Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Fixací cen plynu tratí domácnosti až 3 000 Kč ročně

Až o 3 000 korun ročně se může prodražit plyn domácnostem, které si nechají zafixovat cenu. A odborníci tvrdí – ceny plynu mohou v horizontu 3 měsíců spadnout i přes ukrajinskou krizi o dalších až 6 procent. Ve spojení s poklesem marží, které jsou každoročně pro duben a květen typické, mohou domácnosti ušetřit až 20 % ze současných cen, což v průměru představuje právě 3 000 Kč ročně.

Dodavatelé plynu si své zákazníky i zisky pojišťují nabídkou fixovaných cen. Nejlépe na dva tři roky. Důvodem je dlouhodobý pokles cen plynu, konkrétně od roku 2010 klesly už o 30 procent. Pro dodavatele tak představuje delší smluvní období, na které se u nich klient zaváže, minimální riziko a příležitost zisku.

Domácnosti i podniky, které tuto možnost využijí, platí relativně vysokou „daň“. Zatímco u domácností jde o zbytečně vyhozené tisíce korun ročně, firmám se tato možnost může prodražit ročně až o desetitisíce.

I přes probíhající ukrajinskou krizi tak odborníci radí, aby se lidé nezavazovali na dobu určitou s fixací cen. Ty totiž ještě půjdou dolů. Může za to mimo jiné i končící velmi mírná zima.

„Období přelomu měsíce dubna a května je každoročně výhodné pro změnu dodavatele více než jiné měsíce, protože v této době dochází k poklesu poptávky, lidé totiž méně topí. To se projevuje tlakem na snížení ceny, v tomto případě na úkor marže, doprovázeného obvykle i korekcí ceny směrem dolů na komoditní burze,“ říká Aleš Choutka, ředitel projektu AUKCE JINAK.

Podle něj mohou firmy, státní správa, samospráva ale i domácnosti navíc ušetřit další finanční prostředky, pokud využijí možnosti účastnit se aukce plynu či elektřiny. Například aukcejinak.cz plánuje další aukci v květnu a v září. „V roce 2014 došlo ke snížení standardních cen plynu o 10 %. Domácnosti, které jsme sdružili do hromadné aukce, získaly ceny plynu ještě o dalších 20 % nižší,“ dodává Choutka.

Zdroj: Aukce Jinak

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *