete mít půjčku od 35 000 Kč do 500 000 Kč se sazbou 3%, pokud potřebujete půjčku akutně, můžete ji kontaktovat přímo.
  e-mailem: terus.chris@seznam.cz

  Odpovědět

 • Alena Jana

  24 května, 2023

  Hledáte rychlou a bezpečnou půjčku? Půjčka na splacení dluhu nebo na zaplacení účtů nebo na zahájení nového podnikání? Půjčka na financování vašeho projektu? Už vás nebaví posílat dokumenty s ničím na oplátku? Nabízím zajištěné úvěrové služby ve výši potenciální úrokové sazby 3%. Můžete žádat o půjčku od 50 000 Kč do 100 000 000 Kč. Moje půjčky jsou rychlé a snadné. Individuální přístup umožňuje jednoduché a rychlé řešení finanční situace. Platí pro všechny Čechy. E-mail: kdfin11@gmail.com

  Odpovědět

 • Alena Jana

  23 června, 2023

  Nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti s možností zástavy i druhé v pořadí. Exekuce ani dražba pro nás nejsou překážkou. Ke každému klientovi přistupujeme individuálně, a proto lze výšku splátky a délku úvěru nastavit podle Vašich možností a potřeb. Tento úvěr je vhodný také k vyplacení malých nevýhodných půjček. Pokud se jedná o poplatky, tak žádné poplatky předem neplatíte. Celý proces Vám také podrobně vysvětlíme. Vhodné je pro zaměstnance i podnikatele. Email.kdfin11@gmail.com

  Odpovědět