Úterý 21. května. Svátek má Monika.

Developeři budou mít žně díky návrhu nového Metropolitního plánu Prahy

Zveřejněný návrh nového Metropolitního plánu Prahy ukazuje, co a kde se bude stavět. Dokument počítá s tím, že pro investory otevře velká území typu Bubny, nádraží Smíchov nebo nákladové nádraží Žižkov. Tyto projekty spolknou v součtu stovky miliard korun. Do toho se v hlavním městě počítá s výstavbou nových mostů a tramvajových tratí.

Výtky k novému plánu má například ministerstvo pro místní rozvoj.  „To, že za více než čtyři roky nepokročilo zpracování natolik, aby byl dopracován první úplný návrh územního plánu odpovídající právním předpisům, považuje ministerstvo za zarážející,“ sdělila jeho mluvčí Veronika Vároši. Ministerstvo varuje, že se situace může vyhrotit natolik, že ministerstvo omezí, či dokonce pozastaví pravomoci magistrátu v územním plánování.

Postoji ministerstva přitakávají nevládní organizace, které aktivity úřadů a developerů sledují. „V současné podobě by soud nebo ministerstvo plán pravděpodobně zrušilo. Proto se bude muset razantně upravit. Hrozí, že velké rozvojové plochy budou zastavěny nejdravějšími developery bez celkové koncepce nové čtvrti,“ soudí odborník sdružení Arnika na územní plánování Michal Křivohlávek.

Cesta ke schválení Metropolitního plánu ještě ale bude trnitá. Návrh, který má nahradit stávající územní plán, musí projít komplikovaným schvalovacím procesem. Jeho výsledek tedy není vůbec jistý a celý proces může trvat roky.

Zdroj: e15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *