EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

Text: Luboš Svačina

10. 11. 2020

0 komentářů

Sazby hypoték jsou opět pod 2 procenty

 

Po 45 měsících klesla průměrná nabídková sazba hypoték opět pod 2 procenta. Index GOFI 70, který napříč trhem mapuje, za kolik nabízejí banky své hypotéky pokrývající 70 % hodnoty nemovitosti, klesl v říjnu meziměsíčně o dalších 6 bazických bodů na 1,98 %.

Loading



 

„Průměrnou sazbu hypoték měříme již od roku 2009 a pod 2 procenty byl index GOFI 70 naposledy vprosinci 2016,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. „Stejnou hodnotu jako index GOFI 70 má aktuálně i index GOFI 80, který je v našem monitoringu od ledna 2017.“

úrokové sazby hypoték listopad 2020

Rychleji nyní zlevňují hypotéky s fixacemi do 3 let

Pokles sazeb souvisí s poklesem ceny zdrojů, přičemž větší dynamiku poklesu vykazují tzv. „kratší peníze“, což se také obratem odráží ve výraznějších poklesech sazeb hypoték s krátkými fixacemi.
V ČSOB a Hypoteční bance klesly sazby na začátku října o 0,1 p.b., ale 1 a 3letá fixace banka zlevnila o 0,2 p.b. Podobně i Česká spořitelna plošně snížila o 0,2 p.b., ale u hypoték s 1 a 2letou fixací šly sazby o 0,3 p.b. dolů. Kromě ČSOB, HB, ČS v říjnu zlevnily hypotéky i v Raiffeisenbank a Air Bank. Naopak růst sazeb jsme zaznamenali ve Sberbank.

Sazby „od“ jsou již hluboko pod 2 procenty

Při porovnání jednotlivých bank, pro které můžete využít i internetové srovnávače, je patrné, že nabídky některých bank začínají již hluboko pod 2 procenty, Získání těch nejvýhodnějších sazeb však banky často podmiňují určitým objemem úvěru nebo sjednáním úvěrového pojištění a dalších produktů banky nebo sesterské pojišťovny.  „V praxi se sazba sjednávaných hypoték pohybuje nejčastěji mezi 1,89 až 2,09 %, ale v posledním týdnu evidujeme i několik rozjednaných hypoték se sazbou pod 1,7 procenty,“ říká Libor Ostatek z Golem Finance.
úrokové sazby hypoték listopad 2020

REKLAMA

Jak se budou nyní vyvíjet hypoteční sazby?

V tuto chvíli bude pro budoucí vývoj sazeb i nadále určující vývoj ceny zdrojů, u nichž však nepředpokládáme žádný zásadnější výkyv ani směrem dolů, ani směrem nahoru. Jsou tu však další vlivy, které mohou směřování  sazeb zásadně ovlivnit.
Jedním z těchto faktorů je končící úvěrové moratorium a otázkou je, zda budou klienti za stávající situace schopni hypotéky i nadále řádně splácet. Podle prvotních indicií se situace vyvíjí z pohledu bank relativně dobře a banky navíc avizovaly, že po individuálním posouzení umožní klientům splátkové prázdniny prodloužit. Chytřejší budeme na konci tohoto měsíce.

„Co se týče úrokových sazeb velkou pozornost nyní věnujeme vývoji kauzy kalkulace tzv. účelně vynaložených nákladů související s předčasným splacením hypotéky, kde jsou banky pod určitým tlakem regulace a tento tlak by mohl v extrémním případě přinést omezení nabídky hypoték s fixací úrokové sazby tak, jak je známe teď, a větší příklon k hypotékám s plovoucí sazbou,“ uzavírá Libor Ostatek.

Také si přečtěte: Jak se bude dále vyvíjet hypoteční trh


Zdroj: Golem Finance, banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

nákup nemovitosti

Je letošní rok vhodný pro nákup nemovitosti?

Letošní rok je charakteristický zatím dvěma zásadními vlastnostmi. Oživení trhu nemovitostí i hypoték přináší určitou naději, že bude brzy lépe. Na druhou stranu, ale trh nemovitostí oživuje o dost rychleji, než klesají úrokové sazby u hypoték. Tak jak tedy: koupit nové bydlení, nebo ještě čekat?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024

Klíčové sazby 2024

Je inflace v mezích a bude ČNB dále snižovat úrokové sazby?

Na začátku května zasedala bankovní rada ČNB a od 3. května 2024 snížila úrokové sazby. 2T repo sazba je tak 5,25 %, diskontní 4,25 %, lombardní 6,25 %. Rada své rozhodnutí odůvodnila příznivou ekonomickou situací a příznivým výhledem do budoucnosti. Na druhou stranu ale potvrdila svůj závazek cenové stability s tím, že bude cílovat inflaci […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 05. 2024

Hypoteční sazby EU

Průměrná úroková sazba hypotéky je v eurozóně 3,84 %

V Česku nemáme euro a nejsme součástí eurozóny. Jako hlavní přínos tohoto je často zmiňován fakt, že ČNB provádí nezávislou monetární politiku a že určuje úrokové sazby bez ohledu na sazby ECB. Díky tomu může efektivněji řídit kurz české koruny a také českou inflaci. Vedlejším produktem je pak fakt, že úrokové sazby hypoték jsou u […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *