EUR 24.910

USD 22.028

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.910

USD 22.028

Text: Monika Lukešová

12. 08. 2014

Zájem o pronájmy roste. Realitní kanceláře cílí na studenty

 


 

Nejvíce poptávka po pronájmech roste ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Nejen budoucí či stávající studenti, ale i jejich rodiče už nyní hledají vhodné bydlení na školní rok 2014/2015. V září už bývají nejvýhodnější nabídky přebrané a nezbývá než čekat, zda někdo spolubydlení nebo pronájem odřekne.

Studenti se začínají ozývat už v průběhu července, ale valná většina dotazů přichází až v srpnu. Většinou se jedná o skupinu studentů 4 – 6 lidí, preferují tří pokojový byt s neprůchozími pokoji. Cenový rozpočet v Brně je kolem 3 000 Kč na osobu,“ řekla regionální ředitelka RK STING Lucie Fonioková.

Její slova doplnila manažerka RK STING v Brně Naďa Čaňková: „Zvýšený zájem o pronájmy v Brně od studentů byl vždy. Především po 3+1 kde jich bydlí třeba osm, nebo po 1+kk, případně garsonce, kde bydlí hlavně páry. Ceny se pohybují v nízkých cenových hranicích. Za 1+kk do 7 500,– a 3+1 kolem 11 tisíc korun.“

I když bytů k pronájmu je většinou v univerzitních městech dost, je třeba si pospíšit. Nejlepší nemovitosti bývají pronajaté už v půlce prázdnin. Pro některé majitele bytů jsou peníze z pronájmu vítaným zdrojem příjmu.

Pronájem nebo kolej?

Zvolit si spolubydlení s pár přáteli nebo obývat vysokoškolskou kolej s vícero studenty je nelehká volba. „Poměr ceny kolej a byt je individuální. Pokud v bytě bydlí více jak jeden nebo dva studenti, troufám si tvrdit, že to výhodnější je. Nehledě na větší soukromí, které na kolejích většinou není žádné. Dále určitě takový pronájem může být blíže k univerzitě, zatímco koleje mohou být často mimo fakulty apod. Nespornou výhodou pro studenty může být také větší klid na učení. Přece jen na kolejích je hlučněji a osobně znám spousty studentů, kteří se jezdí raději učit domů, než aby zůstávali na kolejích,“ dodává Martin Fojtík, provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality.

REKLAMA

Průměrná cena zařízeného podnájmu v bytě o velikosti 2+1 se v Praze pohybuje kolem 13 tisíc korun včetně poplatků. V podobném bytě pak pohodlně žijí většinou čtyři studenti, kteří se dělí o nájemné.

„Ubytování na koleji je cenově srovnatelné s vlastním podnájmem, navíc mnoho studentů nárok na kolej nemá nebo se na ni nedostane. Dalším důvodem je samozřejmě vyšší komfort bydlení a soukromí, které nájem poskytuje,“ potvrzuje Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. .

Pro studenty je finančně nejvýhodnější vytvořit skupinu a pronajmout si celý byt než shánět volné pokoje. „V každém pokoji bydlí nejčastěji dva studenti. Setkala jsem se i s byty, kde majitelé umožnili jeden pokoj na osobu, ale cena takového pokoje vzrostla až na 5.000,– Kč/měsíčně,“ řekla Hana de Hoogová, manažerka RK STING v Olomouci.

Zájem je v tomto případě o větší byty, málo kdy si studenti pronajmou garsonku. Pronájem většinou volí studenti vyšších ročníků, kteří si už život na koleji vyzkoušeli a chtějí teď více soukromí.

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy dále rostou, někde i o více než čtvrtinu

Nájmy bytů dle dispozic narostly v meziročním srovnání od 2 do 29 procent, ve větším počtu případů zůstal růst pod 10 procenty. U některých dispozic bytů došlo i k mírné korekci cen, což však na celkovém meziročním trendu nic nemění. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 04. 2025

Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení, naději vidí v nových technologiích a možnostech financování

Osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát. Na bydlení si proto poctivě spoří a zbytek financí plánují získat pomocí úvěrů a hypoték. Tři čtvrtiny těch, kteří plánují koupi nebo rekonstrukci, zvažují udržitelnou nemovitost. 48 % Čechů je ochotno si […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025