EUR 25.350

USD 22.968

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.350

USD 22.968

Nejvíce za bydlení zaplatí lidé bydlící v nájmu. Nejlevnější je nastěhovat se ke známým

 

Bydlení v nájmu není levná záležitost, zvlášť ve velkých městech. Nejvíce peněz dají za bydlení lidé, kteří využívají právě nájemní bydlení. Podíl výdajů za nájemní bydlení vzhledem k čistému příjmu činí v průměru 30 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Loading



 


Celkově lidé za bydlení měsíčně zaplatí 5 706 korun, což je 15,9 procent z průměrného měsíčního příjmu. Nejdražší je nájemní bydlení, kde lidé měsíčně za bydlení zaplatí v průměru 8 588 korun. Nejlevnější je bydlet u příbuzných, či přátel. V takovém případě pak výdaje klesají na polovinu.
Graf 1: Pravidelné výdaje za bydlení podle právní formy užívání

Zdroj: ČSÚ
Podle šetření Životní podmínky téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých čistých příjmů. Přitom zhruba dvě třetiny z nich bydlí v pronajatém bytě a největší skupinu tvoří ženy v důchodu, které žijí sami.
Pokud člověk bydlí v bytovém domě, tak největší podíl jeho výdajů na bydlení činí nájemné nebo úhrada za užívání bytu. V rodinném domě pak jeho obyvatele nejvíce zaplatí za elektřinu. Nejlevnější položkou je pak v bytovém domě plyn z dálkového zdroje, kdežto v rodinném domě to je vodné a stočné.
Graf 2: Měsíční výdaje za bydlení podle položek (v Kč)

Zdroj: ČSÚ

Více lidí bydlí ve vlastním

ČSÚ v rámci svého šetření srovnal i podíl domácností podle právní formy v roce 2008 a 2018. Nejvíce lidí v minulém roce bydlelo ve vlastním domě, a to 38,7 procenta. Vlastní dům mělo nejvyšší procento lidí i před deseti lety. Druhé příčky se už ale liší. V roce 2008 23 procent lidí bydlelo v nájmu, loni už to bylo jen 19 procent. V roce 2018 mělo druhé nejvyšší zastoupení bydlení ve vlastním bytě. Z toho vyplývá, že loni bydlelo ve vlastní nemovitosti 67,5 procenta obyvatel České republiky, před deseti lety to bylo 60,6 procenta. Nejméně lidí pak bydlí u přátel či příbuzných.
Graf 3: Domácnosti podle právní formy bydlení

Zdroj: ČSÚ
Obyvatelé ČR jsou podle šetření nejvíce spokojeni s osobními vztahy a se svou prací. O něco horší to je s finanční situací domácnosti. Více jak polovina osob se v daném období čtyř týdnů cítila často klid a štěstí. Osamělost, prázdnotu, zoufalost či depresi, připustila jen třetina lidí. „Pouze 7 % Čechů předpokládá zhoršení své životní situace. Právě v tomto směru se výsledek nejvíce odlišuje od posledního šetření z roku 2013, kdy negativní očekávání uvedla více než pětina osob,” uzavřel Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Lidí ohrožených příjmovou chudobou je víc

V roce 2017 bylo ohroženo příjmovou chudobou 9,1 procenta lidí, loni to bylo 9,6 procent. Potíže vyjít s příjmy mají stále stejné skupiny obyvatel. Patří sem hlavně matky samoživitelky a starší ženy v důchodu žijící samy. Pro necelých 18 procent domácností je velký problém vyjít s měsíčním příjmem.
„Hranice příjmové chudoby se liší podle typu domácností. Pro domácnost jednotlivce činí 11 963 korun za měsíc, u rodičů se dvěma menšími dětmi jde o 25 122 korun na domácnost,“ vysvětluje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Zdražování bytů v ČR zrychlilo a výhled není optimistický

Zlevňování bytů v současném cyklu nebylo nijak výrazné a navíc nemělo ani dlouhého trvání. Kdo dlouho vyčkával, ten se ho ani nemusel dočkat. Pokles cen tentokrát netrval ani celý rok a už od poloviny roku 2023 ceny bytů opět rostou. Dokonce stále rychleji. V průměru jsou nyní byty opět nejdražší v historii, takže předchozí symbolické zlevnění je už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024

Když „navždy spolu“ nevyjde a začne boj o nemovitost

Manželství skončí rozvodem, žena zůstane s dětmi žít ve dříve společném bytě, ale protože nemůže exmanžela vyplatit, ten na ni podá návrh na exekuci. Dražbu bytu se podaří zastavit na poslední chvíli. Zní to extrémně, ale je to reálný příklad, jak mohou vypadat majetkové spory exmanželů, obzvlášť když hraje roli nemovitost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *