EUR 23.685

USD 22.154

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.685

USD 22.154

Text: Veronika Hejná

26. 01. 2022

0 komentářů

Analýzy ze Spořky: Skutečně je ve stavebnictví málo lidí?

 

Podle čerstvě zveřejněného čtvrtletního průzkumu ČSÚ bariér růstu je ve stavebnictví největším problémem nedostatek zaměstnanců: 

   

Loading 

Během koronakrize jsme si zvykli hlad stavebních firem po pracovní síle svádět na to, že mnozí ze zahraničních pracovníků, v tomto odvětví tolik oblíbených, se vrátili do svých domovských zemí a prozatím se ještě nemohli nebo nechtěli vydat zpět za prací do Česka (už se objevují i obavy, že nedostatek lidí z Ukrajiny by se mohl ještě zhoršit v souvislosti s přípravou Ukrajiny na ozbrojený konflikt s Ruskem). A že Čechům se k lopatám a míchačkám nechce.

Nuže, tak to (už) není. Co se týče počtu cizích zaměstnanců v českém stavebnictví, ten se už koncem roku 2020 dostal nad úroveň cca 58 tisíc, na které byl před příchodem covidu, a v polovině loňského roku už byl výše dokonce o 10 tisíc, tj. o dobrých 16 % (celkově se počet zaměstnanců ze zahraničí v Česku od prosince 2019 do června 2021 zvýšil o téměř 60 tisíc):

Tato data se týkají jen zaměstnanců. Zrovna ve stavebnictví je ale docela vysoký podíl podnikatelů (sice jde často nejspíš o podnikatele švarcsystémového typu, ale z hlediska faktického objemu pracovní síly ve stavebnictví toto není podstatné):

Nelze tedy vyloučit, že zatímco cizinců-zaměstnanců přibylo, cizinců-podnikatelů (o nichž data nejsou k dispozici) ubylo, neboli že mnozí dřívější cizinci-podnikatelé překlopili z nějakých důvodů své postavení z podnikání do zaměstnání, takže celkově cizinců ve stavebnictví nepřibylo, nebo třeba i ubylo. Ať už je to s cizinci a podnikateli ve stavebnictví jakkoli, celkový objem pracovní síly měřené odpracovanými hodinami byl ve stavebnictví v 3q21 po sezónním očištění větší než kdykoli v průběhu roku 2019:

REKLAMA

Jinak řečeno, stavebnictví aktuálně touží po lidech už ne proto, že by jich mělo oproti dobám před covidem míň (tak tomu bylo jen do 2q2021), nýbrž proto, že tomuto odvětví oproti oněm dobám přibyla poptávka.

Vzhledem k loňskému boomu hypoték by nebylo divu. A bude divu ještě méně, až (tedy pokud) se letos bude chtít rozjet zároveň vlna post-pandemických firemních investic a zároveň i vlna veřejných investic financovaná v rámci dobíhajícího programového období EU fondů 2014-2020 a v rámci nedávno schváleného Národního plánu obnovy.

Michal Skořepa

Ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Praská fasáda? Čas na údržbu!

Schůze shromáždění vlastníků jednotek může být zdrojem frustrace a neřešených problémů, zanedbané údržby a oprav. Správa bytového domu může být velkou výzvou, zejména kvůli různým zájmům a názorům vlastníků jednotek. Pokud se nedohodnou, může to vést k napětí a konfliktům, což odráží i film Vlastníci. Stranou nestojí ani komunikace mezi vedením SVJ a vlastníky jednotek, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Pixabay

03. 05. 2023

Nemovitosti a investice. Dobrým odrazovým můstkem je novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona, kterou projednala ve třetím čtením Poslanecká sněmovna, přinese částečné zlepšení současného stavu a zrychlení procesu povolování staveb. Na druhou stranu nenaplní potenciál, který schválení nového stavebního zákona mělo, a to zejména v oblasti integrace rozhodování, vymahatelnosti lhůt či územního plánování. Zaznělo to na tiskové konferenci Hospodářské komory ČR k výzvám tuzemského stavebnictví.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

24. 04. 2023

Až 120 milionů Evropanů žije v nezdravých budovách

Společnosti z více než 120 zemí, které tvoří přes 70 % celosvětového HDP, se zavázaly, že kolem roku 2050 dosáhnou uhlíkové neutrality. Jednou z hlavních podmínek k dosažení tohoto cíle je přechod na udržitelné stavebnictví. Na jeho vrub jde v Evropě polovina spotřebovaných materiálů a energie, třetina spotřebované vody a třetina vytvořeného odpadu. Stavební sektor […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *