EUR 24.710

USD 23.709

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.710

USD 23.709

Text: PR článek

18. 12. 2018

0 komentářů

Stavebko pod stromeček? Proč ne!

 

Lámete si hlavu s originálním dárkem k letošním Vánocům? Poradíme vám, jak se vyšvihnete před rodinou a jak uděláte radost ne jednou za rok, ale třeba šest let po sobě. 


Pro třetinu z nás jsou finance ideálním dárkem, který nám udělá největší radost. Peníze dávají spíše muži. Pro ženy je obálka až poslední variantou v případě, kdy nenajdou vhodnější alternativu. Kromě peněz ale můžeme věnovat finance i jiným způsobem.
Čtvrtina Čechů si pod stromečkem umí představit stavební spoření. Nejčastěji, v 78 % případů, by ho darovali rodiče svým dětem, 31 % by ho dalo vnoučatům. Naučit děti spořit a zároveň jim připravit určitou částku pro start do vlastního života rozhodně není špatný nápad. Obzvlášť pokud uvažujete o dlouhodobém spoření, které bude provázet celé dospívání potomků.
Díky státní podpoře je zhodnocení vkladů na stavebním spoření vyšší než na spořicích účtech a výnos dokáže překonat inflaci. „Maximální státní podpora u stavebního spoření je 2000 korun ročně, pokud na účet pošlete za rok alespoň 20 000 korun,“ říká Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.

Na přestavbu pokoje, ale i na školné

Stavebko představuje ideální variantu, jak můžete dětem vytvořit první úspory a pomoc jim nejen v samostatném bydlení, ale třeba i ve vzdělání. „Šestiletky“ vhodně kopírují život dítěte. Když ho založíte novorozenci, po šesti letech máte naspořeno na úpravu dětského pokojíku pro potřeby prvňáčka, po dalších šesti letech můžete mít naspořeno na blížící se úpravy bydlení studentovi střední školy a po dalším období pomůžete svému potomkovi postavit se na nohy v otázce v otázce bytové potřeby.
I proto má Wüstenrot pro mladé klienty do 24 let dvě speciální nabídky – Kamarád a Kamarád+. Jejich největší výhodou je nadstandardní úrok 1,2 % a  uzavření smlouvy o stavebním spoření zdarma. Na poplatku oproti jiným stavebním spořitelnám tak ušetří až 3000 korun.

Spořit je rozumné

Význam spoření a vlastních úspor je dnes kvůli regulaci hypotečních úvěrů o to významnější. Klienti potřebují pro vyřízení hypotéky minimálně 10 %, ideálně 20 % z ceny pořizované nemovitosti. Pro vytvoření potřebné rezervy je třeba začít spořit co nejdříve. „Ideální je, pokud dětem začnou spořit jejich rodiče či prarodiče,“ doplňuje Procházka.
Ze statistik Wüstenrotu vyplývá, že stavební spoření nejčastěji zakládají rodiče potomkům v prvních dvou letech jejich života. Druhé nejpopulárnější období je pak spojeno s nástupem do první třídy. Nejčastěji se rodiče pro dětské stavební spoření vydávají před koncem kalendářního roku. Například loni před Vánocemi byla u Wüstenrotu téměř každá druhá uzavřená smlouva právě pro děti.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022

Stavební spoření a zádrhel v podobě inflace

Chcete spořit? Máme řešení. Potřebujete úvěr k řešení bytových potřeb? Není problém. Pro úvěrově bonitní zařídíme. Stavební spoření, často označované jako „stavebko“ se stalo oblíbeným produktem, nejen na poli spoření. Bezpečné spoření? Ano, i to tento bankovní produkt z pohledu zákonného pojištění vkladů umožňuje. O reálných výnosech šestiletého spoření ovšem v realitě rozhoduje budoucí inflace.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

21. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.