EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: František Veselý

26. 04. 2021

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

 

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, a to na 1. dubna. Datum platby se však pro stávající majitele nemovitosti nezměnil. 


Daňové přiznání k dani z nemovitosti podává ten, kdo vlastní nějakou nemovitost, případně se u této nemovitosti něco v loňském roce změnilo. Nejčastěji podávají toto přiznání lide, kteří koupili byt, dům, či pozemek, postavili dům na svém pozemku, přistavěli patro, zdědili nemovitost, nebo nemovitost prodali či darovali, ale v daném kraji jim ještě nějaká zbyla atd.

Výše daně se mění

Většina majitelů nemovitostí čeká, na jakou částku jim složenka během května přijde. Neplatí totiž, že kdo vlastní nemovitost několik let, platí každý rok tuto daň ve stejné výši. Daň z nemovitosti závisí na tom, jaký koeficient stanovili zastupitelé jednotlivých obcí pro daný rok. Letos tak budou více platit například majitelé nemovitostí ve Slavkově a Strakonicích či v části Havlíčkova Brodu a Prostějova. Jestliže chcete zjistit, jaký koeficient platí pro vaši nemovitost, najdete jej podle parcelních čísel v kalkulačce na stránkách adisreg.mfcr.cz.
V případě, že vám složenka přijde na pět tisíc korun a méně, musíte jí zaplatit najednou. Daň přesahující tuto částku je možné rozdělit do dvou splátek (31. května a 30. listopadu). Zajímavostí je, že zemědělci či rybáři z povolání mají posunutý termín platby této daně na 31. srpna a 30. listopadu.

I když nemovitost už nemáte, oznamte to na FÚ

Jestliže jste prodali či darovali nemovitost (a v daném kraji vám žádná jiná nezbyla), nebudete podávat žádné “nulové” přiznání. Musíte však finančnímu úřadu oznámit, že jste nemovitost prodali. Není na to žádný formulář, stačí napsat zprávu “volnou formou”. Úřad za prohřešek pokuty ve skutečnosti nevystavuje, ale rozhodně je lepší finanční úřad o této skutečnosti informovat. Pokud nemovitost prodáte, avšak vám v příslušném kraji ještě nějaká zbývá, jste povinni podat daňové přiznání, v němž tuto změnu zohledníte. Daň je možné přiznat podáním řádného daňového přiznání, nebo dílčího daňového přiznání. V řádném daňovém přiznání zohledníte všechny nemovité věci, které v daném kraji vlastníte ke stavu k 1.1. příslušného roku, v dílčím promítnete pouze nastalé změny,“ radí Markéta Szotkowská, daňová specialistka z V4 Group.

Co když složenka nepřijde?

Složenky pro zaplacení daně z nemovitých věcí nezáleží ani na abecedním pořadí, ani na umístění nemovitosti, ale na jejich počtu. „Poplatníci daně z nemovitých věcí nedostávají složenky najednou. Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách nemovitosti máte. Pokud vlastníte nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanete složenku do schránky mezi posledními. Jestliže nebudete mít ve schránce složenku ani ke konci května, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu. Tak zjistíte přesnou výši daně, kterou máte zaplatit,“ doporučuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdo daň platit nemusí?

Mnoho lidí se domnívá, že v případě koupě novostavby není nutné 15 let tuto daň platit. Ale tohle neplatí již několik let. Osvobozeni jsou od plateb ti, kdo vlastní obytné domy či rekreační objekty, jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P a zároveň pobírají příspěvek na živobytí. Na osm let jsou osvobozeni od daně ti, kteří provedli stavební úpravy kulturní památky. Pět let daň neplatí majitelé nemovitosti, kteří nahradili při vytápění pevná paliva obnovitelnými zdroji – solární, větrná, geotermální energie či biomasa, nejde-li o její přímé spalování.
Daň se také neplatí z pozemků, na nichž je skupina dřevin, stromořadí, travnatá údolnice, mez, příkop nebo mokřad. Podmínkou je, že tento krajinný prvek je evidován v evidenci ekologicky významných prvků (najdete ve Veřejném registru půdy LPIS).
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

rozparcelování pozemku

Jak rozparcelovat pozemek? Souhlasu stavebního úřadu se nevyhnete

Jaká pravidla a postup musíte dodržet, pokud chcete rozparcelovat pozemek? Od roku 2018 již není nutné, aby se při dělení pozemku změnil vlastník. Rozparcelovat si tedy můžete vlastní pozemek pro případ, že byste s jednotlivými částmi chtěli nakládat v budoucnu. K dělení však potřebujete souhlas stavebního úřadu.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

15. 10. 2021

Jak reagovat, když vám v současnosti dorazí oznámení o zvýšení ceny za dodávky energií?

Mnoho dodavatelů energií právě informuje své zákazníky o nutné změně ceníku s odůvodněním, že za současné situace raketového růstu cen už nejsou schopni dodávat energie za původních podmínek, které slíbili při uzavření smlouvy. Mají na to dodavatelé právo? Co má spotřebitel v takové situaci udělat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.