EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: Jiří Havelka

20. 03. 2014

0 komentářů

Fixací cen plynu tratí domácnosti až 3 000 Kč ročně

 


 

Dodavatelé plynu si své zákazníky i zisky pojišťují nabídkou fixovaných cen. Nejlépe na dva tři roky. Důvodem je dlouhodobý pokles cen plynu, konkrétně od roku 2010 klesly už o 30 procent. Pro dodavatele tak představuje delší smluvní období, na které se u nich klient zaváže, minimální riziko a příležitost zisku.

Domácnosti i podniky, které tuto možnost využijí, platí relativně vysokou „daň“. Zatímco u domácností jde o zbytečně vyhozené tisíce korun ročně, firmám se tato možnost může prodražit ročně až o desetitisíce.

I přes probíhající ukrajinskou krizi tak odborníci radí, aby se lidé nezavazovali na dobu určitou s fixací cen. Ty totiž ještě půjdou dolů. Může za to mimo jiné i končící velmi mírná zima.

„Období přelomu měsíce dubna a května je každoročně výhodné pro změnu dodavatele více než jiné měsíce, protože v této době dochází k poklesu poptávky, lidé totiž méně topí. To se projevuje tlakem na snížení ceny, v tomto případě na úkor marže, doprovázeného obvykle i korekcí ceny směrem dolů na komoditní burze,“ říká Aleš Choutka, ředitel projektu AUKCE JINAK.

Podle něj mohou firmy, státní správa, samospráva ale i domácnosti navíc ušetřit další finanční prostředky, pokud využijí možnosti účastnit se aukce plynu či elektřiny. Například aukcejinak.cz plánuje další aukci v květnu a v září. „V roce 2014 došlo ke snížení standardních cen plynu o 10 %. Domácnosti, které jsme sdružili do hromadné aukce, získaly ceny plynu ještě o dalších 20 % nižší,“ dodává Choutka.

REKLAMA

Zdroj: Aukce Jinak

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Navýšení nájemného

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, […]

Text: Monika Lukešová

26. 04. 2021

Převod energií na nájemníka

Když pronajímáte byt: Je lepší přepsat energie na nájemce?

Pokud pronajímáte byt, tak kromě nájemného od nájemce určitě vybíráte také zálohy na energie. Nebo případně můžete energie přepsat přímo na nájemce, který pak platí dodavateli energie a vody sám. Jaké jsou výhody a nevýhody obou způsobů?

Text: Hana Bartušková

17. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.