EUR 24.645

USD 23.422

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.645

USD 23.422

Text: František Veselý

26. 04. 2021

0 komentářů

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

 

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, a to na 1. dubna. Datum platby se však pro stávající majitele nemovitosti nezměnil. 


Daňové přiznání k dani z nemovitosti podává ten, kdo vlastní nějakou nemovitost, případně se u této nemovitosti něco v loňském roce změnilo. Nejčastěji podávají toto přiznání lide, kteří koupili byt, dům, či pozemek, postavili dům na svém pozemku, přistavěli patro, zdědili nemovitost, nebo nemovitost prodali či darovali, ale v daném kraji jim ještě nějaká zbyla atd.

Výše daně se mění

Většina majitelů nemovitostí čeká, na jakou částku jim složenka během května přijde. Neplatí totiž, že kdo vlastní nemovitost několik let, platí každý rok tuto daň ve stejné výši. Daň z nemovitosti závisí na tom, jaký koeficient stanovili zastupitelé jednotlivých obcí pro daný rok. Letos tak budou více platit například majitelé nemovitostí ve Slavkově a Strakonicích či v části Havlíčkova Brodu a Prostějova. Jestliže chcete zjistit, jaký koeficient platí pro vaši nemovitost, najdete jej podle parcelních čísel v kalkulačce na stránkách adisreg.mfcr.cz.
V případě, že vám složenka přijde na pět tisíc korun a méně, musíte jí zaplatit najednou. Daň přesahující tuto částku je možné rozdělit do dvou splátek (31. května a 30. listopadu). Zajímavostí je, že zemědělci či rybáři z povolání mají posunutý termín platby této daně na 31. srpna a 30. listopadu.

I když nemovitost už nemáte, oznamte to na FÚ

Jestliže jste prodali či darovali nemovitost (a v daném kraji vám žádná jiná nezbyla), nebudete podávat žádné “nulové” přiznání. Musíte však finančnímu úřadu oznámit, že jste nemovitost prodali. Není na to žádný formulář, stačí napsat zprávu “volnou formou”. Úřad za prohřešek pokuty ve skutečnosti nevystavuje, ale rozhodně je lepší finanční úřad o této skutečnosti informovat. Pokud nemovitost prodáte, avšak vám v příslušném kraji ještě nějaká zbývá, jste povinni podat daňové přiznání, v němž tuto změnu zohledníte. Daň je možné přiznat podáním řádného daňového přiznání, nebo dílčího daňového přiznání. V řádném daňovém přiznání zohledníte všechny nemovité věci, které v daném kraji vlastníte ke stavu k 1.1. příslušného roku, v dílčím promítnete pouze nastalé změny,“ radí Markéta Szotkowská, daňová specialistka z V4 Group.

Co když složenka nepřijde?

Složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí nezáleží ani na abecedním pořadí, ani na umístění nemovitosti, ale na jejich počtu. „Poplatníci daně z nemovitých věcí nedostávají složenky najednou. Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách nemovitosti máte. Pokud vlastníte nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanete složenku do schránky mezi posledními. Jestliže nebudete mít ve schránce složenku ani ke konci května, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu. Tak zjistíte přesnou výši daně, kterou máte zaplatit,“ doporučuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdo daň platit nemusí?

Mnoho lidí se domnívá, že v případě koupě novostavby není nutné 15 let tuto daň platit. Ale tohle neplatí již několik let. Osvobozeni jsou od plateb ti, kdo vlastní obytné domy či rekreační objekty, jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P a zároveň pobírají příspěvek na živobytí. Na osm let jsou osvobozeni od daně ti, kteří provedli stavební úpravy kulturní památky. Pět let daň neplatí majitelé nemovitosti, kteří nahradili při vytápění pevná paliva obnovitelnými zdroji – solární, větrná, geotermální energie či biomasa, nejde-li o její přímé spalování.
Daň se také neplatí z pozemků, na nichž je skupina dřevin, stromořadí, travnatá údolnice, mez, příkop nebo mokřad. Podmínkou je, že tento krajinný prvek je evidován v evidenci ekologicky významných prvků (najdete ve Veřejném registru půdy LPIS).
 

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Realitní žebřík a sny o dosažení na hypotéku

Proti zájemcům o bydlení ve vlastním se vše spiklo. Nejen v Česku, ale třeba i na Britských ostrovech. Rostou úrokové sazby, ceny nemovitostí i životní náklady. Ztížil se přístup k úvěrům, rostoucí ceny nemovitostí zvýšily k financování potřebný balík vlastních peněz a potřebu splnit požadavek na LTV.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

25. 04. 2022

Dostali jste darem nemovitost? Kdy vám může hrozit mastná pokuta od finančáku?

Převody nemovitostí na základě darovací smlouvy v rámci rodiny jsou poměrně běžnou praxí. Nemalou výhodou je skutečnost, že dary od příbuzných v přímé i nepřímé linii jsou osvobozeny od daně z příjmu, která činí 15 %. I tak ale po vás v určitých případech může příslušný finanční úřad oněch 15 % vymáhat, ovšem nikoli jako daň.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.