Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Zájem o pronájmy roste. Realitní kanceláře cílí na studenty

Monika Lukešová

Plíživě se blíží čas, kdy děti zasednou do školních škamen a studenti terciálního vzdělání do přednáškových sálů. Právě studenti vysokých a vyšších odborných škol by si měli už teď rozmyslet, jestli budou bydlet na koleji, nebo si pronajmou nějaký byt. Zájem o pronájmy teď pomalu roste.

Nejvíce poptávka po pronájmech roste ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Nejen budoucí či stávající studenti, ale i jejich rodiče už nyní hledají vhodné bydlení na školní rok 2014/2015. V září už bývají nejvýhodnější nabídky přebrané a nezbývá než čekat, zda někdo spolubydlení nebo pronájem odřekne.

Studenti se začínají ozývat už v průběhu července, ale valná většina dotazů přichází až v srpnu. Většinou se jedná o skupinu studentů 4 – 6 lidí, preferují tří pokojový byt s neprůchozími pokoji. Cenový rozpočet v Brně je kolem 3 000 Kč na osobu,“ řekla regionální ředitelka RK STING Lucie Fonioková.

Její slova doplnila manažerka RK STING v Brně Naďa Čaňková: „Zvýšený zájem o pronájmy v Brně od studentů byl vždy. Především po 3+1 kde jich bydlí třeba osm, nebo po 1+kk, případně garsonce, kde bydlí hlavně páry. Ceny se pohybují v nízkých cenových hranicích. Za 1+kk do 7 500,– a 3+1 kolem 11 tisíc korun.“

I když bytů k pronájmu je většinou v univerzitních městech dost, je třeba si pospíšit. Nejlepší nemovitosti bývají pronajaté už v půlce prázdnin. Pro některé majitele bytů jsou peníze z pronájmu vítaným zdrojem příjmu.

Pronájem nebo kolej?

Zvolit si spolubydlení s pár přáteli nebo obývat vysokoškolskou kolej s vícero studenty je nelehká volba. „Poměr ceny kolej a byt je individuální. Pokud v bytě bydlí více jak jeden nebo dva studenti, troufám si tvrdit, že to výhodnější je. Nehledě na větší soukromí, které na kolejích většinou není žádné. Dále určitě takový pronájem může být blíže k univerzitě, zatímco koleje mohou být často mimo fakulty apod. Nespornou výhodou pro studenty může být také větší klid na učení. Přece jen na kolejích je hlučněji a osobně znám spousty studentů, kteří se jezdí raději učit domů, než aby zůstávali na kolejích,“ dodává Martin Fojtík, provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality.

Průměrná cena zařízeného podnájmu v bytě o velikosti 2+1 se v Praze pohybuje kolem 13 tisíc korun včetně poplatků. V podobném bytě pak pohodlně žijí většinou čtyři studenti, kteří se dělí o nájemné.

„Ubytování na koleji je cenově srovnatelné s vlastním podnájmem, navíc mnoho studentů nárok na kolej nemá nebo se na ni nedostane. Dalším důvodem je samozřejmě vyšší komfort bydlení a soukromí, které nájem poskytuje,“ potvrzuje Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. .

Pro studenty je finančně nejvýhodnější vytvořit skupinu a pronajmout si celý byt než shánět volné pokoje. „V každém pokoji bydlí nejčastěji dva studenti. Setkala jsem se i s byty, kde majitelé umožnili jeden pokoj na osobu, ale cena takového pokoje vzrostla až na 5.000,– Kč/měsíčně,“ řekla Hana de Hoogová, manažerka RK STING v Olomouci.

Zájem je v tomto případě o větší byty, málo kdy si studenti pronajmou garsonku. Pronájem většinou volí studenti vyšších ročníků, kteří si už život na koleji vyzkoušeli a chtějí teď více soukromí.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Zájem o pronájmy roste. Realitní kanceláře cílí na studenty”

 1. mk napsal:

  osobne jsem PRO najem bytu oproti predrazenym kolejim, ale i studentsky podnajem muze mit sve nevyhody :

  1. nespolehlivost – 4 studenti ziji ve 2+1 a po prvnim pulroce jeden ze studentu oznamuje ze se mu bydleni v byte jiz „nehodi“ a z bytu odchazi pryc. Naivni ekosystem takoveto skupiny je ohrozen.
  2. party life – asi tak 10 mesicu v roce studenti poradaji pravidelne party v utery a ve ctvrtek cca do 4:00. Patky a soboty jsou volne, protoze to jsou otevrene hospody az do rana. Nasledkem toho sousedovi vypadali zbyle vlasy na hlave. Vysledkem jsou pouze spory se zdrcenymi sousedy.
  3. Studenti jsou z Ruska a jeste k tomu z VSE! Asi tak 12 mesicu v roce party kazdy den. Majiteli nemovitosti dochazi vyhruzne dopisy od uz plesate sousedky, ktere se jeste ke vsemu vratil ten tik do leveho oka. Ceny vsech bytovych prostor v puvodne klidnem a cistem vchodu klesly cca o 10% ~ 15%. ceny okolnich vchodu klesly o 8% ~ 12%.
  4. Jedne z holcin ktera se pred dvema dny nastehovala a bude tam bydlet jen pul roku jeblo a rozhodla se to cele vymalovat, nacez zjistila , ze by musela oskrabavat omitku, takze toho po peti metrech natirani na prave zdi a trech metrech natirani na leve zdi nechala a potom se odstehovala. Novi studenti nechteji bydlet v takto „vylepsenem“ pokoji, protoze to vypada priserne.
  1. huleni v byte

  no a tak bych mohl pokracovat….. Sam mam bohate zkusenosti ze sveho studentskeho zivota a vychazeni se sousedy, jejichz nazory mi byli vcelku ukradeny, protoze v pulrocnich horizontech muzete na sve okoli jednoduse kaslat :) A ted na oplatku resim zase ty studenty Ruske kteri ve svem pulrocnim horizontu kaslou na me.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *