Středa 15. července. Svátek má Jindřich.

Zrušení superhrubé mzdy: Zdanění příjmů z pronájmů bude vyšší

Peníze v rokách - ruce - mince

Petr Zámečník

Ministerstvo financí připravuje od roku 2019 zrušení superhrubé mzdy. Výsledek? Příjem z pronájmu nemovitostí bude méně výhodný a pronajímatelé zaplatí vyšší daně.

Superhrubá mzda je jedinečný koncept. Tak jedinečný, že se nachází pouze v české kotlině a nikde jinde ve světě. Smyslem superhrubé mzdy bylo zejména ukázat prostým zaměstnancům, kolik si stát bere z jejich příjmů. Odvody zaplacené zaměstnavatelem nad rámec hrubé mzdy snižují příjem, který by mohl inkasovat zaměstnanec, stejně, jako ho snižují odvody stržené z hrubé mzdy.

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (ANO) připravuje změnu zákona o daních z příjmů, která superhrubou mzdu z české legislativy odstraní. Výsledkem by mělo být snížení celkového daňového zatížení zaměstnanců i podnikatelů. Na majitele nemovitostí k pronájmu ovšem změna dopadne negativně.

Při výpočtu daňové povinnosti v režimu superhrubé mzdy je daňovým základem hrubá mzda navýšená o odvody hrazené zaměstnavatelem. Vyšší daňový základ je kompenzován nižší daňovou sazbou. Zrušení superhrubé mzdy bude doprovázeno navýšením daňové sazby z 15 % na 19 %. Pro zaměstnance tímto krokem dojde ke snížení efektivního zdanění.

Podnikatelům (OSVČ) bude navýšení sazby „kompenzováno“ možností odečtení ¾ zaplacených odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Podle modelových příkladů MF ČR sice zaplatí na daních i tak více, ale to by mělo být kompenzováno nižšími odvody na pojistném. I podnikatelé by si tak měli polepšit.

Pronajímáš? Zaplať víc…

Při pronájmu nemovitostí ale pronajímatel ze svého příjmu neplatí sociální a zdravotní pojištění. Zvýšenou sazbu daně tak není čím kompenzovat. Pronajímatelům vzroste efektivně daňová povinnost spolu s růstem daňové sazby.

„V reálném výsledku by však tato změna zdaňovacích sazeb znamenala skokové zvýšení daňové zátěže pro majitele nemovitostí a to v řádu desítek procent – minimální navýšení by bylo 30 %, ale mohlo by klidně přesáhnout i 100 %!“ uvádí ve své tiskové zprávě Občanské sdružení majitelů domů v České republice (OSMD).

Obdobně se daňová zátěž zvýší u příjmů z kapitálového majetku (např. při prodeji akcií či podílových listů před uplynutím 3letého časového testu). Srážková daň z úroků či dividend by měla zůstat nezměněná na úrovni 15 %.

„Vzhledem k tomu, že drtivá většina poplatníků má kromě těchto kapitálových příjmů či příjmů z pronájmu také příjmy ze zaměstnání či ze své podnikatelské činnosti, jejich celková odvodová zátěž se rovněž sníží a ve výsledku tak ušetří,“ kontruje Alena Schillerová a dodává: „Podle statistiky Finanční správy představuje totiž počet poplatníků, kteří mají pouze příjmy spadající do uvedených kategorií, a kteří zároveň nemají žádné příjmy ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, které by jim zvýšení této sazby mohly kompenzovat, necelá 2 procenta.“

S tím ale nesouhlasí zástupci OSMD: Zástupci  OSMD nesouhlasili s tvrzením MF, že se tato změna fatálnějším způsobem dotkne pouze několika set pronajímatelů a ostatním bude zvýšení kompenzováno snížením zdanění příjmů jiných. Upozornili např. na velkou skupinu majitelů-seniorů-restituentů, jimž MF ČR dluží miliardy Kč za dosud nevyplacené odškodnění za regulaci nájemného.“

Vyšší zdanění nájemného by se mohlo podepsat i na realitním trhu. To ale Alena Schillerová odmítá:Tvrzení, že daňový balíček povede ke zdražení nájmů a ve výsledku dokonce zdražení bytů, tak nelze vnímat jinak, než jako zbožné přání a zastírací manévr developerů.“

Zrušená solidární přirážka aneb Něco za něco

Daňový balíček pro rok 2018 kromě zrušení superhrubé mzdy má zrušit též „solidární daň“ ve výši 7 % pro příjmy přesahující maximální výpočtový základ pro výpočet sociálního pojištění ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy.

Zrušení solidární daně bude ale doprovázeno zavedením druhé daňové sazby na úrovni 23 % z příjmů přesahujících 1,5 mil. Kč. Zavedení druhé daňové sazby by mělo přibližně kompenzovat solidární daň.

Plánovaná úspora: 22,3 mld. Kč

Zrušení superhrubé mzdy by se mělo promítnout i do čistých příjmů domácností. Ty by měly ušetřit dle výpočtů ministerstva 22,3 mld. Kč. Tato částka ovšem bude chybět ve veřejných rozpočtech. Jen státní rozpočet přijde o příjmy ve výši 15,2 mld. Kč.

Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi v současnosti představuje celou řadu kroků, které sníží příjmy či zvýší výdaje státního rozpočtu (např. zvýšení penzí). Z jakých zdrojů chce výpadky příjmů a nové výdaje financovat, ovšem nezmiňuje… Vládě se přitom nedaří ani sestavit vyrovnaný státní rozpočet navzdory nebývale příznivé ekonomické situaci a rychlému růstu.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Zrušení superhrubé mzdy: Zdanění příjmů z pronájmů bude vyšší”

  1. PetrM napsal:

    Konecne nejaka vlada i kdyz v demisi ktera udela neco pro bezne pracujici lidi, kteri jen chodi do prace a neberou zadne davky. To uz se hodne let nestalo. Spise bych kritizoval kde vzit na presouvani veprinu nez zvyseni zdaneni mezd.

  2. Josef Bohatý napsal:

    zvedneme nájmy
    No tak těm babišovcům zvedneme nájmy, my majitelé to platit nebudem, dojedou na to opětovně zas ti nemajetní chudáci…ale at mají co chtěli…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *