EUR 25.350

USD 22.968

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.350

USD 22.968

Zákaz stoprocentní hypotéky zatím nevymazal

 


 

ČNB od října zpřísnila svá doporučení. Výše hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) by neměla překročit hranici 95 %. Centrální bankfa také stanovila hranici pro hypoteční úvěry s LTV od 85 do 95 %. V tomto pásmu mohou banky poskytovat pouze 10 % celkového objemu. Bankám za nedodržení hrozí navýšení povinných minimálních rezerv a potažmo zdražení jejich zdrojů.

„Stoprocentní hypotéky od 1. října 2016 již neposkytujeme,“ zněla odpověď České spořitelny i většiny ostatních bank. Zatímco některé banky tyto hypotéky s platností doporučení přestaly nabízet, jiné je ani nikdy ve svém portfoliu neměly. „Stoprocentní hypotéky jsme nikdy neposkytovali a neposkytujeme,“ uvedl Zdeněk Kovář z Fio banky.

Stoprocentní není pouze 100 %

Za stoprocentní hypotéky jsou obecně bankami označovány hypoteční úvěry s LTV od 90 do 100 %, proto některé banky i přes doporučení ČNB „stoprocentní“ hypotéky poskytují. Přesto však podíl těchto hypoték tvořil a tvoří pouze minimální podíl.

„V Hypoteční bance jsme pravidla pro poskytování stoprocentních hypoték zpřísnili již v minulosti, a to na základě zkušeností z období let 2008 – 2010. Stoprocentní hypotéky (tj. hypotéky s LTV v pásmu 90 – 100 %) tvoří pouze zlomek poskytnutých hypoték v našem portfoliu, zhruba okolo 3 %. Vyznačují se kvůli vyšší rizikovosti vyšší úrokovou sazbou oproti hypotékám s nižším LTV,“ říká tisková mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

Zájem o hypotéky s vyšším LTV je obecně nižší především kvůli vyšší úrokové sazbě. Zatímco hypotéku s LTV do 85 % získáte u většiny bank s úrokovou sazbou do dvou procent, za hypotéky nad 90 % si připlatíte někde i více než jeden procentní bod navíc.

REKLAMA

Limity LTV se liší

Většina bank problém s doporučením ČNB problém nemá, limity mají nastavené ještě níže. Klient u nich získá pouze hypotéku s LTV do 90 %. „S doporučením ČNB o limitování prodeje hypoték s LTV nad 90 % jsme omezili nabídku těchto hypoték od května 2016. Od tohoto data neposkytujeme hypotéky v pásmu 90+,“ říká tiskový mluvčí mBank Pavel Vlček. Stejně tak nezískáte hypotéku s LTV nad 90 % například u Wüstenrot, Moneta Money Bank či Expobank. Hypotéku pouze do 85 % poskytuje Fio banka.

Banky však často bývají ještě opatrnější a v jejich portfoliu převažují hypoték s ještě nižší LTV. Například Česká spořitelna či Expobank nejčastěji poskytují hypoteční úvěry na 70 % až 80 % hodnoty nemovitosti, u mBank tvoří největší podíl dokonce hypotéky s LTV do 50 %.

Přestože většina klientů bank dává přednost hypotékám s nižší LTV, některé banky zaznamenaly před platností doporučení nepatrně zvýšený zájem ze strany klientů. „Mírný nárůst poptávky po hypotékách s LTV nad 95 % jsme koncem léta zaznamenali, ale nejednalo se o zásadní zvýšení zájmu,“ říká Michal Teubner z Komerční banky.

Na stoprocentní hypotéky mají většinou podle generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Ekospol Evžena Korce zálusk lidé, „kteří by ale jinak na hypoteční úvěr nedosáhli, lidé, kteří nyní sice ještě peníze na měsíční splátky nějak poskládají, ale v budoucnu s tím mohou mít stále větší potíže. Navíc fakt, že nedokázali našetřit vlastní prostředky alespoň na část nového bytu či domu, dokazuje, že rezervy pro mimořádný výpadek příjmu či budoucí zvýšení hypotečních splátek by vytvořili jen stěží.“

REKLAMA

ČNB zatrhne všechny „stoprocentní“ hypotéky

ČNB z obav z možného vzniku cenové bubliny na realitním trhu se zpřísňováním ještě neskončila. Od 1. dubna sníží hranici maximálního LTV až na 90 procent, ale celkový objem sjednaných hypoték v pásmu 80 až 90 procent zvýší na 15 procent.

Na hypotečním trhu dochází i k dalším změnám, které mohou ovlivnit výši úrokových sazeb. Od 1. prosince začne platit zákon o úvěru pro spotřebitele, který zásadním způsobem mění způsob poskytování hypotečních úvěrů, především možnost předčasného splacení. Otázkou zůstává, jak se s tímto rizikem vyrovnají banky.

Promítnou se změny do úrokových sazeb?

„Dá se předpokládat, že všechny tyto změny mohou ztížit dostupnost hypoték a financování prostřednictvím hypotečních úvěrů. Zároveň v této souvislosti očekáváme tlak na zvyšování úrokových sazeb,“ dodává Marie Mocková.

Zvyšování úrokových sazeb se obává i Petr Plocek z UniCredit Bank: „Obecně taková regulace může vést i přes různé vlivy marketingových akcí ke zvýšení cen hypotečních úvěrů napříč bankovním trhem. To se promítne především do úrokových sazeb.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Zdražování bytů v ČR zrychlilo a výhled není optimistický

Zlevňování bytů v současném cyklu nebylo nijak výrazné a navíc nemělo ani dlouhého trvání. Kdo dlouho vyčkával, ten se ho ani nemusel dočkat. Pokles cen tentokrát netrval ani celý rok a už od poloviny roku 2023 ceny bytů opět rostou. Dokonce stále rychleji. V průměru jsou nyní byty opět nejdražší v historii, takže předchozí symbolické zlevnění je už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024

Když „navždy spolu“ nevyjde a začne boj o nemovitost

Manželství skončí rozvodem, žena zůstane s dětmi žít ve dříve společném bytě, ale protože nemůže exmanžela vyplatit, ten na ni podá návrh na exekuci. Dražbu bytu se podaří zastavit na poslední chvíli. Zní to extrémně, ale je to reálný příklad, jak mohou vypadat majetkové spory exmanželů, obzvlášť když hraje roli nemovitost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Banky zuby nehty drží vysoké úroky u hypoték. A vydělávají

Pokud někdo čekal, že s příchodem září, kdy se pro banky výhodněji upravily poplatky za předčasně splacené hypotéky, klesnou úroky, nedočkal se. Pokud někdo čekal, že po prázdninách přijdou akční slevy bank na úrokové sazby u hypoték, opět se nedočkal. Doba ledová z pohledu zájemců o hypotéky na pořízení vlastního bydlení stále pokračuje. Poté, co […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *