EUR 24.210

USD 20.786

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.210

USD 20.786

Text: Dana Daňková

03. 05. 2024

ČNB i nadále snižuje sazby, byty budou zase o něco dostupnější

 

Česká národní banka na dnešním jednání rozhodla o dalším snížení základní sazby o 0,5procentního bodu na 5,25 %. V souvislosti se snížením základních sazeb se dá předpokládat i další snížení sazeb hypotečních úvěrů, které jsou poslední roky jednou z hlavních překážek v pořízení vlastního bydlení. Hypoteční sazby by se letos mohly přiblížit ke 4 % ročně, v příštím roce by mohly poklesnout dokonce až na 3 % ročně, kdy prakticky dochází k vyrovnávání splátky hypotéky a výše měsíčního nájemného.

Loading



 

Se zlevněním a zlepšením dostupnosti hypoték bude docházet k zásadnímu oživení a růstu poptávky po nových bytech. Na trh se vrátí podstatná část zájemců, kteří své nákupní rozhodnutí v předchozích dvou letech odkládali a čekali právě na výraznější pokles sazeb. To by mělo postupně přinést i oživení stavebnictví.

Stejně tak je potřeba, aby začaly podstatněji klesat i sazby komerčních úvěrů, jejichž úroková sazba se stále pohybuje nad 7 % ročně, přitom ještě nedávno byla pod 2 %. Tyto úvěry jsou přitom klíčové pro financování a zahajování nové výstavby. Spolu s přetrvávající paralýzou povolování nových staveb a vysokou cenou stavebních dodávek jsou právě vysoké úrokové sazby komerčních úvěrů největší brzdou stavebnictví, kvůli které dochází k odkládání projektů a narůstajícímu nedostatku bytů.

Stavebnictví přitom patří k základním pilířům naší ekonomiky a ročně do ní přináší stovky miliard korun. Podpora nové výstavby je tak pro stát zcela klíčová a měla by mít maximální možnou podporu. Stát sám bez soukromých peněz nedostatečnou výstavbu a téměř devadesátitisícový deficit bytů nemůže dohnat.

Autor: Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.91 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%
Historie vývoje

 

 


Související články

Největší developer odkládá výstavbu nových bytů. Jak to ovlivní dostupnost bydlení?

Největší rezidenční stavitel Central Group, stejně jako celý trh, nyní zažívá prodejní i stavební boom. Ve výstavbě má firma rekordních 3200 bytů v osmi lokalitách po celé Praze. A to bez potřeby bankovních úvěrů. Také prodeje nových bytů má v letošním roce rekordní. Přesto nyní o jeden rok odkládá zahájení všech svých nových projektů. Důvodem je nezdravé přehřívání stavebního trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2025

Studie: Proč majitelé bytů a domů věří, že svět je spravedlivý

Představte si, že vám najednou vzroste cena bytu o 30 procent. Necítíte se o trochu chytřejší, pracovitější, prostě „lepší“? A co když ceny rostou dál a dál. Ne proto, že byste vy osobně něco udělali, ale proto, že centrální banka tiskne peníze, přistěhovalci chtějí bydlet v Praze nebo spekulanti nakupují celé činžáky? Podle dvou studií […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2025

Mezi Prahou a kraji ve výrazný rozdíl ve výstavbě nemovitostí pro bydlení

Výrazný rozdíl v bytové výstavbě stále panuje mezi hlavním městem a ostatními kraji. Zatímco v Praze nové výstavbě dlouhodobě dominují bytové domy, v regionech naopak lidé preferují rodinné domy. Může za to nedostatek místa a drahé stavební pozemky v hlavním městě. Podíl bytů v bytových domech však v poslední době roste i jinde.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2025