EUR 25.735

USD 22.178

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.735

USD 22.178

Text: Milan Vodička

11. 10. 2021

Bydlení 2021: Jak vypadalo první pololetí v Česku?

 

12 let. Tak dlouho musí průměrný Čech vydělávat na standardní dvoupokojový byt. A v některých lokalitách je to ještě víc. Kde je u nás bydlení nejdražší a jaké jsou další vyhlídky? Jak se bude vyvíjet úroková míra u hypoték? A co můžete dělat, když vám ji nedají? I to se dozvíte v článku. 

V EU patříme ke špičce. Cena bytů a rodinných domů u nás roste extrémně rychle

Podle Eurostatu zrychlil meziroční růst cen českých domů a bytů v prvním čtvrtletí roku 2021 na 11,9 %. V evropském srovnání tak byl čtvrtý nejrychlejší. A takové tempo se už nelíbí ani České národní bance. Již minulý rok totiž upozorňovala, že jsou ceny rezidenčních nemovitostí nadhodnocené a z jejích dat vyplývá, že by nadhodnocení mohlo být v průměru o 17 %, v žádaných lokalitách dokonce až o 25 %.

Rychlý růst cen nemovitostí nepřibrzdila ani pandemická krize, jak někteří předpovídali. Ve druhém pololetí sice odborníci očekávají zpomalení tempa rostoucích cen, ale stagnace či pokles cen je spíše v nedohlednu. Může za to dlouhodobě vyšší poptávka a za ní zaostávající nabídka stávajících i nových prostor k bydlení. Díky koronavirové krizi navíc prudce vzrostl zájem Čechů o pořízení rekreačních objektů, a tak například chalupa v Krkonoších je k sehnání o čtvrtinu dráž než před rokem.

Nejdražší bydlení je stále v Praze, regiony ale zažily překvapivý růst

Byty v Praze jsou v poměru k průměrným příjmům nejdražší v Evropě. Ceny bytů v naší metropoli už pokořily hranici 110 000 Kč za m2. Oproti ostatním regionům teď ale jejich cena nerostla tak strmě.

REKLAMA

Mezi lety 1998 a 2019 vzrostly nejvíce ceny bytů ve městech o velikosti 10 000 až 50 000 obyvatel, a to 4,8krát. A zatímco v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly ceny nových bytů v metropoli „jen“ o 5,5 %, průměr ostatních regionů vykázal růst o 14 %.  Po Praze jsou nejdražší byty také v Brně a dále v Libereckém i Královehradeckém kraji. Tam ovšem dochází k částečnému zkreslení díky cenám horských apartmánů, které jsou na úrovni cen v metropoli. Naopak v celorepublikovém srovnání se stále nejlevnější bydlení dá sehnat v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Jaké bylo 1. pololetí roku 2021 na poli hypoték?

Za prvních 8 měsíců roku 2021 půjčily banky klientům prostřednictvím hypoték 293 miliard korun. Průměrná výše hypotečního úvěru přitom neustále roste a v současnosti je na hodnotě 3 229 731 Kč. Zvedá se ale také průměrná úroková sazba hypoték. V srpnu se vyšplhala na hodnotu 2,32 %.

A jaký je výhled na zbytek roku? Dá se předpokládat, že úroková sazba bude stoupat i nadále a přiblíží se hranici 3 %. Právě tímto zdražováním se Česká národní banka snaží zmírnit trend enormního nadhodnocování cen nemovitostí. Zřejmě ho zpomalí, ale na pokles cen nemovitostí to zatím nevypadá. Poptávka stále silně převyšuje nabídku a výstavba nových bytů je dlouhodobě nedostatečná. Zájem o bydlení navíc podnítilo i zrušení daně z nabytí nemovitosti a obavy z další inflace. Proto se mnoho lidí snaží uložit své finance právě do nemovitostí, kde neztratí svou hodnotu.

TIP: Dražší hypotéky do jisté mír y způsobí, že část lidí se rozhodne spíš pro rekonstrukci stávajícího bydlení než pořízení nového. A s tím se otevírá i jiná možnost financování – půjčka. Například na stránkách Hello bank! vám úvěrová kalkulačka hned napoví to nejdůležitější – kolik si můžete půjčit, jak vysoká by byla splátka a jak dlouho byste ji spláceli. Pokud vám to bude vyhovovat, můžete o půjčku rovnou zažádat online a vyřídit jí bez jediného papíru i návštěvy pobočky. A půjčit si můžete až 1 milion korun.

Každý druhý může mít problém získat hypotéku. Naštěstí existují alternativy

Ceny nemovitostí v současnosti rostou výrazně rychleji než příjmy českých domácností. Z některých výzkumů vyplývá, že dosáhnout na hypotéku může být těžké až pro polovinu Čechů. Obzvlášť mladší ročníky často nemají naspořený potřebný obnos pro získání úvěru. Z výzkumu Sociologického ústavu České akademie věd, který v roce 2020 zjišťoval, jak bydlení vnímají lidé ve městech od 18 do 35 let, například vyplynulo, že 80 % respondentů má pocit, že je pro ně bydlení méně dostupné než pro generaci jejich rodičů. A zřejmě nejsou daleko od pravdy.

Co vám možná pomůže, pokud na hypotéku nedosáhnete?

  • Půjčka od státu
  • Americká hypotéka
  • Klasická půjčka
  • Družstevní bydlení

Každá varianta má své výhody, nevýhody i různá omezení. Například státní půjčka vám nezafinancuje dražší bydlení, americká hypotéka může překvapit vyšším úrokem a v družstvu vás omezují jeho stanovy. Pečlivě si také prostudujte podmínky poskytovatelů jednotlivých finančních produktů a využijte úvěrových kalkulaček, které vám spočítají, na kolik by vás hypotéka, případně jiné typy úvěru přišly. Optimálním řešením může být i kombinace více možností, ale o tom je vždy lepší poradit se s odborníkem – tedy finančním poradcem. Zkrátka aby vám pak závazky nepřerostly přes hlavu.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.