Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Developeři: Novostavba v Praze stojí v průměru 6 705 587 korun

Bytová čtvrť - novostavby

Monika Lukešová

Ceny prodaných bytů ve druhém čtvrtletí roku 2019 mezikvartálně klesly ze 104 666 na 102 058 Kč/m2. Zájemce o nové bydlení jistě nepotěší, že se mírně se snížila nabídka novostaveb. Údaje vyplývají ze společných dat developerů Skanska, Trigema a Central Group.

Podle analýzy Trigemy se mimo Prahu ceny nových bytů zvýšily z 55 714 na 57 900 Kč/m2. Zájemce o nový byt v metropoli zaplatí v průměru 102 058 Kč/m2.  Ve srovnání se začátkem letošního roku je zde patrný mírný pokles, cena se snížila o 2 608 Kč/m2. Lidé za nové bydlení platí stále více již od druhého čtvrtletí roku 2015, kdy činila ještě 55 555 Kč/m2. V průměru tak zájemce o nový byt v Praze zaplatí 6 705 587 korun.

„Nové byty v Praze po letech výrazného zvyšování cen v tomto čtvrtletí mírně zlevnily. Považujeme to nicméně jen za krátkodobý výkyv, který způsobilo zařazení dvou velkých levnějších projektů do prodeje. Celkově i nadále očekáváme, že ceny nových bytů v Praze mírně porostou, a to v jednotkách procent. Tedy výrazně méně než v minulých letech, kdy se od roku 2015 ceny zvýšily o téměř 90 procent,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Graf 1: Vývoj nabídky dostupných bytů

vývoj nabídky bytů - novostavba v Praze

Nabídka se nemění

Najít ten správný byt je pro mnohé opravdu složité, nabídek ke koupi totiž stále není dost. „Počet nových bytů, které se na pražském trhu nabízí, zůstává v posledních devíti měsících v podstatě neměnný. Mimo metropoli vládne tento setrvalý stav ještě déle. Pokud by se podařilo zejména v Praze a Brně nabídku rozšířit, mohlo by to pozitivně zapůsobit na další cenový vývoj nemovitostí. Bude-li ale situace opačná a povolování nových projektů bude ještě komplikovanější a zdlouhavější, výsledkem bude další propad celého bytového trhu,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.     

Kromě Prahy se nejvíce bytů prodává ve Středočeském kraji

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se podle dat Trigemy prodalo 900 nových bytů. Nejvyšší prodeje hlásí Středočeský kraj, následovaný Jižní Moravou. Nejméně zájemců o nové byty je pak na Karlovarsku, Liberecku a v okolí Ústí nad Labem.

Nový byt v regionech se tedy podává v průměru za 57 900 korun na m2. Mimo Prahu tak průměrný byt stojí 3 917 163 korun, což je o 2 788 424 korun méně než v hlavním městě.

Podle Ekospolu ceny bytů v Praze stále rostou

Developer Ekospol potvrzuje, že růst cen bytů sice zpomalil, ale nadále jsou byty v hlavním městě čím dál dražší. Podle dat Ekospolu průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun. To představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta.

Ve srovnání se začátkem roku je to sice nárůst jen o 0,6 procenta, ale i tak jsou ceny nových bytů vysoké. Kupříkladu za průměrný byt o velikosti 55 metrů čtverečních zájemce nyní zaplatí 5,38 milionu korun, tedy o 270 tisíc korun více než před rokem. To už je každopádně znát i na požadavcích pro přiznání hypotéky.

Letos v pololetí průměrná cena prodaného bytu činila 94 275 Kč/m2. „Enormní růst cen nových bytů, který jsme mohli pozorovat hlavně v minulých dvou letech, je nejspíš u konce. Už na konci loňského roku jsem pro letošek očekával pětiprocentní růst, což se nyní potvrzuje. Faktickou stagnaci cen v porovnání začátku letošního roku a jeho poloviny způsobily hlavně některé levnější rezidenční projekty, které developeři na jaře zařadili do prodeje,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec a dodává, že ceny nezahrnují příplatky za sklep a garážové stání.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *