EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Monika Lukešová

27. 06. 2014

3 komentáře

Z města, nebo do města? Lidé se stěhují z vesnic zpátky do Prahy

 


 

Podle ČSÚ se na kladném rozdílu v přistěhovalosti do Prahy se poprvé po dlouhé době podíleli i Češi z ostatních regionů. Počet obyvatel Prahy se za první čtvrtletí zvýšil o 174 osob. Nejdůležitějším faktorem je jednoznačně stěhování se za prací. „Z dat o prodeji našich bytů, ale i z rostoucího množství dotazů na naši nabídku či návštěv vzorových bytů cítíme stále silnější potřebu lidí pořídit si vlastní bydlení. I proto v posledních týdnech a měsících vyprodáváme byty v našich projektech doslova kosmickou rychlostí,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která na tuzemském trhu působí již 22 let. „Z našich statistik rovněž vyplývá, že při koupi nového bytu se zájemci nejvíce ptají po dispozici 2+kk. Ostatně z 1350 nových bytů, které se v Praze prodaly za letošní první tři měsíce, tato dispozice v celkových prodejích tvořila 43 procent. Očekávám, že tak tomu bude letos i v dalších měsících,“ dodává Evžen Korec.

Město nebo vesnice?

Někteří by na život na vesnici nedali dopustit, jiní by se z Prahy nebo z větších měst nestěhovali ani pod pohrůžkou násilí. Ale rozdíl mezi bydlením na vesnici a ve městě už není takový. Například dostupnost finančních i ostatních služeb je prakticky stejná. Proto není zarážející, že se trendy mění každého čtvrt roku.

Většinou stěhování souvisí i s životní etapou. Mladí lidé se rádi stěhují do velkých měst kvůli studiu na vysoké škole nebo získání pracovní praxe. Rodiny s malými dětmi pak vyhledávají spíše rodinné domy, ale s dobrou dostupností do města, aby mohli dojíždět za prací.

Ve srovnání se stejným období loňského roku vnímáme zvýšený zájem o byty a rodinné domy v Praze, řádově v jednotkách procent. Tato zvýšená poptávka se generuje jak z obyvatel Prahy, tak i obyvatel mimopražských,“ uvedl Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX.

Do Prahy míří Češi

Podle statistických dat o migraci v Praze se během prvního kvartálu do Prahy přistěhovalo více Čechů, než se z ní odstěhovalo. To je také nový trend, protože v letech 2010 až 2014 se z Prahy odstěhovalo o 10 320 Čechů více, než se do ní přistěhovalo. I přes tento přísun Čechů stále platí, že počet obyvatel Prahy se zvyšuje buď jen díky vyšší porodnosti rezidentů, nebo přistěhováním cizinců.
graf-ekospol

REKLAMA

Víme, že stále více kupců nepochází z Prahy. Jsou to vesměs mladé rodiny nebo lidé, kteří tu vystudovali vysokou školu a poté zde nastoupili i do práce. Praha jim dává příležitost uplatnit se, ale i vylepšit jejich finanční situaci. Je proto logické, že tito lidé ji hojně využívají,“ říká Evžen Korec.

V hledáčku jsou stále stejné byty. Dlouhodobě je zájem hlavně o menší byty okolo 50 m2 do 2,3 mil. Kč v širším centru, které jsou vhodné pro pronájem a vyhovují párům či stále se rozšiřující kategorii tzv. singles a rodinné byty o velikosti 75 – 90 m2 s dobrou dopravní dostupností, zajištěnou vybaveností a sportovním vyžití v blízkosti do 3,5 mil. Kč. „Z hlediska panelových sídlišť je zájem jednoznačně o lokality s dobrou dostupností MHD, především metrem, zajištěnou infrastrukturou a blízkostí zeleně. Prim hrají spíše menší sídliště. V Praze jsou to například lokality okolo Kunratického lesa,“ dodal Zachystal.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • linda k.

  21 ledna, 2015

  tak v Praze je hodně lidí, ale na vesnici zas není práce.. každopádně stěhování je opravdu náročné, stěhovali jsme se takto třikrát, než jsme si vybrali vesnici u Prahy. Ještě, že nám pomohli PSS: http://www.ste­hovani-pss.cz/. Jinak bysme to opravdu nedali, ani psychicky!

  Odpovědět

 • Jan Bratan

  21 prosince, 2019

  Ti kdo se vrací do Prahy, jsou na Prahu jednoduše zvyklí, proto si myslím že z Prahy na venkov to bude vždy složité. Já se stěhuji z Brna do Prahy, nemáte někdo zkušenosti s touto firmou? http://stehovani-profigroup.cz/ – zajímá mě jestli někdo taky stěhoval z města do města.

  Odpovědět

 • Alexandr

  8 března, 2022

  A mě se zdálo, že je to spíše naopak… Že se spíše lidé stěhují z Prahy do vesnic 😀 No tedy alespoň my jsme to tak udělali. Koupili jsme si dům na vesnici a odstěhovali se s pronajatého bytu. A ještě musím dodat, že jsme měli tolik věcí, že jsme si na to radši vzali stěhováky (https://stehovanikoruna.cz) protože jinak by to bylo na 2 dny 😀

  Odpovědět