EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: PR článek

18. 12. 2018

Stavebko pod stromeček? Proč ne!

 

Lámete si hlavu s originálním dárkem k letošním Vánocům? Poradíme vám, jak se vyšvihnete před rodinou a jak uděláte radost ne jednou za rok, ale třeba šest let po sobě. 


Pro třetinu z nás jsou finance ideálním dárkem, který nám udělá největší radost. Peníze dávají spíše muži. Pro ženy je obálka až poslední variantou v případě, kdy nenajdou vhodnější alternativu. Kromě peněz ale můžeme věnovat finance i jiným způsobem.
Čtvrtina Čechů si pod stromečkem umí představit stavební spoření. Nejčastěji, v 78 % případů, by ho darovali rodiče svým dětem, 31 % by ho dalo vnoučatům. Naučit děti spořit a zároveň jim připravit určitou částku pro start do vlastního života rozhodně není špatný nápad. Obzvlášť pokud uvažujete o dlouhodobém spoření, které bude provázet celé dospívání potomků.
Díky státní podpoře je zhodnocení vkladů na stavebním spoření vyšší než na spořicích účtech a výnos dokáže překonat inflaci. „Maximální státní podpora u stavebního spoření je 2000 korun ročně, pokud na účet pošlete za rok alespoň 20 000 korun,“ říká Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.

Na přestavbu pokoje, ale i na školné

Stavebko představuje ideální variantu, jak můžete dětem vytvořit první úspory a pomoc jim nejen v samostatném bydlení, ale třeba i ve vzdělání. „Šestiletky“ vhodně kopírují život dítěte. Když ho založíte novorozenci, po šesti letech máte naspořeno na úpravu dětského pokojíku pro potřeby prvňáčka, po dalších šesti letech můžete mít naspořeno na blížící se úpravy bydlení studentovi střední školy a po dalším období pomůžete svému potomkovi postavit se na nohy v otázce v otázce bytové potřeby.
I proto má Wüstenrot pro mladé klienty do 24 let dvě speciální nabídky – Kamarád a Kamarád+. Jejich největší výhodou je nadstandardní úrok 1,2 % a  uzavření smlouvy o stavebním spoření zdarma. Na poplatku oproti jiným stavebním spořitelnám tak ušetří až 3000 korun.

Spořit je rozumné

Význam spoření a vlastních úspor je dnes kvůli regulaci hypotečních úvěrů o to významnější. Klienti potřebují pro vyřízení hypotéky minimálně 10 %, ideálně 20 % z ceny pořizované nemovitosti. Pro vytvoření potřebné rezervy je třeba začít spořit co nejdříve. „Ideální je, pokud dětem začnou spořit jejich rodiče či prarodiče,“ doplňuje Procházka.
Ze statistik Wüstenrotu vyplývá, že stavební spoření nejčastěji zakládají rodiče potomkům v prvních dvou letech jejich života. Druhé nejpopulárnější období je pak spojeno s nástupem do první třídy. Nejčastěji se rodiče pro dětské stavební spoření vydávají před koncem kalendářního roku. Například loni před Vánocemi byla u Wüstenrotu téměř každá druhá uzavřená smlouva právě pro děti.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

Budou přibývat rekonstrukce a opravy nemovitostí

Foto: Shutterstock Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen. A objevuje se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.

Text: Milan Vodička

01. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.