Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

České domácnosti dluží čím dál více peněz

Nejen domácnosti, ale i dluhy firem za měsíc duben opět vzrostly. Celkem dluží bankám již 1,251 bilionu Kč. Významnou měrou se na dluhu podílejí firmy s celkovou částkou zadlužení 1,052 bilionu Kč.

„Úrokové sazby hypoték pokračují v poklesu, ceny nemovitostí jsou stále nízké, rostou naopak mzdy i celá ekonomika a klesá nezaměstnanost. To jsou podmínky, které dodávají odvahu domácnostem se dále zadlužovat,“ zhodnotil Marek Richter ze společnosti PwC Česká republika. Očekává, že míra zadlužení bude s pokračujícím hospodářským oživením ještě růst.

Firmy na konci dubna dlužily bankám 1,052 bilionu korun, což je o 6,3 miliardy korun více než v březnu a o 57,6 miliardy korun více než loni v dubnu. Podle Richtera firmy plánují investice, ale velké množství hotovosti z předchozích opatrnějších let jim na velké projekty nemusí stačit. Synonymem pro zajištění externích zdrojů je pro ně v Česku bankovní úvěr, dodal.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo v dubnu 1,432 bilionu korun. Od března se objem vkladů zvýšil o 26,5 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 155 miliard korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziročním i meziměsíčním srovnání méně. Koncem dubna na nich měly uloženo 298,8 miliardy, což je o 4,9 miliardy korun méně než v březnu a o 29,3 miliardy méně než před rokem.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *