EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 12. 2022

1 komentář

Vzít hypotéka je stále výhodnější než nechat úspory užírat inflací

 

Pro všechny, kteří míří do vlastního, to však nemusí nutně znamenat „stopku“. Naopak. Koupě nemovitosti v Česku je i nadále vnímána jako bezpečný přístav, který dlouhodobě ukázal, že umí inflaci porazit. Při dnešním tempu znehodnocování úspor nedává smysl držet peníze na účtu. Dá se na to koukat jinou optikou: rozdíl mezi inflací a úrokovou sazbou je v podstatě to, co klient svou investicí “vydělá”.



 

Domácnosti by tedy měly respektovat jedno důležité pravidlo: nesnažit se načasovat trh. Pokud aktuálně řeší otázku bydlení a na trhu se objeví nemovitost, která splňuje jejich požadavky, nemá smysl čekat na lepší dobu. Na nákup nemovitosti se totiž nelze dívat jen pohledem trendů následujícího roku nebo dvou. V budoucnu sice mohou být hypoteční sazby nižší, vzrostou ale zase ceny nemovitostí, které nyní oproti loňsku klesají a ještě klesat budou. Už nyní vidíme po celém Česku v cenách návrat o celý rok zpět a vývoj směruje ještě k dalším výrazným poklesům.

Otálet nemá smysl ani se stavbou, pozemků se propad cen nemovitostí netýká

„Vyčkávání se nevyplatí ani v případě, kdy si lidé chtějí vzít hypotéku na stavbu vlastního domu a koupi pozemku. Ceny pozemků totiž rostou kontinuálně a platí to i o situaci, kdy ceny domů a bytů stagnují nebo klesají. Jen v říjnu podle údajů ze skupiny M&M Reality stouply ceny stavebních pozemků o dalších 7 procent.  A podobné to je i u stavebních materiálů – jejich cena je závislá na ceně vstupů a lidské práce. A ani jedno se pravděpodobně v dohledné době rychle snižovat nebude,“ uvedla Joanna Samková, obchodní ředitelka M&M Finance.

Na trhu je zároveň možné narazit na řadu výhodných rozestavěných nemovitostí, jejichž majitelé projevují velkou ochotu na tom se domluvit. Kupec tak získá nové bydlení rychleji, často vyřešenými kritickými „detaily“, jako je napojení na lokální infrastrukturu. O tom, že si nemusí dělat starosti se stavebním povolením, případnou stavební uzávěrou v obci nebo jejím regulačním plánem ani nemluvě.

Nový standard – dobře pojištěná hypotéka

Situace má samozřejmě celou řadu „ale“. Domácnosti svírá nejistota rostoucích nákladů, řada firem začíná propouštět anebo o tom alespoň uvažuje. To na trh přináší celou řadu nových standardů – roste zájem o pojištění splácení hypotéky i spojení hypotéky s životním pojištěním. Správné zvolení a nastavení pojistného produktu proto může v budoucnu vyřešit nepředvídanou událost.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Zvýšení daně z nemovitosti rozevře příjmové nůžky

Už od příštího roku se v Česku podle všeho zvedne daň z nemovitosti. S myšlenkou jejího zvýšení si vážně pohrává ministerstvo financí. Někteří politici vládní pětikoalice pak přibližují, že by se mohla zvýšit na dvojnásobek stávající úrovně. Česko by i tak patřilo mezi ty země OECD, které nemovitosti zdaňují vůbec nejméně.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 02. 2023

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    7 prosince, 2022

    V redakci mají asi hlad, jinak si tu reklamu na MM reality neumím představit. Autor je také jen „redakce“. Kdo trh sleduje, vidí, že ceny všeho jdou dolů.

    Ale chápu, realitka nebude psát „nekupujte, počkejte“…

    Odpovědět