EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 12. 2022

1 komentář

Vzít hypotéka je stále výhodnější než nechat úspory užírat inflací

 

Pro všechny, kteří míří do vlastního, to však nemusí nutně znamenat „stopku“. Naopak. Koupě nemovitosti v Česku je i nadále vnímána jako bezpečný přístav, který dlouhodobě ukázal, že umí inflaci porazit. Při dnešním tempu znehodnocování úspor nedává smysl držet peníze na účtu. Dá se na to koukat jinou optikou: rozdíl mezi inflací a úrokovou sazbou je v podstatě to, co klient svou investicí “vydělá”.

Loading 

Domácnosti by tedy měly respektovat jedno důležité pravidlo: nesnažit se načasovat trh. Pokud aktuálně řeší otázku bydlení a na trhu se objeví nemovitost, která splňuje jejich požadavky, nemá smysl čekat na lepší dobu. Na nákup nemovitosti se totiž nelze dívat jen pohledem trendů následujícího roku nebo dvou. V budoucnu sice mohou být hypoteční sazby nižší, vzrostou ale zase ceny nemovitostí, které nyní oproti loňsku klesají a ještě klesat budou. Už nyní vidíme po celém Česku v cenách návrat o celý rok zpět a vývoj směruje ještě k dalším výrazným poklesům.

Otálet nemá smysl ani se stavbou, pozemků se propad cen nemovitostí netýká

„Vyčkávání se nevyplatí ani v případě, kdy si lidé chtějí vzít hypotéku na stavbu vlastního domu a koupi pozemku. Ceny pozemků totiž rostou kontinuálně a platí to i o situaci, kdy ceny domů a bytů stagnují nebo klesají. Jen v říjnu podle údajů ze skupiny M&M Reality stouply ceny stavebních pozemků o dalších 7 procent.  A podobné to je i u stavebních materiálů – jejich cena je závislá na ceně vstupů a lidské práce. A ani jedno se pravděpodobně v dohledné době rychle snižovat nebude,“ uvedla Joanna Samková, obchodní ředitelka M&M Finance.

Na trhu je zároveň možné narazit na řadu výhodných rozestavěných nemovitostí, jejichž majitelé projevují velkou ochotu na tom se domluvit. Kupec tak získá nové bydlení rychleji, často vyřešenými kritickými „detaily“, jako je napojení na lokální infrastrukturu. O tom, že si nemusí dělat starosti se stavebním povolením, případnou stavební uzávěrou v obci nebo jejím regulačním plánem ani nemluvě.

Nový standard – dobře pojištěná hypotéka

Situace má samozřejmě celou řadu „ale“. Domácnosti svírá nejistota rostoucích nákladů, řada firem začíná propouštět anebo o tom alespoň uvažuje. To na trh přináší celou řadu nových standardů – roste zájem o pojištění splácení hypotéky i spojení hypotéky s životním pojištěním. Správné zvolení a nastavení pojistného produktu proto může v budoucnu vyřešit nepředvídanou událost.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    7 prosince, 2022

    V redakci mají asi hlad, jinak si tu reklamu na MM reality neumím představit. Autor je také jen „redakce“. Kdo trh sleduje, vidí, že ceny všeho jdou dolů.

    Ale chápu, realitka nebude psát „nekupujte, počkejte“…

    Odpovědět