EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2022

0 komentářů

Rozdíly v pasivních a nízkoenergetických domech

 

Výstavba energeticky úsporných domů je čím dál aktuálnější témata.  Není tedy divu, že roste poptávka po pasivních a nízkoenergetických domech. Jaký je mezi nimi rozdíl a v čem spočívá jejich velká výhoda? Co všechno musí domy splňovat, aby se považovaly za soběstačné?

Loading 

Řada lidí si myslí, že pasivní a nízkoenergetické domy spojuje pouze společná vlastnost v podobě velmi nízkých nákladů na energie a vytápění. Není to úplně pravda. Každý z domů používá k vytápění zcela jiný systém.

Pasivní dům

Většina dnešních domů vyzařuje teplo do okolí. Pasivní dům si ovšem toto teplo velmi pečlivě chrání. Je to způsobeno velmi silnou vrstvou tepelné izolace. U pasivního domu se používá jiná (silnější) tepelně izolační vrstva než u nízkoenergetického domu. Zároveň je tato vrstva tvořena jinou otvorovou výplní, než jakou používají domy nízkoenergetické.

Je ovšem velmi důležité, aby tato izolační vrstva nebyla při stavbě nijak poškozena, protože by poté mohlo docházet právě k únikům tepla. Větrání, kterým z běžného domu uniká z interiéru hodně tepla, není u pasivních domů potřeba. Tyto domy mají totiž řízené větrání pomocí vzduchotechniky s rekuperací tepla.

„Okna v pasivních domech slouží také jako solární kolektor. Dovnitř propouštějí sluneční energii a mají velmi malé tepelné ztráty. Díky tomu uživatel v podstatě nepotřebuje běžný systém vytápění a postačí pouze rekuperační jednotka,“ vyjmenovává výhody pasivních domů ředitel divize pasivních domů, Karel Havlíček, APLH.

REKLAMA

Žít v pasivním domě ovšem neznamená pouze úsporu nákladů, ale může vás také zbavit zdravotních problémů. Rekuperační jednotka totiž filtruje vzduch a tím jej zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky tomu se nemusíte bát plísní, bakterií, netvoří se průvan a v místnostech je stálá tepelná pohoda, ať už je tuhá zima, nebo horký letní den. Pokud jste však zvyklí uchovávat například potraviny v chladnějších místnostech domu, můžete v tomto směru narazit na drobný problém. Rozdíl teplot v celém domě se totiž díky rekuperaci pohybuje mezi 3–4 stupni a potraviny tedy bude nutné skladovat například ve sklepě nebo v lednici.

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetické domy jsou schopny se cenově vyrovnat nákladům na stavbu klasického domu. Jejich výhoda ovšem přichází v budoucnu, kdy se stávají v nákladech na provoz domu velkou úsporou, kterou pocítíte v řádu několika desítek let.

Nízkoenergetický dům je postaven v podstatě ze stejných komponent, jako pasivní dům. Velkou nevýhodou oproti pasivnímu je skutečnost, že se u něj nepočítá s rekuperační jednotkou. Díky tomu potřebuje dům daleko větší zdroj tepla, tedy klasický otopný systém. Náklady na provoz a výtop celého domu jsou tedy daleko vyšší než u domu pasivního.

U nízkoenergetických domů se spotřeba tepla při běžném provozu domu pohybuje na hodnotách nižších než 50 kWh/m2, což odpovídá zhruba čtvrtinové hodnotě oproti běžným domům. Pasivní domy ovšem spotřebují ještě daleko méně tepla než domy nízkoenergetické. Hodnota spotřebovaného tepla se u pasivních domů pohybuje okolo 15 kWh/m2 vytápěné plochy. Návratnost investic do pasivního domu je tak mezi 12–16 lety.

REKLAMA

„Pokud vezmete v úvahu, že se dům staví na několik desítek let i pro několik generací, tak si můžete spočítat, že po uplynutí doby návratnosti vám bude dům ještě několik desetiletí vydělávat,“ uvádí Karel Havlíček ze společnosti APLH.

Základem je dobrý projekt

Základem veškerého předpokladu pro to, aby dům ať už pasivní nebo nízkoenergetický dobře sloužil, je bezpochyby kvalitně udělaná projektová dokumentace. Seznam činností musí být opravdu pečlivě připraven. Vše totiž závisí na kvalitním návrhu domu, který se vytváří pomocí speciálního softwaru a optimalizaci pasivních domů, včetně zhodnocení místních klimatických podmínek. Velkou roli hraje také charakter pozemku, na kterém se bude dům stavět. „Důležitá je také správná orientace domu. Většina oken by v ideálním případě měla směřovat na jih kvůli možnosti využití solárních zisků. Pouhým otočením domu totiž může vzrůst spotřeba tepla na vytápění až na dvojnásobek,“ vysvětluje Karel Havlíček.

Pasivní dům poskytuje nejvyšší komfort ze všech forem výstavby, a to i oproti domu nízkoenergetickému. Klima je totiž v pasivním domě v průběhu celého roku jako v běžném domě na přelomu jara a léta. Pasivní dům poskytuje dokonce i vyšší komfort než nízkoenergetický dům s celoplošně instalovaným podlahovým vytápěním, které je známé velkou tepelnou setrvačností, která za slunečných dnů způsobuje u jižně orientovaných místností přehřívání.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *