Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Stavebnictví se znovu propadá. Nepomáhají ani nové byty

Monika Lukešová

Stavebnictví se dlouhodobě topí v problémech. Vypadlo to, že už se blýská na lepší časy, ale opak je pravdou. Podle údajů Českého statistického úřadu stavební produkce v červenci 2014 meziročně klesla reálně o 3,7 procenta.

Stavební úřady vydaly podle meziročního srovnání o 2,8 procenta stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 2,2 procenta. Přitom to původně vypadalo, že stavebnictví dosáhlo svého dna a už pomalu začne růst. Jenže nepomohla ani větší výstavba bytů. Meziročně bylo zahájeno o 22,9 procenta bytů více a dokončeno bylo o 4,5 % bytů více.

Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červenci 2014 meziměsíčně nižší o 3,0 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 7,8 % (příspěvek –5,5 procentního bodu) a tento pokles byl zčásti způsoben velmi vysokou srovnávací základnou z července minulého roku, kdy probíhaly intenzivní opravy po povodních. Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 6,2 % (příspěvek +1,8 p. b.). Stavební produkce od počátku roku do konce července 2014 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 26,2 %,“ uvedl Český statistický úřad.

Přitom v červnu stavební produkce meziročně reálně vzrostla o 5,1 procenta. Vypadlo to, že výstavba nových bytů vytáhne české stavebnictví z temnoty. V červnu se jich totiž oproti minulému roku začalo stavět o 45 procent bytů více než v roce 2013. Dokončeno jich v červnu bylo dokonce o 14,7 procenta víc. Jenže červenec přinesl zase data, která ukazují, že stavební firmy rozhodně nemají vyhráno.

„Aktuální data jsou studenou sprchou. A to především pro všechny bezbřehé optimisty, kteří v posledních dnech tvrdili, že odvětví je z nejhoršího venku. Není tomu tak! Bohužel se potvrzuje to, na co jsme celé jaro a léto upozorňovali, že odvětví z kraje roku žilo pouze z efektu letošní teplé zimy a nízké meziroční srovnávací základny. Skutečná situace ve stavebnictví je zcela tristní, firmy se doslova perou o zakázky a musí stále propouštět. Jedinou fungující částí stavebnictví je výstavba bytů, a to především v Praze. Celé odvětví se začíná opět nořit zpátky do hlubin, návratu na předkrizovou úroveň se dočkáme nejdříve na konci této dekády,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Nejhorší má ale stavebnictví za sebou

Podle analytika Petra Dufka z ČSOB bylo jasné, že silné výsledky stavebnictví v prvním pololetí nejsou zatím udržitelné. Přesto to nejhorší z pohledu posledních šesti let má už stavebnictví prý za sebou. Zlepšuje se situace v zakázkách a obrat k lepšímu postupně zažívá i trh s byty.

Počet zahájených bytů v červenci 2014 meziročně vzrostl o 22,9 procenta a dosáhl hodnoty 2 629 bytů.  Naopak klesl počet zahájených bytů v rodinných domech, a to o 1,8 procenta, u bytů v bytových domech došlo k růstu o 62,8 %. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 4,5 % a činil 1 634 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 9,6 %, v bytových domech se snížil o 19,2 %.

“Dlouhodobá recese stavebnictví se pomalu stává minulostí a nyní jde jen o to, aby svým dílem přispěl i veřejný sektor v podobě nových zakázek, které byly v posledních letech terčem úsporných opatření. Letošní celoroční výsledek stavebnictví by mohl být mírně pozitivní, byť se bude zřejmě jednat pouze o kladnou nulu,” uvedl Dufek.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *