EUR 25.295

USD 23.123

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.295

USD 23.123

Text: Karel Pučelík

05. 02. 2021

1 komentář

Zájem o nové byty v Praze neklesá

 

Loňský rok poznamenaný pandemií koronaviru patřil trochu překvapivě mezi ty silné na prodeje nových bytů, mimořádně úspěšný byl hlavně závěr roku. Meziročně v Praze mírně vzrostla i cena za metr čtvereční. Developeři očekávají, že v příštím roce budou ceny stagnovat. Vyplývá to ze studie společností Central Group, Skanska a Trigema z posledního čtvrtletí minulého roku.

Loading



 


Minulý rok byl jedním z nejsilnějších za posledních let co se prodejů nových bytů týče, a to navzdory pandemii koronaviru. V hlavním městě se jich za celý rok prodalo 5800, z toho 2050 v posledním čtvrtletí. „Rok 2020 byl z hlediska prodejů nových bytů třetím nejsilnějším za posledních deset let. Prodeje významně kulminovaly především v posledním čtvrtletí. S ohledem na události loňského roku to může být překvapením, potvrzuje se však obrovský zájem o nové bydlení v Praze. Lidé vloni byty kupovali jak pro vlastní bydlení, tak pro bezpečné uložení peněz. Rostl také zájem velkých investorů o nájemní bydlení. A tento trend bude pokračovat,“ řekl předseda představenstva Skanska Reality Petr Michálek.

Vázne nabídka

Cena za metr čtvereční se v závěru roku ustálila na čísle 107 877 korun, což je o dvě procenta více než předchozím čtvrtletí. Ve srovnání s předminulým rokem je to ale více než dvouprocentní nárůst. Developeři potvrzují, že na vině je vysoká poptávka nedostatečná nabídka.
„Prodejní cena nových bytů v Praze se za posledních 5 let téměř zdvojnásobila. Důvodem je trvající vysoká poptávka a zároveň velmi omezená nabídka nových bytů z důvodu jejich pomalého povolování. Zásadně také vzrostly ceny stavebních prací a pozemků. Tempo růstu cen nových bytů ale v poslední době zpomaluje. Zatímco ještě před dvěma lety byl meziroční růst okolo 19 procent, v roce 2019 to bylo okolo čtyř procent a v loňském roce již ceny rostly jen dvouprocentním tempem. Tento trend bude pokračovat i nadále a v následujícím roce až dvou proto očekáváme spíše stagnaci cen,“ vysvětlil šéf Central Group Dušan Kunovský. Stále platí, že zájem je hlavně o menší byty.
Studie odhalila také nižší nabídku nových bytů, což neplatí jen pro Prahu. „Zájem o byty stlačil jejich nabídku na jednu z nejnižších úrovní, jakou jsme v posledních letech zaznamenali. To ukazuje, jak je bydlení pro velkou část veřejnosti důležité. Byty tak zůstávají komoditou, do níž se vyplatí investovat. Méně potěšující je ale fakt, že se stále nedaří proces povolování nových projektů zjednodušit a zrychlit. To může v příštím období způsobit další nedostatek bytů na trhu. Také mimo Prahu je po novém bydlení vyšší poptávka, což ovlivňuje i počet nabízených bytů. Ten zde v posledních měsících spíše klesá. Zejména v okolí hlavního města, na jižní Moravě a Plzni,“ potvrzuje předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Situace v regionech

Studie společnosti Trigema a realitního agregátoru Flat Zone, že se mimo Prahu prodalo v posledním čtvrtletí o více než tři stovky jednotek (celkově 2047, za celý rok přes sedm tisíc) více než v předchozích třech měsících. Nejvíce se jich prodalo v Jihomoravském kraji, Středočeském a Plzeňském kraji. Průměrná cena mimo Prahu byla 65 572 korun za metr čtvereční.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Proč věnovat pozornost pojištění bytového domu

Proč je důležité mít pojištěný bytový dům? Nejde jen o velké škody způsobené mimořádnými událostmi jako jsou požáry či povodně, ale také o méně fatální škody, které však mohou způsobit velké problémy. Lidé by si měli u svého bytového správce ověřit, jak je jejich dům pojištěn.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *