Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Věřitelům se půjčování peněz může prodražit

Monika Lukešová

Strašákem pro věřitele jsou poplatky. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby byly zavedeny poplatky za podání návrhu na exekuci, nebo o zavedení obligatorních záloh. Tyto návrhy jsou součástí chystané novely exekučního řádu. Pro věřitele to znamená další překážku k cestě za půjčenými penězi.

Už teď je pro věřitele vymáhání pohledávek drahé, jakmile však budou muset uhradit další dva poplatky v řádu tisíců, spousta z nich na tyto platby už nedosáhne. „Samozřejmě nemluvíme o velkých firemních věřitelích, ale o soukromých osobách, malých živnostnících a o drobných podnikatelích,“ uvádí tisková mluvčí portálu poradnaveritele.cz Kateřina Procházková.

Věřitelem se stanete rychle

Domníváte se, že tento problém se týká jen velkých korporací? Není tomu tak. Do kůže věřitele se můžete dostat velice snadno. I když nikomu nechcete půjčovat horentní sumy peněz, stačí, když vám někdo nezaplatí za práci, necháte si opravit pračku s neuspokojivým výsledkem, nebo třeba jen zaplatíte zálohu cestovní kanceláři, která zkrachuje. A rázem je z vás věřitel, aniž byste o to stáli. Zdá se vám to nepravděpodobné? Podle Kateřiny Procházkové vyplývá z interního šetření, že až 92,5 procenta respondentů se někdy během svého života muselo domáhat svých peněz.

Vymáhání menších dluhů se nevyplatí

Když už někomu chcete půjčit, rozmyslete si kolik. Pokud si říkáte, že v případě nižší půjčky půjdou peníze vymoci snadnější cestou, není tomu tak. Kvůli novelám exekučního řádu a změnám advokátního tarifu se už takřka zastavilo nebo velice umírnilo vymáhání dlužných částek do deseti tisíc a situace se i nadále zhoršuje.

Věřitelé si jednoduše spočítají, že vymáhání menších částek je pro ně ekonomicky i časově tak náročné, že od vymáhání upustí. „Pokud by věřitel chtěl od svého dlužníka soudní cestou vymoci celý dluh, musí najít advokáta, který je ochoten pracovat za nízkou odměnu přiznanou soudem, nebo bude muset doplatit rozdíl v ceně služeb ze svého,“ upozorňuje Kateřina Procházková, která se obává, že po snížení exekutorského tarifu, zavedení povinných poplatků za podání návrhu na zahájení exekučního řízení plus za situace, kdy exekutoři navíc začnou vybírat obligatorní zálohy, se do vymáhání menších částek pustí už málokdo.

Dluhy některým doslova přerůstají přes hlavu

Momentálně je vedeno 4,5 milionu exekučních řízení na 750 tisíc dlužníků. Celková vymáhaná částka se pohybuje kolem 350 miliard korun, bez započtení nákladů na řízení.

Sdružení SOLUS navíc eviduje velké rozdíly v platební morálce občanů v různých regionech České republiky. Zatímco na Mostecku má aktuální dluh po splatnosti v Registru fyzických osob 18 dospělých ze sta, ve Žďáru nad Sázavou je to v průměru jen 4,5. 

V rámci celé České republiky je ke konci března evidováno více než 700 tisíc občanů s dluhem po splatnosti u jedné nebo více společností, které jsou zapojeny do činnosti sdružení SOLUS.

„Proti dlouhodobému trendu poklesu počtu dluhů po splatnosti v rámci celé České republiky jde v posledních měsících pouze Moravskoslezský kraj. Zde dlouhodobě po splatnosti dluží 10 dospělých občanů ze sta a situace se pomalu zhoršuje,“ uvádí Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *