Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Z města, nebo do města? Lidé se stěhují z vesnic zpátky do Prahy

Monika Lukešová

Minulý rok Praha zaznamenala úbytek obyvatel. Lidé se stěhovali mimo hlavní město. V prvním kvartále se útěk lidí z metropole zastavil. Dříve se mnozí stěhovali z Prahy, teď se trend obrátil. Podle Českého statistického úřadu loni poklesl počet Pražanů kvůli stěhování o 5 927 osob. Letos se naopak počet obyvatel metropole díky převisu přistěhovalých nad vystěhovalými zvýšil o 3 847 osob.

Podle ČSÚ se na kladném rozdílu v přistěhovalosti do Prahy se poprvé po dlouhé době podíleli i Češi z ostatních regionů. Počet obyvatel Prahy se za první čtvrtletí zvýšil o 174 osob. Nejdůležitějším faktorem je jednoznačně stěhování se za prací. „Z dat o prodeji našich bytů, ale i z rostoucího množství dotazů na naši nabídku či návštěv vzorových bytů cítíme stále silnější potřebu lidí pořídit si vlastní bydlení. I proto v posledních týdnech a měsících vyprodáváme byty v našich projektech doslova kosmickou rychlostí,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která na tuzemském trhu působí již 22 let. „Z našich statistik rovněž vyplývá, že při koupi nového bytu se zájemci nejvíce ptají po dispozici 2+kk. Ostatně z 1350 nových bytů, které se v Praze prodaly za letošní první tři měsíce, tato dispozice v celkových prodejích tvořila 43 procent. Očekávám, že tak tomu bude letos i v dalších měsících,“ dodává Evžen Korec.

Město nebo vesnice?

Někteří by na život na vesnici nedali dopustit, jiní by se z Prahy nebo z větších měst nestěhovali ani pod pohrůžkou násilí. Ale rozdíl mezi bydlením na vesnici a ve městě už není takový. Například dostupnost finančních i ostatních služeb je prakticky stejná. Proto není zarážející, že se trendy mění každého čtvrt roku.

Většinou stěhování souvisí i s životní etapou. Mladí lidé se rádi stěhují do velkých měst kvůli studiu na vysoké škole nebo získání pracovní praxe. Rodiny s malými dětmi pak vyhledávají spíše rodinné domy, ale s dobrou dostupností do města, aby mohli dojíždět za prací.

Ve srovnání se stejným období loňského roku vnímáme zvýšený zájem o byty a rodinné domy v Praze, řádově v jednotkách procent. Tato zvýšená poptávka se generuje jak z obyvatel Prahy, tak i obyvatel mimopražských,“ uvedl Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX.

Do Prahy míří Češi

Podle statistických dat o migraci v Praze se během prvního kvartálu do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. To je také nový trend, protože v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. I přes tento přísun Čechů stále platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.

graf-ekospol

Víme, že stále více kupců nepochází z Prahy. Jsou to vesměs mladé rodiny nebo lidé, kteří tu vystudovali vysokou školu a poté zde nastoupili i do práce. Praha jim dává příležitost uplatnit se, ale i vylepšit jejich finanční situaci. Je proto logické, že tito lidé ji hojně využívají,“ říká Evžen Korec.

V hledáčku jsou stále stejné byty. Dlouhodobě je zájem hlavně o menší byty okolo 50 m2 do 2,3 mil. Kč v širším centru, které jsou vhodné pro pronájem a vyhovují párům či stále se rozšiřující kategorii tzv. singles a rodinné byty o velikosti 75 – 90 m2 s dobrou dopravní dostupností, zajištěnou vybaveností a sportovním vyžití v blízkosti do 3,5 mil. Kč. „Z hlediska panelových sídlišť je zájem jednoznačně o lokality s dobrou dostupností MHD, především metrem, zajištěnou infrastrukturou a blízkostí zeleně. Prim hrají spíše menší sídliště. V Praze jsou to například lokality okolo Kunratického lesa,“ dodal Zachystal.

Anketa: Kde byste raději bydleli?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Z města, nebo do města? Lidé se stěhují z vesnic zpátky do Prahy”

  1. linda k. napsal:

    věčné dilema

    tak v Praze je hodně lidí, ale na vesnici zas není práce.. každopádně stěhování je opravdu náročné, stěhovali jsme se takto třikrát, než jsme si vybrali vesnici u Prahy. Ještě, že nám pomohli PSS: http://www.ste­hovani-pss.cz/. Jinak bysme to opravdu nedali, ani psychicky!

  2. Jan Bratan napsal:

    Dotaz
    Ti kdo se vrací do Prahy, jsou na Prahu jednoduše zvyklí, proto si myslím že z Prahy na venkov to bude vždy složité. Já se stěhuji z Brna do Prahy, nemáte někdo zkušenosti s touto firmou? http://stehovani-profigroup.cz/ – zajímá mě jestli někdo taky stěhoval z města do města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *