EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Daniel Mareš

25. 11. 2020

0 komentářů

Zrušení superhrubé mzdy. Stát opět ohrožuje nájemníky a výši nájmů

 

Občanské sdružení majitelů domů v České republice (OSMD) varuje před negativními dopady které na pronajímatele vyplývají z plánovaného zrušení superhrubé mzdy. Pozměňovací návrh premiéra Andreje Babiše na novou výši daní z příjmu po zrušení superhrubé mzdy má podporu v rozpočtovém výboru díky hlasům poslanců ANO a SPD. Připomeňme, že v Babišově návrhu se uvádí, aby zaměstnanci platili daň z příjmu ve výši 15 procent. Pro výdělky nad přibližně 137 tisíc měsíčně má zároveň platit sazba 23 procent.

Loading 


Podle OSMD zavedení dvoupásmové daňové sazby se základní sazbou 15 procent a progresivní sazbou 23 procent povede k čistému navýšení daňové zátěže pronajímatelů. A to až o 40 procent. Žádná jiná skupina poplatníků nebude postižena víc, a především bez jakékoliv kompenzace. Ve vyjádření OSMD se dočteme, že je zjevné, že takto razantní zvýšení daňové zátěže nutně povede k poklesu investic do bytových domů. Vyvolá to také další tlak na růst nájemného z bytů. V obojím případě to může mít negativní dopady na nájemníky.

Majitelé nemovitostí zvyšovat nájmy nechtějí

Drtivá většina pronajímatelů, členů OSMD, každoročně reinvestuje podstatnou část výnosu z nájemného do obnovy svých nemovitostí. Navrhované změny, společně s růstem daně z nemovitosti, neustále se zpřísňujícími technickými normami a v neposlední řadě i inflačním vývojem cen stavebních prací a materiálů nutně vyvolá tlak na valorizaci i na příjmové straně. Tedy nájemného z bytů.

„OSMD reprezentuje majitele nemovitostí, kteří mají korektní vztahy se svými nájemníky. O tom vypovídá i to, jak se naši členové během první vlny koronavirové krize zvládli domluvit se svými nájemníky. Majitelé nemovitostí jsou poslední, kdo by chtěl v této krizové době zvyšovat nájmy. Bohužel stát nám situaci velmi ztěžuje,“ říká předseda sdružení Milan Krček a dodává, že s ohledem na výše uvedené podporuje opoziční návrh na zachování jednotné sazby ve výši 15 procent pro všechny.

Sektor veřejných institucí může přijít o 88 miliard korun

Zastánkyní toho, aby se se superhrubou mzdou nedělalo vůbec, nic je i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Takováto významná úprava zdanění příjmů fyzických osob by podle ní měla značné dopady na příjmovou stranu veřejných rozpočtů a míru progresivity českého daňového systému. Odhady fiskálních a distribučních dopadů navrhované změny přináší nová informační studie Úřadu Národní rozpočtové rad.
Podle ní by sektor veřejných institucí v takovém případě v příštím roce přišel na příjmech z této daně až o 88 miliard korun. Na státní rozpočet by připadaly zhruba dvě třetiny této částky. Zbylý výpadek by šel na vrub rozpočtům obcí a krajů.

„Pokud by nedošlo ke kompenzaci zvýšením jiných daní, nebo redukcí výdajů, znamenalo by to od roku 2021 (po započtení očekávaného dodatečného výnosu DPH a selektivních spotřebních daní) zhoršení strukturálního salda hospodaření veřejných rozpočtů o cca 1,3 % HDP,“ dočteme se ve studii.

REKLAMA

Daňový balíček byl schválen minulý týden

Kromě fiskálních dopadů však materiál upozorňuje také na redistribuční důsledky navrhované změny v podobě snížení progresivity daně z příjmů a nárůstu nerovnosti čistých disponibilních příjmů. „Regresivita by se projevila i v rozložení daňové úspory mezi jednotlivé domácnosti. V případě domácností s nízkými příjmy by se průměrná měsíční daňová úspora pohybovala kolem 180 Kč, zatímco u 10 % domácností s nejvyššími příjmy by to bylo 5 600 korun. Také pokles průměrné daňové sazby by byl u domácností s vyššími příjmy vyšší než u domácností s nízkými příjmy,“ konstatují na základě simulací autoři studie.
Podobný návrh podal i vicepremiér Hamáček. Připomeňme, že návrh na zrušení superhrubé mzdy předložil Babiš formou poslaneckého pozměňovacího návrhu k daňovému balíčku pro příští rok. Poslanci ho schválili minulý týden, také spolu se zvýšením daňové slevy na poplatníka. Návrh byl nyní podstoupen k hlasování do Senátu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *