EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Luboš Svačina

10. 11. 2020

Sazby hypoték jsou opět pod 2 procenty

 

Po 45 měsících klesla průměrná nabídková sazba hypoték opět pod 2 procenta. Index GOFI 70, který napříč trhem mapuje, za kolik nabízejí banky své hypotéky pokrývající 70 % hodnoty nemovitosti, klesl v říjnu meziměsíčně o dalších 6 bazických bodů na 1,98 %. 

„Průměrnou sazbu hypoték měříme již od roku 2009 a pod 2 procenty byl index GOFI 70 naposledy vprosinci 2016,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. „Stejnou hodnotu jako index GOFI 70 má aktuálně i index GOFI 80, který je v našem monitoringu od ledna 2017.“

úrokové sazby hypoték listopad 2020

Rychleji nyní zlevňují hypotéky s fixacemi do 3 let

Pokles sazeb souvisí s poklesem ceny zdrojů, přičemž větší dynamiku poklesu vykazují tzv. „kratší peníze“, což se také obratem odráží ve výraznějších poklesech sazeb hypoték s krátkými fixacemi.
V ČSOB a Hypoteční bance klesly sazby na začátku října o 0,1 p.b., ale 1 a 3letá fixace banka zlevnila o 0,2 p.b. Podobně i Česká spořitelna plošně snížila o 0,2 p.b., ale u hypoték s 1 a 2letou fixací šly sazby o 0,3 p.b. dolů. Kromě ČSOB, HB, ČS v říjnu zlevnily hypotéky i v Raiffeisenbank a Air Bank. Naopak růst sazeb jsme zaznamenali ve Sberbank.

Sazby „od“ jsou již hluboko pod 2 procenty

REKLAMA

Při porovnání jednotlivých bank, pro které můžete využít i internetové srovnávače, je patrné, že nabídky některých bank začínají již hluboko pod 2 procenty, Získání těch nejvýhodnějších sazeb však banky často podmiňují určitým objemem úvěru nebo sjednáním úvěrového pojištění a dalších produktů banky nebo sesterské pojišťovny.  „V praxi se sazba sjednávaných hypoték pohybuje nejčastěji mezi 1,89 až 2,09 %, ale v posledním týdnu evidujeme i několik rozjednaných hypoték se sazbou pod 1,7 procenty,“ říká Libor Ostatek z Golem Finance.
úrokové sazby hypoték listopad 2020

Jak se budou nyní vyvíjet hypoteční sazby?

V tuto chvíli bude pro budoucí vývoj sazeb i nadále určující vývoj ceny zdrojů, u nichž však nepředpokládáme žádný zásadnější výkyv ani směrem dolů, ani směrem nahoru. Jsou tu však další vlivy, které mohou směřování  sazeb zásadně ovlivnit.
Jedním z těchto faktorů je končící úvěrové moratorium a otázkou je, zda budou klienti za stávající situace schopni hypotéky i nadále řádně splácet. Podle prvotních indicií se situace vyvíjí z pohledu bank relativně dobře a banky navíc avizovaly, že po individuálním posouzení umožní klientům splátkové prázdniny prodloužit. Chytřejší budeme na konci tohoto měsíce.

„Co se týče úrokových sazeb velkou pozornost nyní věnujeme vývoji kauzy kalkulace tzv. účelně vynaložených nákladů související s předčasným splacením hypotéky, kde jsou banky pod určitým tlakem regulace a tento tlak by mohl v extrémním případě přinést omezení nabídky hypoték s fixací úrokové sazby tak, jak je známe teď, a větší příklon k hypotékám s plovoucí sazbou,“ uzavírá Libor Ostatek.

Také si přečtěte: Jak se bude dále vyvíjet hypoteční trh


Zdroj: Golem Finance, banky

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

úrokové sazby hypotéky v Evropě

Úrokové sazby hypoték v Evropě: proč jsou u nás tak vysoko?

V uplynulých několika letech jsme si na nemovitostním trhu a trhu hypoték užívali nízkých úroků, kdy většina bank nabízela úrokové sazby začínající dvojkou. To už dneska pomalu neplatí a po mírně překvapivém kroku ČNB se hypoteční trh připravuje na 3% a vyšší úrokové sazby. Jak jsou ale na tom okolní země?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 10. 2021

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021

Hypotéky začaly a budou dále zdražovat

Hypotéky se odrazily od svého dna a začaly opět růst. V září řada bank zdražila a to jsme teprve v polovině měsíce. Roste i průměrná úroková sazba na českém hypotečním trhu, měřeno dle Fincentrum Hypoindex. V posledních měsících se úroková sazba zvedá průměrně téměř o desetinu procentního bodu. Růst je to sice pomalý a může […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.