EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Veronika Hejná

07. 10. 2022

0 komentářů

Bytová výstavba brzdí

 

Pozitivně nezakončil srpen pouze průmysl, ale i stavebnictví, které si připsalo oproti červenci čtyři desetiny procentního bodu k dobru.V meziročně se stavební výroba reálně zvýšila o 1,4 %.

Loading 

Tentokrát se dařilo pozemnímu i inženýrskému stavitelské, nicméně je otázkou, zda srpnový výsledek mění doposud nastolený trend poklesu, který započal už v prvních měsících letošního roku. Vše se totiž točí kolem dostatku peněz a rychlosti, s jakou probíhá cenové přehodnocování nasmlouvaných projektů. Ve hře je kromě cen i zásobování některými stavebními materiály a permanentní nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Celkové výsledky stavebnictví lze hodnotit mírně pozitivně, zaostává naproti tomu bytová výstavba. Už od jara je vidět, že výstavba nových bytů začíná brzdit, a to především v Praze, kde panuje dlouhodobě největší nedostatek bytů odrážející se i v jejich rekordních cenách. Nebylo až takovým překvapením, kdyby Prahu postupně následovaly i další regiony.

U bytové výstavby začíná letos situace pomalu připomínat vývoj po roce 2008, kdy rovněž začala bytová výstavba slábnout s tím, jak se zhoršovala celková ekonomická situace. Pokles poptávky po bytech vyvolaný jejich vysokými cenami i dražším financováním vede zřejmě developery jako už tehdy ke zpomalování tempa výstavby a odkládání některých projektů do příznivějších časů.

Mix vysokých cen a úroků vede naproti tomu k vyššímu zájmu o nájemní bydlení, které je v ČR stále ještě ne zcela nerozvinutým segmentem trhu. Část nových bytů proto může skončit jako byty nájemní, kterých je aktuálně i třeba kvůli restartu airbnb nedostatek.

V každém případě u bytové výstavby by neměly překvapit slabší výsledky ani v dalších měsících. S ohledem na ekonomickou situaci by to byl to docela logický výsledek. Na jedné straně uvidíme stále slabší rozjezdy nové výstavby, na straně druhé rekordní počty dokončovaných bytů.

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

stavebnictví čr

Stavebnictví pookřává. Hlad po bytech je stále velký

Stavebnictví se v červnu dařilo. Po květnové propadu jsou tak výsledky celkem příznivé. A to i v bytové výstavbě.  Během prvního pololetí letošního roku se postavilo 5 991 bytů v bytových domech, což je nejvyšší číslo za stejné období od roku 2008. Před 11 lety byla od začátku ledna do konce června zahájena stavba 7365 bytů.

Text: Monika Lukešová

07. 08. 2019

Bytová čtvrť - novostavby

Developeři: Novostavba v Praze stojí v průměru 6 705 587 korun

Ceny prodaných bytů ve druhém čtvrtletí roku 2019 mezikvartálně klesly ze 104 666 na 102 058 Kč/m2. Zájemce o nové bydlení jistě nepotěší, že se mírně se snížila nabídka novostaveb. Údaje vyplývají ze společných dat developerů Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Petr Zámečník

25. 07. 2019

Energetická náročnost bydlení - solární panely - rodinné domy, bytové domy

Cesta k ekologičtějšímu bydlení: Co změní rok 2020?

Již za půl roku začne platit evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která zavádí povinnost stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Co to znamená v praxi a jak je na to český stavební trh připraven?

Text: Petr Zámečník

03. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *