EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Stavebnictví se znovu propadá. Nepomáhají ani nové byty

 


 

Stavební úřady vydaly podle meziročního srovnání o 2,8 procenta stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 2,2 procenta. Přitom to původně vypadalo, že stavebnictví dosáhlo svého dna a už pomalu začne růst. Jenže nepomohla ani větší výstavba bytů. Meziročně bylo zahájeno o 22,9 procenta bytů více a dokončeno bylo o 4,5 % bytů více.

Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červenci 2014 meziměsíčně nižší o 3,0 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 7,8 % (příspěvek –5,5 procentního bodu) a tento pokles byl zčásti způsoben velmi vysokou srovnávací základnou z července minulého roku, kdy probíhaly intenzivní opravy po povodních. Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 6,2 % (příspěvek +1,8 p. b.). Stavební produkce od počátku roku do konce července 2014 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 26,2 %,“ uvedl Český statistický úřad.

Přitom v červnu stavební produkce meziročně reálně vzrostla o 5,1 procenta. Vypadlo to, že výstavba nových bytů vytáhne české stavebnictví z temnoty. V červnu se jich totiž oproti minulému roku začalo stavět o 45 procent bytů více než v roce 2013. Dokončeno jich v červnu bylo dokonce o 14,7 procenta víc. Jenže červenec přinesl zase data, která ukazují, že stavební firmy rozhodně nemají vyhráno.

„Aktuální data jsou studenou sprchou. A to především pro všechny bezbřehé optimisty, kteří v posledních dnech tvrdili, že odvětví je z nejhoršího venku. Není tomu tak! Bohužel se potvrzuje to, na co jsme celé jaro a léto upozorňovali, že odvětví z kraje roku žilo pouze z efektu letošní teplé zimy a nízké meziroční srovnávací základny. Skutečná situace ve stavebnictví je zcela tristní, firmy se doslova perou o zakázky a musí stále propouštět. Jedinou fungující částí stavebnictví je výstavba bytů, a to především v Praze. Celé odvětví se začíná opět nořit zpátky do hlubin, návratu na předkrizovou úroveň se dočkáme nejdříve na konci této dekády,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Nejhorší má ale stavebnictví za sebou

Podle analytika Petra Dufka z ČSOB bylo jasné, že silné výsledky stavebnictví v prvním pololetí nejsou zatím udržitelné. Přesto to nejhorší z pohledu posledních šesti let má už stavebnictví prý za sebou. Zlepšuje se situace v zakázkách a obrat k lepšímu postupně zažívá i trh s byty.

REKLAMA

Počet zahájených bytů v červenci 2014 meziročně vzrostl o 22,9 procenta a dosáhl hodnoty 2 629 bytů.  Naopak klesl počet zahájených bytů v rodinných domech, a to o 1,8 procenta, u bytů v bytových domech došlo k růstu o 62,8 %. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 4,5 % a činil 1 634 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 9,6 %, v bytových domech se snížil o 19,2 %.

“Dlouhodobá recese stavebnictví se pomalu stává minulostí a nyní jde jen o to, aby svým dílem přispěl i veřejný sektor v podobě nových zakázek, které byly v posledních letech terčem úsporných opatření. Letošní celoroční výsledek stavebnictví by mohl být mírně pozitivní, byť se bude zřejmě jednat pouze o kladnou nulu,” uvedl Dufek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *