Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Chcete řecký ostrov? Stačí zajít do realitky

Velký řecký výprodej zahájily Athény ve značném měřítku. Na prodej jsou letiště, vládní letadla, pláže, ostrovy i léčebné prameny anebo olympijský stadion. Podle dohody s věřiteli musí během tří let zprivatizovat státní majetek v hodnotě 50 miliard eur (1,35 biliónu korun).

Dalším tahem v pomyslné šachové hře Řecko vs eurozóna je privatizace řeckého majetku. Spekulanti ze strany eurozóny tak získají vládní majetky do soukromých rukou. Vše co Řecko nabízí k prodeji sestavil německý deník Bild. Na prodej jsou přístavy pro jachty i velké nákladní přístavy ve městech Pireus a Thessaloniki. O ty by měla podle dřívějších informací zájem Čína. Podle informací Bildu Řecko doufá, že by prodejem těchto dvou přístavů mohlo získat kolem 1,6 miliardy eur (43,2 miliardy korun).

Na seznamu je také několik luxusních hotelů na ostrově Rhodos a někdejší americká letecká základna Heraklion na Krétě. V minulých letech začalo Řecko prodávat menší ostrovy. Jeden měl nedávno zakoupit i americký herec Johnny Depp. Herecký pár Brad Pitt a Angelina Jolie se po nějakém řeckém ostrůvky prý také poohlíží.

„Osobní obětí“ hodlá přispět i řecký kabinet. Je připraven prodat dva vládní airbusy v hodnotě 10 miliónů eur (270 miliónů korun). Stát nabídne k prodeji i některé budovy ministerstva kultury, budovy železničních nádraží a nemovitosti v zahraničí, například ve Washingtonu či New Yorku. V nabídce je podle německého listu i 77 tisíc státních pozemků, léčebné termální prameny u Thermopyl a stadión a haly, kde se konala olympiáda v roce 2004.

Zdroj: Novinky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *